Δεκατρία μετάλλια στο Grand Prix 25άρας πισίνας του Βόλου!

Άκρως επιτυχημένη επέστρεψε από το Βόλο και την τελική φάση της διοργάνωσης Grand Prix 25άρας πισίνας η ολιγομελής κολυμβητική αποστολή του Παναθηναϊκού Α.Ο. αποτελούμενη από τη Νόρα Δράκου, τη Μαρίλεια Δρασίδου, την Ειρήνη Διακουμάκου, τον Γιώργο Σπανουδάκη και τον Κωνσταντίνο Καλαγκιά. Οι αθλητές/τριες του Συλλόγου μας διέπρεψαν στην κορυφαία εγχώρια διοργάνωση για την 25άρα πισίνα κατακτώντας 13 μετάλλια!

Την αρχή έκανε το περασμένη Σάββατο η Μαρίλεια Δρασίδου που στον τελικό των 100μ πρόσθιο κατέκτησε με σχετική άνεση την πρώτη θέση χωρίς ωστόσο να μείνει απόλυτα ικανοποιημένη από την επίδοσή της 1.10.42, ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Γιώργος Σπανουδάκης που και αυτός κατέκτησε την πρώτη θέση στα 100μ ύπτιο με χρόνο 54.90. Σειρά είχε η Νόρα Δράκου που στο επόμενο αγώνισμα, τα 50μ ύπτιο, βρέθηκε και αυτή στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου (27.82), επαναλαμβάνοντας την ίδια επιτυχία λίγη ώρα αργότερα τερματίζοντας πρώτη και στα 50μ ελεύθερο(25.33). Το πρόγραμμα της ημέρας έκλεισε με τη δεύτερη θέση της Ειρήνης Διακουμάκου στα 800μ ελεύθερο(9.01.63), την πρώτη θέση του Γιώργου Σπανουδάκη στα 100μ μικτής ατομικής (55.54) και την πρώτη θέση στη σκυταλοδρομία 4×50μ ελεύθερο(1.39.17), αποτελούμενη από τους Σπανουδάκη, Καλαγκιά, Δράκου, Δρασίδου.

Ανάλογη ήταν η συνέχεια και τη δεύτερη ημέρα των αγώνων όπου η Δρασίδου πραγματοποίησε και πάλι το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα για την ομάδα μας τερματίζοντας πρώτη στα 50μ πρόσθιο με επίδοση 32.11. Λίγο αργότερα ήταν η ώρα της Νόρας Δράκου, που με μια εκπληκτική κούρσα στα 100μ ύπτιο κατέρριψε το δικό της Πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 1.00.22 κατακτώντας ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο. Πολύ δυνατή κούρσα είχε ο Γιώργος Σπανουδάκης στα 200μ μικτής ατομικής που τον βρήκε να τερματίζει δεύτερος σε χρόνο 2.02.47, μόλις 2 εκατοστά μακριά από την πρώτη θέση ενώ μια ακόμα πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η Διακουμάκου που κατέκτησε και πάλι τη δεύτερη θέση στα 400μ ελεύθερο (4.27.47). Ο Σπανουδάκης με τη συμμετοχή του στα 50μ ελεύθερο και την 6η θέση και η Δρασίδου με την πρώτη θέση στα 100μ μικτής ατομικής (1.03.70) ολοκλήρωσαν την παρουσία του Τριφυλλιού στα ατομικά αγωνίσματα και η αυλαία της διοργάνωσης έπεσε με ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο, την πρώτη θέση στη σκυταλοδρομία 4×50μ μικτή ομαδική, αποτελούμενη από τους Σπανουδάκη, Καλαγκια, Δράκου και Δρασίδου.