Ξελάσπωσαν οι ”νέοι”

Το καθήκον τους έκαναν οι Νέοι του Παναθηναϊκού, καθώς νίκησαν στο ”Γεώργιος Καλαφάτης” με σκορ 2-0, τους Νέους του Ηρακλή.

Ανοιχτό παιχνίδι διεξήχθη στο ”Γεώργιος Καλαφάτης” ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ηρακλή, για την 27η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Υποδομών Super League Novasports K20.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχε δύο κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Γ.Αγγελόπουλος και ο Λάμπρου δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν σωστά. Στο απέναντι στρατόπεδο, ο ”Γηραιός” κέρδισε πέναλτι ένα λεπτό πριν μπουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, αλλά ο Κότσαρης κατέβασε τα ρολά, κρατώντας το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς ήταν αμφίρροπο, με πάθος, ρυθμό και μεγάλες ευκαιρίες εκατέροθεν. Για 26 λεπτά δεν έμπαινε το γκολ στο δεύτερο μέρος, αλλά στο 71′ ο Σερβιλάκης με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ, άνοιξε το σκορ για τους ”πράσινους”.

Αυτή η φάση έδωσε πνοή στον Παναθηναϊκό, ενώ απετέλεσε το ”κόκκινο πανί” για τους ”κυανόλευκους”, καθώς οι ισορροπίες άλλαξαν, και το ”τριφύλλι” πήρε τα πάνω του με πολλαπλές φάσεις, κατοχή και κυκλοφορία μπάλας. Στο 89′, ο Λάμπρου, έπειτα από καλή ομαδική συνεργασία, πλάσαρε εύστοχα μέσα από την περιοχή και έκλεισε το σκορ. Έτσι, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

ΣΚΟΡΕΡ: 71’ Σερβιλάκης, 89’ Λάμπρου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Κότσαρης, Βαλμάς, Σάμιος (60’ Σερβιλάκης), Θεοχάρης, Ανδρέου, Μίγγος, Αγγελόπουλος Γ., Στάικος (75’ Μπουζούκης), Λάμπρου, Αγγελόπουλος Β., Χατζηγιοβάννης (60’ Παπανικολάου).