Η επική πρόκριση μέσα στο Τορίνο

Το 1987 ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε για τον επαναληπτικό του Κυπέλλου Uefa την σπουδαία Γιουβέντους. Το τριφύλλι με μία θαυμάσια και παράλληλα ουσιαστική εμφάνιση πήρε την πρόκριση και ο Απόστολος Μιχαηλίδης θυμάται πως παρά την ήττα με 3-2 στο Κομουνάλε, το σύνολο του Βασίλη Δανιήλ έστειλε στο σπίτι της την “Μεγάλη Κυρία”.

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος στον πρώτο αγώνα είχε επικρατήσει με 1-0 με το γκολ του Δημήτρη Σαραβάκου πήγαινε στην Ιταλία και αντιμετώπιζε μία απ’ τις σπουδαιότερες Ευρωπαϊκές ομάδες όλων των εποχών. Εκεί, το έργο του όλοι αντιλαμβανόντουσαν πως θα ήταν εξόχως δύσκολο, ωστόσο θα έδινε τα πάντα προκειμένου να ήταν εκείνος που θα πανηγύριζε την πρόκριση. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με  το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών και η πλέον αξιόλογη φάση να ναι για τους πράσινους, καθώς από σουτ του Σαραβάκου η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Τακόνι.

Ούτε 20 δευτερόλεπτα έπειτα απ’ τη σέντρα του δεύτερου μισού της αναμέτρησης, ύστερα από σέντρα του Δημόπουλου και σύγχυση στην άμυνα των Ιταλών, ο Σαραβάκος ανοίγει το σκορ και στέλνει τους οπαδούς του Παναθηναϊκού στα ουράνια, καθώς το τριφύλλι προηγείται με 0-1 και η πρόκριση μοιάζει πιο κοντά από ποτέ. Από κόντρα στο πόδι του Βαμβακούλα η μπάλα κατέληξε στο 49ο λεπτό στον Ρας, ο οποίος σούταρε με τον Μήνου να διώχνει ασταθώς και ο Αντόνιο Καμπρίνι ήρθε να γράψει το 1-1 και να δώσει νέες ελπίδες στην ομάδα του Τορίνο με την Γιουβέντους να θέλει πλέον 2 γκολ για να είναι αυτή που θα περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Από φάουλ του Γεωργαμλή στο 53 της αναμέτρησης, ο Δημόπουλος με ένα μονοκόμματο σουτ, δείγμα της τεράστιας κλάσης του και της “Ευρωπαϊκής” ποιότητας που διέθετε νίκησε τον Τακόνι και έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 1-2 στην ομάδα της Λεωφόρου Αλεξάνδρας. Αμέσως μετά ο Παναθηναϊκός είχε και νέα ευκαιρία με τον Σαραβάκο όμως να βλέπει τον Τακόνι να αποκρούει το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής και να του στερεί το 1-3. Ο Αλέσιο στο 60ο λεπτό της συνάντησης εκμεταλλεύτηκε το άσχημο διώξιμο της μπάλας του Καλιντζάκη και με σουτ “κεραυνό” έγραψε το 2-2 με την Γιουβέντους να μην εγκαταλείπει τον αγώνα και να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Δανιήλ. Ο Καμπρίνι στο 73 κέρδισε πέναλτι απ’ τον Πατσιαβούρα (οριακή φάση) και ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεσή του. Πράγματι, κατάφερε να ξεγελάσει τον Μήνου και να γράψει το 3-2. Καθώς λοιπόν απέμεναν μαζί με τις καθυστερήσεις περίπου 20 λεπτά για την λήξη του αγώνα αυτού σε ένα κατάμεστο Κομουνάλε με 60.000 οπαδούς της Γιουβέντους να την στηρίζουν και η ομάδα του Τορίνα να μάχεται λυσσαλέα, τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προσπαθούσε μέσω κάποιων αντεπιθέσεων να απειλήσει χωρίς όμως να καταφέρει κάτι αξιόλογο. Η Γιουβέντους βρέθηκε πολύ κοντά στο 4-2 αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε ο σέντερ φορ της από πολύ κοντινή απόσταση κατέληξε πάνω απ’ τα δοκάρια του Μήνου. Ο αγώνας μετά κόπων και βασάνων ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να πανηγυρίζουν έξαλλα και να γίνονται όλοι ένα “κουβάρι” από αγκαλιές στον αγωνιστικό χώρο και κάπως έτσι το τριφύλλι πήρε μια ιστορική πρόκριση, καθώς έστειλε εκτός συνέχειας ένα σπουδαίο Ευρωπαϊκό σωματείο με αναρίθμητες επιτυχίες και “ανάγκασε” ξανά όλη την Ευρώπη να του υποκλιθεί. Χαρακτηριστικά, ο Δημόπουλος δήλωσε γι’ αυτό τον αγώνα: “Εντάξει, αυτά που ζήσαμε δεν μπορούν να περιγραφούν με λέξεις. Πιστέψαμε στις δυνάμεις μας και τα καταφέραμε”.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων ήτανε οι εξής:

Γιουβέντους: Τακόνι, Φάβερο, Καμπρίνι, Μπονίνι (78′ Βινιόλα), Μπρίο, Τριτσέλα, Αλέσιο, Μαγκρίν (60′ Μπούζο), Ρας, Ντε Αγκοστίνι, Λάουντρουπ.

Παναθηναϊκός: Μήνου, Βασιλείου (29′ Χατζηαθανασίου), Πατσιαβούρας, Καλιτζάκης, Βαμβακούλας, Μαυρίδης, Σαραβάκος (83 Θ. Δημόπουλος), Αντωνίου, Χ. Δημόπουλος, Βλάχος, Γεωργαμλής.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos