Έκανε το πρώτο βήμα!

Ο Παναθηναικός νίκησε με 1-0 την Αικ Στοκχόλμης στη Λεωφόρο και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τα playoff του Europa League. Παίζοντας καλύτερα αν και ήταν το πρώτο του επίσημο παιχνίδι σε σχέση με τους Σουηδούς που είχαν παίξει 19 παιχίδια για το πρωτάθλημά τους,το τριφύλλι πήρε αυτό το σκορ πρόκρισης που ήθελε. Γράφει ο Διονύσης Θαλασσινός.

Τι κι αν το Σουηδικό πρωτάθλημα βρίσκεται στη μέση,τι κι αν η Αικ ήταν φορμαρισμένη και αήτητη μέχρι τώρα στα προηγούμενα προκριματικά,το τριφύλλι ήταν καλύτερο σήμερα και δίκαια πήρε την νίκη και μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει και περισσότερα τέρματα. Οι παίκτες είχαν πάθος αλλά το πρόβλημα ήταν οτι δεν πίεζαν οσο χρειαζόταν τους αντίπαλους. Ενα άλλο πρόβλημα ήταν οτι οι παίκτες δεν έχουν μάθει ακόμα ο ένας τον άλλον γι αυτό και γινόντουσαν τόσες δυνατές μπαλιές κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.
    Μην ξεχνάμε οτι είναι μια καινούργια ομάδα και θέλει χρόνο για να δέσει. Οι Σουηδοί σε καμία περίπτωση δεν φάνηκαν να είναι πιο φορμαρισμένοι μόνο απο το γκολ και μετά όπου εκέι φάνηκε πιο πολύ η φυσική κατάσταση  της κάθε ομάδας. Οι πράσινοι έδειξαν να έχουνε θέμα στις στημένες φάσεις χάνοντας κεφαλιές όπου παραλίγο και να δεχθούν τέρμα  στο 75 λεπτό με την κεφαλιά του Μαρκάνεν.