Με νέα πρόσωπα στην αποστολή, ο Παναθηναϊκός έφυγε με το ισόπαλο 1-1 από την Πάτρα και πέρασε ως πρώτος στη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδος. Τώρα, οι «πράσινοι» επικεντρώνονται στο πολύ σημαντικό εντός έδρας κυριακάτικο παιχνίδι κόντρα στον Πανιώνιο. Γράφει ο Απόστολος Μπουραντώνης.

Ο Παναθηναϊκός είχε σχεδόν σίγουρη την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς κλείδωνε την πρωτιά ακόμη και με ισοπαλία. Το «τριφύλλι» προερχόταν από την εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στον Ατρόμητο με σκορ 1-1 και ήθελε να πάρει αυτό που του αντιστοιχούσε και από το παιχνίδι της Πάτρας. Η Παναχαϊκή, από την πλευρά της, η οποία βρίσκεται, μέχρι στιγμής, σε τροχιά ανόδου προς τη Σούπερ Λιγκ, προερχόταν από την εκτός έδρας ήττα με 2-1 στο ντέρμπι κορυφής με τον Άρη, που διεξήχθη στο γήπεδο «Κλεάνθης Βικελίδης» και ήθελε απαραιτήτως να κερδίσει τους «πράσινους», ώστε να περιμένει βαθμολογική απώλεια και της ΑΕΛ απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας και να πάρει το εισιτήριο για τους 16 της διοργάνωσης. Στο θέμα της ενδεκάδας, ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να χρησιμοποιήσει κάποιους νεαρούς ποδοσφαιριστές, προκειμένου να πάρουν παιχνίδια στα πόδια τους. Κάτω από τα «πράσινα» γκολπόστ αγωνίστηκε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος. Στη δεξιά πλευρά της άμυνας έπαιξε ο Κολοβέτσιος, στην αριστερή ο Ινσούα, ενώ στο κέντρο προτιμήθηκαν οι Κουτρουμπής και Αυλωνίτης. Σε ρόλο αμυντικών χαφ έπαιξαν οι Δώνης και Ρέις. Στη δεξιά πλευρά της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκε ο Χατζηγιοβάνης, στην αριστερή ο Λουντ και στο κέντρο ο Όσκαρ Χίλιεμαρκ. Το σύστημα, που είχε τη μορφή του 4-2-3-1, έκλεισε ο Πίσπας.

Παρά το γεγονός ότι βολευόταν, ο Παναθηναϊκός δεν κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο για την ισοπαλία, αλλά καθαρά για το διπλό. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν από νωρίς τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ. Στο 11′, από το γύρισμα του Χίλιεμαρκ, ο Λουντ έκανε το σουτ, αλλά ο Σωτηράκος επενέβη με το πόδι και έστειλε την μπάλα στο σημείο του κόρνερ. Πέντε λεπτά μετά, ήρθε η σειρά των γηπεδούχων να φανούν απειλητικοί. Από το γέμισμα του Αργυρόπουλου, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Φουρλάνος πήρε μια καλή κεφαλιά, που ανάγκασε τον Βλαχοδήμο να διώξει σε κόρνερ. Για λίγα λεπτά, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, ωστόσο, οι «πράσινοι» βρήκαν το κλειδί που ξεκλειδώνει την άμυνα της Παναχαϊκής. Στο 29′, ο Χατζηγιοβάνης έκανε μια πολύ καλή ατομική κούρσα και γύρισε την κατάλληλη στιγμή προς τον Χίλιεμαρκ, ο οποίος πλάσαρε τον πρώην «πράσινο» γκολκίπερ, Κώστα Χαλκιά, και διαμόρφωσε το 0-1. Στο 36′, ο Χατζηγιοβάνης δημιούργησε ξανά προϋποθέσεις, κάνοντας ένα σουτ, το οποίο, όμως, δε δυσκόλεψε τον 43χρονο, πια, πορτιέρο να μπλοκάρει την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Αργυρόπουλος ανατρέπεται στην περιοχή από τον Ινσούα και κερδίζει το πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεσή του και με ψυχραιμία ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάποια άλλη μεγάλη φάση και τελείωσε με το ισόπαλο 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο, και οι δύο ομάδες θα προσπαθούσαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία, προκειμένου να έφευγαν με τους 3 βαθμούς. Το δεύτερο 45λεπτο, όμως, ήταν πολύ κακό ποιοτικά και είχε λίγες ευκαιρίες. Στο 48′, από σέντρα του Κολοβέτσιου και σουτ του Δώνη στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε στον Πολυχρόνη, που παραχώρησε κόρνερ. Έκτοτε, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε πολύ και ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να κάνει κάποιες αλλαγές. Στο 57′, έβαλε τον Άλτμαν αντί του Λουντ, στο 65′, έβγαλε τον Πίσπα, για να τον αντικαταστήσει με το νεαρό Εμμανουηλίδη, ενώ στο 75′, ο Τζανδάρης πήρε τη θέση του Χίλιεμαρκ. Λίγο αργότερα, ο Παναθηναϊκός επανήλθε στις προσπάθειες για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Μετά από μία ακόμη ωραία ατομική του προσπάθεια, ο Χατζηγιοβάνης σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Χαλκιά, με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμένει όσο ο χρόνος κυλούσε στην αναμέτρηση. Στο 93′, η Παναχαϊκή είχε κερδίσει κόρνερ και είχε την τελευταία ευκαιρία της να κερδίσει. Στην περιοχή του Βλαχοδήμου υπήρχαν πολλοί παίκτες των γηπεδούχων, συμπεριλαμβανομένου και του Χαλκιά. Ο Πολίμος έκανε ένα όμορφο σουτ στην κίνηση, αλλά εξίσου καλή ήταν και η απόκρουση του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στην αναμέτρηση, καθώς λίγο αργότερα, ο διαιτητής, Γιώργος Μπλάνας, σφύριξε για τελευταία φορά απόψε. Ο Παναθηναϊκός πήρε ως πρώτος την πρόκριση για τη φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδος, αλλά αυτό είναι το μόνο που κρατά, καθώς η εν γένει εικόνα του δεν ήταν πειστική, όπως και η εν γένει εικόνα ολόκληρου του παιχνιδιού. Στα θετικά συμπεριλαμβάνεται και το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκαν νεαροί ποδοσφαιριστές, που ενδέχεται να βοηθήσουν την ομάδα στο μέλλον. Στα αρνητικά, όμως, συμπεριλαμβάνεται το γεγονός ότι αρκετοί παίκτες ήταν ανέτοιμοι ή δεν ήταν σε θέση να προσφέρουν αρκετά στην Πάτρα. Όπως και να ‘χει, όμως, εφόσον οι «πράσινοι» διευθέτησαν επιτυχώς αυτήν τους την υποχρέωση, επιστρέφουν στις υποχρεώσεις τους για το Ελληνικό Πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη υποδέχεται το μεσημέρι της Κυριακής τον Πανιώνιο, θέλοντας να υπερασπιστεί για ακόμη μια φορά τη δύναμη της έδρας της, ώστε να πάρει βαθμούς που θα αποδειχθούν σημαντικοί κατά την έκβαση των αγωνιστικών. Ο Πανιώνιος δε θυμίζει την περσινή του εικόνα, ωστόσο, πραγματοποιεί κάποιες πολύ καλές εμφανίσεις και, σίγουρα δε θα είναι εύκολο εμπόδιο για τον Παναθηναϊκό, που έχει στο μυαλό του ένα μόνο αποτέλεσμα: αυτό που θα του δώσει τους 3 βαθμούς.

Συνοψίζοντας, ο Παναθηναϊκός παίρνει την πρόκριση, αλλά πετά την αποψινή εμφάνιση, διότι ακολουθεί δύσκολο πρόγραμμα. Ως εκ τούτου, θα χρειαστεί σκληρή δουλειά και βελτίωση από τους παίκτες των «πράσινων», προκειμένου να ευελπιστούν σε κάτι καλύτερο.