Ανατροπή και πρόκριση!

Ο Παναθηναϊκός το 2005 αντιμετωπίζει την Βίσλα Κρακοβίας για τα προκριματικά του Champions League. Στον πρώτο αγώνα στη Πολωνία χάνει με 3-1 και σε ένα κατάμεστο Ολυμπιακό Στάδιο επιδιώκει και δίνει τα πάντα απέναντι σε μία σκληροτράχηλη ομάδα προκειμένου να πάρει αυτός την πρόκριση. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης αναλύει πως εν τέλει οι πράσινοι αν και πέρασαν δια πυρός και σιδήρου, τα κατάφεραν!

Σε ένα δύσκολο έργο όπως αναμενότανε τα πράγματα χειροτέρεψαν για την ομάδα του Αλμπέρτο Μαλεζάνι καθώς το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε από την λευκή ισοπαλία και στο δεύτερο μισό του αγώνος η ομάδα της Λεωφόρου κυνηγούσε την επίτευξη δύο τερμάτων προκειμένου να πάρει εκείνη την πρόκριση.

Στο 61ο λεπτό όμως όλα αλλάζουν προς το καλύτερο, καθώς ο Νασίφ Μόρις από στημένη φάση παίρνει την κεφαλιά και νικάει τους αμυντικούς καθώς και τον τερματοφύλακα των Πολωνών ανοίγοντας το σκορ και δείχνοντας τον δρόμο προς την πρόκριση, η οποία με εκείνα τα δεδομένα είχε αρχίσει πια να αχνοφαίνεται στο βάθος. Μόλις τρία λεπτά μετά οι πράσινοι είχαν κερδίσει φάουλ έξω απ’ την περιοχή με τον Κονσεϊσάο να πατάει την μπάλα στον Σέριτς, εκείνος με τη σειρά του να επιχειρεί ένα πολύ δυνατό σουτ που εξουδετέρωσε αρχικά ο Μάινταν, όμως στη συνέχεια και ενώ ο τερματοφύλακας ήταν πεσμένος ο “Μανωλάκης” του Παναθηναϊκού, ο Ολισαντέμπε δηλαδή σε κενή εστία πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-0 απλοποιώντας τα πάντα και καθώς έμενε ακόμη μισή ώρα παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός με το σκορ πρόκρισης να είναι πλέον δικό του και τον κόσμο στο πλευρό του θα ήταν πλέον πολύ δύσκολο να χάσει την πολυπόθητη πρόκριση για τους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League.

Αλλά επειδή στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει τίποτα που να μπορείς να προδικάσεις με σιγουριά, ο Σομπολέφσκι στο 78ο λεπτό έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ και η μπάλα κατέληξε στο γάμα της εστίας του Μάριο Γκαλίνοβιτς με τον Κροάτη πορτιέρο να μην μπορεί να κάνει τίποτα, αν και εκτινάχθηκε, όμως το συγκεκριμένο σουτ δεν μπορούσε να αποκρουστεί με κανένα τρόπο. Κι ενώ ξανά ο Παναθηναϊκός βρισκόταν με την πλάτη στο τοίχο και έβλεπε εκ νέου την πρόκριση να του φεύγει μέσα απ’ τα χέρια, εν τούτοις ο Δημήτρης Παπαδόπουλος ήταν ο λυτρωτής, καθώς λίγο πριν την  λήξη του αγώνα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και επιχείρησε του σουτ με την μπάλα να αλλοιώνεται επάνω σε αμυντικό της Βίσλα ξεγελώντας τον Μάινταν και καταλήγοντας στα δίχτυα. Πλέον και αφού δεν άλλαξε το σκορ ως την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και ακόμα ήταν όλα ανοιχτά.

Εκεί και συγκεκριμένα στο 114 επιτέλους όλα θα λάμβαναν αίσιο τέλος, αφού ο Ηλίας Κώτσιος ύστερα από κόρνερ αν και υπό πίεση θα έπαιρνε την κεφαλιά και ο Μάινταν αν και προσπάθησε να διώξει, τελικώς η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του και με τους Πολωνούς να μην έχουν πια κάποια απάντηση, το παιχνίδι έληξε και ο Παναθηναϊκός πήρε μια πρόκριση που επιτρέψτε μου, μπορούν να καταφέρουν μόνο μεγάλες ομάδες, διότι ουσιαστικά έκανε δύο ανατροπές. Η πρώτη ήτανε, αφού κατάφερε, αν και ηττήθηκε 3-1 εκτός έδρας το σκορ στα επίπεδα της πρόκρισης για εκείνον, αφού προηγούτανε 2-0 και έστω και αν οι Πολωνοί σκοράρανε, η Ελληνική ομάδα με ψυχή που έδειξε ως το τέλος έστειλε τον αγώνα στην παράταση και εκεί έστω και αν πλέον είχε επέλθει σε μεγάλο βαθμό όπως μπορούμε άπαντες να αντιληφθούμε, η κούραση, εν τέλει βρήκε η καλύτερα δημιούργησε θα μπορούσε να πει κανείς τα ψυχικά αποθέματα, έτσι ώστε να “χτυπήσει” τους Πολωνούς τελειωτικά και έπειτα απλά να περιμένει την λήξη του αγώνα και να κατακτήσει μία πραγματικά εξαιρετικά δύσκολη και ταυτόχρονα πανηγυρική πρόκριση στην πλέον σπουδαία Ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, το Champions League.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorhtwtos