Την περίοδο 2006-2007 η ομάδα του Βίκτορ Μουνιόθ αντιμετωπίζει την Α.Ε.Κ εκτός έδρας. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης θυμάται πως διαμορφώθηκε το σκορ στα επίπεδα του 1-4 και πως ο Σωτήρης Νίνης στο πέρασμά του δεν άφησε τίποτα όρθιο απ’ την ομάδα του Σέρα Φερέρ.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Νίνης εκτελεί ένα κόρνερ στέλνοντας τη μπάλα “συστημένη” στο κεφάλι του Γιάννη Γκούμα, ο οποίος την καρφώνει μέσα στα δίχτυα του Σορεντίνο με τον Ιταλό-εξαιρετικό κατά τα άλλα-πορτιέρο να τρώει όρθιος αυτό το γκολ και ο Παναθηναϊκός πολύ νωρίς γίνεται το αφεντικό του αγώνα και παίρνει “κεφάλι”. Στο 8 ο Ίβαντσιτς εκτελεί κόρνερ, ο Μόρις παίρνει μια κεφαλιά και οι παίκτες της Α.Ε.Κ προσωρινά απομακρύνουν με τον Νίνη να πιάνει ένα ξερό κάθετο σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σορεντίνο κάνοντας το 0-2 και δίνοντας το έναυσμα για νέους πανηγυρισμούς στο πάγκο του Παναθηναϊκού με το τριφύλλι να καθαρίζει από νωρίς όπως φαινόταν το ποιος θα έφευγε από κείνο τον αγώνα με τους 3 βαθμούς. Στο 23 με μια μπαλιά απ’ την άμυνα γίνεται εν τέλει αποδέκτης ο Σαλπιγγίδης, ο οποίος πετυχαίνει ένα τρομερό γκολ με αριστοτεχνικό σουτ  που καταλήγει πάνω απ’ το κορμί του Ιταλού τερματοφύλακα στο παραθυράκι της εστίας του και το 0-3 πριν απ’ τα μισά του πρώτου ημιχρόνου είναι πλέον γεγονός. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια χωρίς να αλλάξει κάτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο κυριαρχούν “σβηστές μηχανές” καθώς η Α.Ε.Κ έχει συμβιβαστεί με την ιδέα της ήττας και ο Παναθηναϊκός παίζει πιο χαλαρά πλέον, όμως ακόμα και υπό τούτες τις συνθήκες στο 65 ο Νίνης βγάζει εξαιρετική ασίστ (δεύτερη στο παιχνίδι) με τον Ίβαντσιτς να ξεπερνάει Πλιάτσικα και Παπασταθόπουλο και να νικάει για 4η φορά στο παιχνίδι τον Σορεντίνο που δεν προλάβαινε να μαζέψει σε εκείνο το παιχνίδι την μπάλα απ’ την εστία του. Η Ένωση θα καταφέρει να γλιτώσει κάπως τον διασυρμό και να μειώσει με γκολ του Καπετάνου στο 89 σε 1-4 έπειτα από πάσα με κεφαλιά που δέχτηκε απ’ τον Λεωνίδα Καμπάνταη και ο αγώνας λήγει με θριαμβευτή τον Παναθηναϊκό όχι μόνο για την έκταση του σκορ, αλλά επιπρόσθετα και για την εμφάνιση του 16χρονου Σωτήρη Νίνη που πέτυχε 1 γκολ, έβγαλε 2 ασίστ και γενικά είχε μία άριστη παρουσία εντός του αγωνιστικού χώρου, ο οποίος Νίνης αποτελούσε για τους πράσινους τεράστια ελπίδα για το μέλλον του συλλόγου που εν κατακλείδι αν και πρόσφερε αρκετά πράγματα στο πράσινο στρατόπεδο, ίσως ποτέ ο μικρός δεν κατάφερε να ανταποκριθεί πλήρως στις τεράστιες ομολογουμένως ελπίδες που είχαν εναποθέσει επάνω του τόσο ο σύλλογος, όσο και οι φίλαθλοι της πράσινης ΠΑΕ.