Γράφει ο Βασίλης Ντούτσης. Μεγάλη ευκαιρία για να μπεί με μεγάλες αξιώσεις στο κυνήγι της τέταρτης προνομιούχου θέσης, έχασε σήμερα ο Παναθηναικός, που πρίν λίγο ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη, από την Νταρουσάφακα με 77-72.

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο του volkswagen arena, και στην πρώτη περίοδο επιδόθησαν σε σωρεία λαθών, με συνέπεια να παιχτεί κακό μπάσκετ και το σκόρ να κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα, όπου ένα από τα γνωστά άνευ ισορροπίας τρίποντα του Μάικ Τζέιμς έφερε σε απόλυτη ισοπαλία το μάτς (17-17). Σ αυτήν την πρώτη περίοδο ήταν πολύ καλή η παρουσία των Κάλαθη οργανωτικά και Μπουρούση σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο πιστός στρατιώτης Κρίς Σίνγκλετον προειδοποιούσε για το τί θα επακολουθούσε από την μεριά του. Η δεύτερη περίοδος με την είσοδο του σταθερά καλού του τελευταίο διάστημα Νίκου Παππά, ώς και τα μέσα της, ήταν ονειρική για τον Παναθηναικό.

Καλή άμυνα, με την μπάλα να γυρίζει σωστά στην επίθεση, και αφοσίωση σε όλο το γήπεδο, έφεραν τον Πάο στην θέση του οδηγού(26-33). Κάπου εκεί όμως επήλθε ένα δυνατό μπλάκ άουτ από την μεριά των πρασίνων, το οποίο δεν ήταν μόνο πασιφανές ώς το τέλος του ημιχρόνου αλλά είχε οδυνηρές συνέπειες και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Πάο όχι μόνο απώλεσε την διαφορά που είχε πάρει αλλά πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκόρ με 35-34, δεχόμενος ένα σερί 9-1. Αλλά τα χειρότερα δεν είχαν τελειώσει. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ μπήκαν υπνωτισμένοι και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και το σερί από την δεύτερη περίοδο εκτοξεύτηκε στο απίθανο 22-3, με συνέπεια η Νταρουσάφακα να φύγει με δώδεκα πόντους μπροστά (48-36).

Κάπου εκεί όμως ο Παναθηναικός σοβαρεύτηκε, απέτρεψε το fast game των γηπεδούχων, ενδεικτικό ότι μέχρι εκείνο το σημείο η Νταρουσάφακα είχε σημειώσει 14 εύκολους πόντους από fast break, δόθηκαν επιτέλους λύσεις στο μαρκάρισμα του δαιμονιώδους μέχει εκείνη την στιγμή Wanamaker, και τα φώτα σβήσαν αυτή την φορά από την μεριά των Τούρκων. Ένας συγκλονιστικός, ένας ανεπανάληπτος, που έπαιζε σήμερα με καρδιά Έλληνα, Κρίς Σίνγκλετον, πήρε την ομάδα στις πλάτες του και ο Παναθηναικός επέστρεψε με ένα δικό του σερί 13-0 και προηγήθηκε με τρίποντο του Φελντέιν με (48-49). Από κεί και πέρα έγινε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που πήγαινε πόντο πόντο μέχρι τα τελευταία 2,5 λεπτά. Την μπαγκέτα τώρα στο σκοράρισμα για την Νταρουσάφακα είχε πάρει ο υπερηχητικός Clyburn που σκόραρε με όλους τους απίθανους τρόπους που υπήρχαν.

Εκτός του απίστευτου Σίνγκλετον ο Παναθηναικός είχε βοήθειες και από τους Ρίβερς και Τζέιμς, ενώ ίσως ο Παππάς θα έπρεπε να είχε χρησιμοποιηθεί περισσότερη ώρα, λόγω της αμυντικής του προσήλωσης που θα μπορούσε να προσφέρει στο μαρκέρισμα στον Wanamaker, αφού μπορούσε να τον παίξει στα πόδια. Δυστυχώς όμως στο τέλος ο Πάο δεν είχε καθαρό μυαλό, οι επιλογές του στην επίθεση δεν ήταν οι καλύτερες και από το 72-72 ένα απίθανο τρίποντο του Wanamaker και ένα άλλο τρελό εκτός ισορροπίας δίποντο, στο τέλος της επίθεσης του Clyburn έφεραν την ήττα με 77-72. Μια ήττα που σχεδόν εκμηδενίζει τις όποιες βλέψεις για την κατάληψη μιάς εκ των τριών πρώτων θέσεων, ενώ δυσκολεύει απίστευτα και εκείνες για την τέταρτη θέση. Ο παναθηναικός συνεχίζει ακόμα την ανοικοδόμηση του στην φετινή ευρωλίγκα, μόνο που αυτό θα πρέπει να επισπευσθεί διότι πλέον μένουν έξι στροφές για το πέσιμο της αυλαίας της κανονικής διάρκειας. Η πολυαναμενόμενη επιστροφή του Τζέιμς Γκίστ ίσως είναι τελικά εκείνο το γρανάζι που λείπει για να λειτουργήσει η μηχανή στην εντέλεια. Αυτό που προέχει τώρα είναι η ηρεμία, να μήν υπάρχει ούτε γκρίνια ούτε μεμψιμοιρία, η ομάδα είναι εντός στόχων και θέλει την μέγιστη στήριξη από όλους μας. Το επόμενο παιχνίδι στο Κάουνας είναι χωρίς αύριο και η λέξη ήττα απαγορεύεται!