Φάνης Γκέκας: Έφερε τα ”Θεοφάνεια” στον Παναθηναϊκό

Στο νέο αφιέρωμα που ετοίμασε, ο Απόστολος Μπουραντώνης αποφασίζει να παρουσιάσει έναν επιθετικό που έμεινε για λίγο λιγότερο από δύο χρόνια, αλλά πρόλαβε να αφήσει το στίγμα του στο ”τριφύλλι”. Ο λόγος για το Φάνη Γκέκα.

Κατάγεται από τη συνοικία Αβέρωφ της Λάρισας, όπου γεννήθηκε στις 23 Μαΐου του 1980. Έχει ύψος 1 μέτρου και 79 εκατοστών, ενώ αγωνίζεται στη θέση του σέντερ φορ. Η ποδοσφαιρική γέννησή του έγινε το 1997, όταν και αγωνιζόταν στα τμήματα υποδομής του Τοξότη Λάρισας, όπου και πραγματοποίησε μεγάλες εμφανίσεις. Ο Τοξότης απεδείχθη ”ποδοσφαιρομάνα” για τον Γκέκα, καθώς στον πρώτο σταθμό της καριέρας του, ο νεαρός επιθετικός ξεχώριζε για τη μαχητικότητα και την ταχύτητά του, με αποτέλεσμα να τον αποκτήσει η ομάδα της ΑΕ Λάρισας το 1998. Στην ΑΕΛ αγωνίστηκε την περίοδο 1998-2001, έχοντας σκοράρει 17 φορές σε 65 συμμετοχές. Στη συνέχεια, μετακινήθηκε στην ομάδα της Καλλιθέας, όπου αγωνιζόταν την περίοδο 2001-2004. Εκεί, κατάφερε να σκοράρει 47 φορές σε 106 συμμετοχές. Μάλιστα, την περίοδο 2003-2004, κατάφερε να αναδειχθεί ως ο τέταρτος σκόρερ της Α’ Εθνικής.

Την περίοδο 2004-2005, ο Γκέκας ετοιμαζόταν να περπατήσει σε νέα μονοπάτια, σαφώς πιο ευρωπαϊκά. Ο λόγος; Επειδή είχε γίνει παίκτης του Παναθηναϊκού. Στο Ελληνικό Πρωτάθλημα, είχε το ιδανικό ξεκίνημα, καθώς είχε σκοράρει δις στον αγώνα με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, βάζοντας τις βάσεις για μεγάλα πράγματα. Επίσης, την ίδια περίοδο έκανε το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του στα παιχνίδια με τη Σεβίλλη για τη φάση των 32 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Στην πορεία, άρχισε να σκοράρει αρκετές φορές με την πράσινη φανέλα, αν και δε συνήθιζε να σκοράρει στα μεγάλα ντέρμπι. Ήταν, όμως, ο ιδανικός στράικερ για τα ελαφρώς μικρότερα παιχνίδια. Χαρακτηριστικότερη στιγμή του για πολλούς ήταν όταν σκόραρε στο γήπεδο ”Γεώργιος Καραϊσκάκης” απέναντι στον Ολυμπιακό (η μόνη φορά που σκόραρε σε ντέρμπι), σε ένα ματς, όπου ο Παναθηναϊκός είχε ηττηθεί την περίοδο 2005-2006 με σκορ 3-2 από τους ”ερυθρόλευκους” για το επίπεδο της Α’ Εθνικής. Ένα αξιόλογο, αλλά και κάπως περίεργο στατιστικό για τον Γκέκα, είναι ότι για λογαριασμό του Παναθηναϊκού είχε σκοράρει μόνο στο Ελληνικό Πρωτάθλημα. Συνολικά, είχε πετύχει 23 τέρματα σε 49 συμμετοχές, φορώντας τη φανέλα με το τριφύλλι.

Στα εγχώρια δρώμενα, όσο ο Φάνης Γκέκας αγωνιζόταν με την πράσινη φανέλα δεν πανηγύρισε κάποιον τίτλο, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε τερματίσει στη 2η θέση την περίοδο 2004-2005 και στην 3η θέση την περίοδο 2005-2006. Βέβαια, ο Γκέκας από την πλευρά του, είχε αναδειχθει την περίοδο 2004-2005 ο πρώτος σκόρερ του Ελληνικού Πρωταθλήματος, έχοντας σκοράρει 18 φορές.

Στα αντίστοιχα ευρωπαϊκά, η μεγαλύτερη πορεία του με τον Παναθηναϊκό υπήρξε η πρόκριση μέχρι τους 32 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ της περιόδου 2004-2005, όταν οι ”πράσινοι” είχαν αποκλειστεί από την ισπανική Σεβίλλη (σ.σ.: αναφέρεται και σε προηγούμενη παράγραφο). Την περίοδο 2005-2006, ο Παναθηναϊκός τερμάτισε στην 4η θέση του ομίλου του στο Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας για αντιπάλους του τις Μπαρτσελόνα, Βέρντερ Βρέμης και Ουντινέζε.

Ο Θεσσαλός επιθετικός έχει δείξει τις ικανότητες του και στην εθνική Ελλάδος. Συγκεκριμένα, στην παραμονή του κατά την περίοδο 2005-2014 έχει πετύχει 24 γκολ σε 78 συμμετοχές. Κάποια εξ αυτών υπήρξαν μεγάλα γκολ. Βέβαια, πολλοί θα το θυμούνται ως μοιραίο στο Μουντιάλ του 2014, όταν στον αγώνα με την Κόστα Ρίκα για τους 16 της διοργάνωσης, αστόχησε στη διαδικασία των πέναλτυ απέναντι στον Κέιλορ Νάβας, με αποτέλεσμα η εθνική Ελλάδος να μην προκριθεί στα προημιτελικά του Μουντιάλ.

Από το 2006, που ο Λαρισαίος σέντερ φορ αποχώρησε από τον Παναθηναϊκό, μέχρι και σήμερα, αγωνίστηκε σε πολλές ομάδες, έχοντας σπουδαίες πορείες. Αναλυτικότερα, ο Γκέκας αγωνίστηκε σε Μπόχουμ (2006-2007), Μπάγερ Λεβερκούζεν (2007-2010, με ενδιάμεσους δανεισμούς σε Χέρτα Βερολίνου και Πόρτσμουθ), Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2010-2011), Σαμσουνσπόρ (2011-2012), Λεβάντε (2012-2013), Κόνιασπορ (2013-2014), Ακχισάρ Μπελεντίγιεσπορ (2014-2015), Εσκισεχιρσπόρ (2015-2016) και Σιόν, όπου αγωνίζεται μέχρι και σήμερα. Μακράν από τις βασικότερες διακρίσεις του ήταν όταν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της Μπουντεσλίγκα με την Μπόχουμ την περίοδο 2006-2007, αφήνοντας πίσω μεγάλα ονόματα του γερμανικού ποδοσφαίρου.

Κλείνοντας το άρθρο αυτό, ο Φάνης Γκέκας έδειξε ότι η σχέση του με το σκοράρισμα ήταν καλή, καθώς δε δρούσε συχνά στα κρίσιμα παιχνίδια, αλλά σε στιγμές που η ομάδα τον είχε χρειαστεί, ήταν εκεί.