Ηττήθηκε και κινδυνεύει…

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε ακόμη μία ήττα στο πρωτάθλημα της Volleyleague από την Νίκη Αιγινίου με 2-3 σετ στο κλειστό του ΜΕΤΣ.

Η ροή του αγώνα:

1ο σετ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο ματς και με οδηγούς τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα και τον Σωτήρη Πανταλέων πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 8-5. Οι «πράσινοι» ανέβασαν και άλλο τον ρυθμό τους και έφτασαν το σκορ στο 13-7. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά με 16-11. Ο 18ος πόντος για τον Παναθηναϊκό ήταν… μαγικός, τρομερή πάσα του Δρογκάρη και απίστευτο τελείωματα του νεαποκτηθή Ζονάτας με τον κόσμο στο ΜΕΤΣ να χειροκροτεί. Οι παίχτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με οδηγό το μπλοκ δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην Νίκη Αιγινίου και εν τέλει κατέκτησαν το πρώτο σετ πολύ εύκολα με 25-27.

2ο σετ:

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο δεύτερο σετ με τους φιλοξενούμενους βρίσκονται μπροστά με 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» ανέβασαν τον ρυθμό τους και μείωσαν σε 11-13. Η Νίκη Αιγινίου πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 16-12 υπέρ της. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά η οποία ανέβηκε στους 4 (15-19). Το «τριφύλλι» έδειξε μία αντίδραση και κατάφερε να πάει το σκορ στο 18-21. Τελικά η Νίκη πήρε το σετ με 20-25 και έκανε το 1-1.

3ο σετ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ ορεξάτος στο τρίτο σετ πηγαίνοντας στο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 8-3. Οι «πράσινοι» ανέβασαν στους 7 την διαφορά (11-4). Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ οι «πράσινοι» ήταν μπροστά με 16-6 κάνοντας «πάρτι» στο τερέν. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (20-8) και τελικά οι «πράσινοι» κατέκτησαν το σετ με 25-13.

4ο σετ:

Οι «πράσινοι» στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 4ου σετ βρέθηκαν πίσω στο σκορ μρ 5-8. Ο Παναθηναϊκός με φοβερό βόλεϊ και πρωταγωνιστή τον Ζονάτας ισοφάρισε σε 11-11. Στην συνέχεια οι παίχτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπάρασαν στο σκορ με 15-13. Η Νίκη ισοφάρισε σε 18-18 και στην συνέχεια προσπέρασε με 20-21. Ο Παναθηναϊκός στο τέλος «λύγισε» και μία λάθος απόφαση του διαιτητή έκρινε το σετ που κατέκτησε η Νίκη με 23-25.

5ο σετ:

Η Νίκη μπήκε πολύ στο τάι μπρέικ παίρνοντας προβάδισμα με 1-4. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αύξησαν το προβάδισμα τους σε 6 πόντους (2-8). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 8-12 όμως η Νίκη Αιγινίου επικράτησε εύκολα στο 5ο σετ με 11-15.

Τα σετ: 25-17, 20-25, 25-13, 23-25, 11-15