Αυτοκτονία στη Πόλη…

Ο Παναθηναϊκος ηττήθηκε με 67-62 από την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Με αρχηγό αποστολής τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός στο σημερινό κρίσιμο παιχνίδι της Κωνσταντινούπολης με αντίπαλο την Φενέρ στην Κωνσταντινούπολη, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Euroleague.

Σε ένα γήπεδο με αρκετό κόσμο, αλλά όχι τελείως γεμάτο στην αρχή του παιχνιδιού, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με Τόμπσον, Μέλι, Σλούκας, Γκούντουριτς, Ντατόμε, ενώ ο Παναθηναϊκός του Τσάβι Πασκουάλ με Ντένμον, Καλάθης, Γκιστ, Σίνγκλετον και Αντετοκούνμπο.

Παρά το αρχικό προβάδισμα της Φενέρ με 8-3 στο τετράλεπτο, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε να προηγηθεί με 10-12, μετά από τρίποντο του Σίνγκλετον. Η Φενέρ απάντησε άμεσα και προηγήθηκε με 18-14 έπειτα από τρίποντο του Μαχμούτογλου, όμως ο Σίνγκλετον απάντησε με νέο δικό του τρίποντο, μειώνοντας σε 18-17, ενώ με δικό του buzzer beater, λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2 από την Φενέρ (18-20). Ο Σίνγκλετον που δε βγήκε καθόλου αλλαγή στο πρώτο δεκάλεπτο, σκόραρε 9 πόντους, έχοντας για συμπαραστάτη τον Νικ Καλάθη, που σκόραρε άλλους 6.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 της Φενέρ για το 22-20 και ένα οριακά εκπρόθεσμο σουτ του Σίνγκλετον που δεν μέτρησε, ενώ οι Ντατόμε και Τόμπσον έκαναν το 8-0 στο σερί της Φενέρ για το 26-20 και το time out του Πασκουάλ. Η είσοδος του Λεκαβίτσιους έδωσε πνοή στον επιθετικό τομέα , καθώς με ένα δικό του τρίποντο και μια ασίστ στον Αντετοκούνμπο, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο. Παρ’ όλ’ αυτά, συνέχισε να αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα, καθώς δεν κατάφερε να σκοράρει για συνεχόμενες επιθέσεις, όπου ο Θανάσης δέχτηκε εντυπωσιακό κόψιμο ψηλά από τον Βέσελι, το όποιο το ανταπέδωσε στον Τσέχο ο Βουγιούκας. Με τρίποντο του Ντίξον η Φενέρ προηγήθηκε με 33-27, όμως ο Καλάθης απάντησε άμεσα για το 33-30 και του time-out του Ομπράντοβιτς, με 19” για το ημίχρονο. Στη τελευταία φάση, ο Βέσελι σκόραρε ένα εύκολο καλάθι για το 35-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Γενικά, οι ”πράσινοι” φαίνεται να έλεγξαν τον ρυθμό στο πρώτο εικοσάλεπτο, μένοντας κοντά στο σκορ χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλοί, και με άποντους τους Γκιστ και Παππά και τον Ρίβερς να χει σκοράρει μόνο 2 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Σϊνγκλετον και μία φοβερή alley-oop συνεργασία Καλάθη με Γκιστ για το -1, ενώ με καλάθι του Ντένμον ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά, αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλέσει time-out. Με 2 βολές του Σλούκα, η Φενέρ ξαναπέρασε μπροστά με 37-36 ενώ με την πιεστική της άμυνα ανάγκασε τον Παναθηναϊκό σε λάθος επαναφορά. Ένα άστοχο ελεύθερο τρίποντο του Γκιστ και ένα καλάθι του Βέσελι για το 39-36, ανάγκασαν τον Τσάβι Πασκουάλ αυτή τη φορά να καλέσει time-out, με 6 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα φάουλ του Ντατόμε σε προσπάθεια του Ρίβερς για τρίποντο, έδωσαν την ευκαιρία στον Ρίβερς να ισοφαρίσει και αυτός δεν την έχασε.

Με τρίποντο του Σίνγκλετον, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 3 πόντους (39-42), όμως ο Τόμπσον μείωσε εκ νέου στον πόντο. Με καλάθι του Παππά από εξαιρετική ασίστ του Καλάθη έγινε το +3, όμως μια αβλεψία στην άμυνα βοήθησε τον Γκούντουριτς να κάνει το 43-44, ενώ ο Ρϊβερς ευστόχησε επιτέλους για 3 πόντους για το 43-47. Ο Τόμπσον μείωσε άμεσα στους 2 πόντους και ο Βέσελι ισοφάρισε παρά την εξαιρετική άμυνα του Καλάθη. Ένα τρίποντο του Παππά μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Ρίβερς έκλεισε το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς Ντίξον και Σίνγκλετον αστόχησαν στα σουτ που επιχείρησαν στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα του τρίτου δεκαλέπτου (47-50).

Ένα δύσκολο καλάθι του Ντίξον άνοιξε το σκορ του τετάρτου δεκαλέπτου κάνοντας το 49-50, ενώ ο Γκούντουριτς σκόραρε για το +2 της Φενέρ. Η Φενέρ έκανε γρήγορα τα 4 φάουλ που δικαιούταν (με 07:50) να απομένουν, όμως ένα επιθετικό φάουλ που χρεώθηκε ο Γκιστ και μόνο ο ρέφερι κατάλαβε γιατί σφύριξε, έδωσαν την κατοχή στη Φενέρ. Η Φενέρ ανανέωσε επίθεση με ένα τυχερό ριμπάουντ και προηγήθηκε με +4 μετά από κάρφωμα του Βέσελι. Με 1/2 βολές του Παππά, ο οποίος δέχτηκε και τάπα μετά από τον Βέσελι χωρίς να του δοθεί το φάουλ, ο Παναθηναϊκός ήταν στο -3, με 6 λεπτά να απομένουν. Μία καλή άμυνα του Παππά και ένα χαμένο τρίποντο του Σίνγκλετον διατήρησαν το σκορ στα ίδια επίπεδα, 05:00 για το τέλος ( ο Παναθηναϊκός έχει σκοράρει μόνο 1 πόντο σε 5 λεπτά), ενώ ο Μέλι έκανε το +6 για την Φενέρ. Ο Βουγιούκας σκόραρε για 2 μετά από επιθετικό ριμπάουντ, ενώ ο Αντετοκούνμπο κέρδισε το φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ από τον Βέσελι, 4 λεπτά ακριβώς για τη λήξη του του αγώνα.

Ο Αντετοκούνμπο, που δε φημίζεται για την ευστοχία του, σκόραρε 1/2 βολές, δίνοντας τη θέση του στον Καλάθη για τα τελευταία λεπτά. Ο Βέσελι με τριπλή προσπάθεια έκανε το 59-54 (τραγική αμυντική συμπεριφορά), ενώ ο Βουγιούκας κέρδισε το φάουλ και την ευκαιρία να εκτελέσει 2 βολές για το 59-56 και έδωσε τη θέση του στον Γκιστ. Ο Βέσελι κέρδισε άλλο ένα επιθετικό ριμπάουντ, τα οποία αποτέλεσαν πληγή στο τέταρτο δεκάλεπτο (5 επιθετικά σε 7 λεπτά για τη Φενέρ). Παρ’ όλ’ αυτλα, ευστόχησε μόνο σε μία βολή, κάνοντας το 60-56 για την Φενέρ. Ο Παππάς έβαλε μεγάλο καλάθι για το 60-58 και ο Βέσελι κέρδισε πάλι φάουλ, εκτελώντας 2 βολές και ευστοχώντας στην πρώτη. Ο Καλάθης με μεγάλο σουτ μείωσε σε 61-60 ενώ ο Γκιστ τάπωσε τον Ουαναμέικερ και πάτησε γραμμή, οδηγώντας τον Λαμόνικα να ζοριστεί για να δει το instant replay και να δώσει την μπάλα στην Φενέρ, με νέα επίθεση 24 δευτερολέπτων.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στη Φενέρ να έχει ολόκληρη επίθεση, όμως ο Γκιστ έκανε ξανά τάπα στον Ντίξον και με 5” να απομένουν για την επίθεση της Φενέρ, ο Ομπράντοβιτς κάλεσε time-out. Ο Ντατόμε πήρε το ριμπάουντ μετά απο ολιγωρία της άμυνας και ο Ουαναμέικερ ευστόχησε σε lay up. Ο Παναθηναϊκός με τραγική επίθεση έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ενώ ο Ντατόμε έκανε το 65-60 με 2/2 βολές. Ο Καλάθης μείωσε σε 65-62 με 8” να απομένουν, κάνοντας άμεσα φάουλ στον Σλούκα, ο οποίος ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 67-62. Η τελευταία επίθεση των πρασίνων ήταν εκ νέου τραγική και έχασε και το παιχνίδι και την ισοβαθμία από τους Τούρκους.

Είναι δεδομένο ότι ο Παναθηναϊκός πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία για μία μεγάλη νίκη και την εδραίωση του στην τετράδα και τις βλέψεις του για ακόμα ψηλότερα. Η πληγή των αμυντικών ριμπάουντ στο τέταρτο δεκάλεπτο οδήγησε στην ήττα και στην απώλεια της ισοβαθμίας με την Φενέρ, χάνοντας ένα δικό του παιχνίδι.