Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κερδίσει την Ζαλγκίρις Κάουνας στην έδρα της, καθώς ηττήθηκε με 80-74. Ένα βράδυ που οι «πράσινοι» προσπάθησαν αλλά τελικά λύγισαν από την ομάδα του Σάρας εξαιτίας μιας πολύ κακής τρίτης περιόδου που δεν συγχωρείτε σ’ αυτό το επίπεδο.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο σε συνολική διάρκεια, ωστόσο ένα εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο (33-14) ήταν όπως φάνηκε καθοριστικό για την εξέλιξη και το τελικό αποτέλεσμα του ματς. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το ματς στην τελευταία περίοδο, μπορεί να αντεπιτέθηκε και να πλησίασε από το -17, ωστόσο στο τέλος δεν τα κατάφερε κι έχασε με 80-74.

Πλέον το σερί των «πράσινων» σταματάει στο Κάουνας και η έκτη συνεχόμενη νίκη δεν ήρθε ποτέ. Ο Παναθηναϊκός σίγουρα μπορούσε να κερδίσει το ματς αλλά όπως είπαμε ένα black out σ’ αυτό το επίπεδο είναι αρκετό για να σου στερήσει τη νίκη. Έτσι, το τριφύλλι πάει στο 7-4 και οφείλει να συνεχίσει στη διοργάνωση για να επιτεύξει το βασικό στόχο που είναι το πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για τρίτη φορά στην τέταρτη επίσκεψή του στο Κάουνας. Πλέον οι «πράσινοι» καλούνται να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και τα δύο σερί παιχνίδια τους στο ΟΑΚΑ με Αρμάνι Μιλάνο και Μακάμπι Τελ Αβίβ.