Εκδίκηση, πλεονέκτημα και διαβολοβδομάδα!

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε την ΑΕΚ με 74-94 στο ΟΑΚΑ ως φιλοξενούμενος και πλέον στρέφει την προσοχή του στην αναμέτρηση με την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη.

Στην έδρα του αλλά ως φιλοξενούμενος αγωνίστηκε απόψε ο Παναθηναϊκός, καθώς η ΑΕΚ ήταν τυπικά γηπεδούχος στην αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Οι πεντάδες: Λαρεντζάκης, Καββαδάς, Γκριν, Τζέιμς και Χάρις για την ΑΕΚ και Σίνγκλετον, Όγκουστ, Καλάθης, Λοτζέσκι και Αντετοκούνμπο για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση (2-6 στο 3′), αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε προσπερνώντας με 12-11. Στην συνέχεια όμως, ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του και έκανε ένα γρήγορο 0-13, προηγούμενος με 12-24. Η ευστοχία πίσω από τα 6,75 βοήθησε τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 23-32 στο τέλους του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ο Τσάβι Πασκουάλ άνοιξε το ροτέισον, δίνοντας χρόνο σε αρκετούς παίκτες του ρόστερ. Μελανό σημείο του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν ο τραυματισμός του Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος αποχώρησε κουτσαίνοντας για τα αποδυτήρια. Το ημίχρονο έληξε 39-49, χωρίς να αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα οι παίκτες του Πασκουάλ.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε πολύ ζεστό Καλάθη, ο οποίος ήταν εύστοχος σε δύο συνεχόμενα σουτ τριών πόντων και οργανώνοντας απόλυτα σωστά το παιχνίδι, διατηρούσε μονίμως μια διαφορά που προσέγγιζε ή ξεπερνούσε τους 15 πόντους(51-66 στο 26′ και 54-70 στο 29′). Το σόου του Καλάθη στα 3 πρώτα δεκάλεπτα ολοκληρώθηκε με τα εντυπωσιακά στατιστικά που παρουσιάζονται παρακάτω: 19 πόντοι, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, υπήρξαν νεύρα με αποτέλεσμα να χρεωθεί και η ΑΕΚ αλλά και ο Παππάς με τεχνική ποινή. Ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμα, μην αφήνοντας τη διαφορά να πέσει κάτω από τους 12-13 πόντους. Με το τρίποντο του Λεκαβίτσιους που έκανε το 61-78, το παιχνίδι τα τελευταία 5 λεπτά ήταν διαδικαστικό. Το βλέμμα του Τσάβι Πασκουάλ και των παικτών του στρέφεται πλέον στην μάχη της Τετάρτης με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Φενερμπαχτσέ, στην Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 39-49, 54-72, 74-94