Επιτέλους εκτός έδρας νίκη!

Ο Παναθηναϊκός των χιλίων προβλημάτων που τον ταλανίζουν καθ’ όλη την διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου κατόρθωσε να πάρει το πρώτο διπλό για φέτος στο πρωτάθλημα επικρατώντας 0-1 της Λάρισας με τέρμα που σημείωσε ο Λουντ. Οι λυσσαλέες μάχες του Ουζουνίδη και των ποδοσφαιριστών του προκειμένου να σώσουν ό,τι σώζεται, συνεχίζεται… Γράφει ο Απόστολος Μιχαηλίδης.

Ύστερα από 11 αγώνες μακριά απ’ την Λεωφόρο που το τριφύλλι δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, εν τέλει το κατάφερε σήμερα να “γευτεί” την χαρά της επικράτησης.

Οι παίχτες του Μαρίνου Ουζουνίδη φάνηκε πως μπήκαν αποφασισμένοι και απ’ την αρχή πήραν τα ηνία του παιχνιδιού.

Μάλιστα, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Φάνης Τζανδάρης έβγαλε σέντρα, ο Δώνης κατόπιν έπιασε κεφαλιά και έβγαλε τετ α τετ τον Λουντ, ο οποίος δεν αστόχησε ανοίγοντας το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

Νέα ευκαιρία μόλις 4 λεπτά μετά για τους πράσινους, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Δώνης βρήκε πάνω στον Ζίζιτς και έτσι η ΑΕΛ γλίτωσε την τόσο γρήγορη δεύτερη παραβίαση της εστίας της.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα, ενώ στον επαναληπτικό κυριάρχησε ως επί το πλείστον μία “ατονία” σε ρυθμό και φάσεις, αφού οι μεν πράσινοι κλείσανε επιτυχώς τον δρόμο για την εστία του Βλαχοδήμου, έτσι ώστε να διαφυλάξουν ως κόρη οφθαλμού το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσαν ούτε εκείνοι με την σειρά τους να απειλήσουν την εστία του Μπόζοβιτς, έστω από κάποια αντεπίθεση.

Μικρή σημασία όμως είχε κάτι τέτοιο για τον Παναθηναϊκό, αφού με το σφύριγμα της λήξης παίχτες και τεχνική ηγεσία μπόρεσαν να βγάλουν ωμού έναν στεναγμό ανακούφισης, όχι απλά για το βαθμολογικό κομμάτι, το οποίο είναι ιδιαίτερα σημαντικό γενικότερα, πόσο μάλλον στην τρέχουσα περίοδο, αλλά και επειδή στο ψυχολογικό τομέα αυτή η έλλειψη νίκης σε οποιοδήποτε εκτός έδρας παιχνίδι φέτος για το Ελληνικό πρωτάθλημα, δημιουργούσε εξ’ αρχής τρομερό άγχος σε όλους.

Όμως τίποτα δεν έχει τελειώσει και με σοβαρότητα ο Παναθηναϊκός οφείλει να κοιτάξει κάθε αγώνα ξεχωριστά, αρχής γενομένης απ’ το επόμενο ματς του Σαββάτου, το οποίο θα είναι εντός έδρας, απέναντι στην Λαμία!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας (67′ Περόνε), Γκόικοβιτς (62′ Γκόλιας), Ζίζιτς, Γουάλας, Λαγός (46′ Αγκάνοβιτς), Φατιόν, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Κριζμάν, Ναζλίδης.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Bλαχοδήμος, Γιοχάνσον, Αυλωνίτης, Οικονόμου, Ινσούα, Κάτσε (87′ Κολοβέτσιος), Τζανδάρης (90+4′ Μουνιέ), Κουλιμπαλί, Λούντ, Χατζηγιοβάνης (75′ Στάικος), Δώνης.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos