Λα Κορούνια-Παναθηναϊκός: Ηττήθηκε, αλλά προσπάθησε

Αυτή τη φορά θα γυρίσουμε πίσω κάτι παραπάνω από 15 χρόνια, αφού θα πάμε να δούμε την αναμέτρηση της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια απέναντι στο τριφύλλι την σεζόν 1999/2000 για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Ουέφα. Ένας αγώνας με γκολ και άφθονο θέαμα στον οποίο αν οι πράσινοι ήταν πιο προσεχτικοί αποφεύγοντας κάποια λάθη ως το πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού ενδεχομένως να είχαν πάρει μέχρι και ισοπαλία, όμως το δίχως άλλο η Ελληνική ομάδα στάθηκε αξιοπρεπέστατα απέναντι σε έναν εκ των πλέον δυνατών συλλόγων της Ισπανίας εκείνη την εποχή. Γράφει ο Απόστολος Μιχαηλίδης.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Παναθηναϊκός δέχτηκε τον απόλυτο αιφνιδιασμό ύστερα από στημένη φάση για τους Ισπανούς με τον Πέρσι Ολιβάρες να βάζει λάθος το σώμα του και έτσι στην προσπάθειά του να απομακρύνει το κίνδυνο για τα πράσινα καρέ, εν τούτοις έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αντώνη Νικοπολίδη και η πλάστιγγα από νωρίς άρχισε να γέρνει υπέρ της Λα Κορούνια. Στο 12ο λεπτό νέο σοκ για τον Παναθηναϊκό, αφού από προσπάθεια των Ισπανών και σουτ που επιχείρησαν έξω απ’ την περιοχή με τον Παουλέτα είδαν εκ νέου τον Ολιβάρες να παίρνει ρόλο “μοιραίου” και με τη μπάλα να κοντράρει στο σώμα του ξεγελώντας το Νικοπολίδη, ο οποίος κινούταν από την αντίθετη κατεύθυνση με αποτέλεσμα να έρχεται το 2-0 πριν το πρώτο τέταρτο του αγώνα και να δυσκολεύει πολύ τα πράγματα.

Η Ντεπορτίβο πλέον είχε την απόλυτη κυριαρχία τόσο επί του πρακτέου, όσο και στον ψυχολογικό τομέα και συνέχιζε να πιέζει αναζητώντας ένα τρίτο γκολ, γεγονός που πέτυχε στο 14ο λεπτό, αφού έπειτα από πάσα του Παουλέτα στο Σκαλόνι που κινήθηκε πλάγια και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον αμαρκάριστο Τζαλμίνια, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ρίξει ακόμα ένα “βέλος” στην καρδιά του Παναθηναϊκού κάνοντας το 3-0 με τον Νικοπολίδη να μην μπορεί να αντιδράσει και φέροντας απογοήτευση σε όλο το στρατόπεδο των πράσινων που βλέπανε πως η βραδιά μέχρι εκείνη την χρονική στιγμή κυλούσε ως τραγωδία για τον Παναθηναϊκό.

Όμως, ο Κριστόφ Βαζέχα στο 19ο λεπτό πήρε το “όπλο” του και έπειτα από προσπάθεια έξω απ’ την περιοχή και σουτ που δοκίμασε είδε τον Σογκό να κάνει λάθος και να του φεύγει η μπάλα μέσα απ’ τα χέρια με αποτέλεσμα να καταλήξει στην εστία και το σκορ να μειωθεί σε 3-1 αναπτερώνοντας τις όποιες ελπίδες είχε ο Παναθηναϊκός για να φύγει μέσα από το Ριαθόρ με θετικό αποτέλεσμα, αλλά τουλάχιστον θέτοντας τις βάσεις έτσι ώστε να αποφευχθεί κάποιο ταπεινωτικό σκορ.

Στο 30ο όμως λεπτό εξανεμίστηκε κάθε ελπίδα της πράσινης αρμάδας να καταφέρει να φύγει με κάτι θετικό από την Ισπανία, αφού ο Ντονάτο επιχείρησε σουτ από πάρα πολύ μακριά, όμως βρήκε το Νικοπολίδη εντελώς απροετοίμαστο με αποτέλεσμα να γράψει το 4-1, σκορ που έκλεισε το ημίχρονο και έστειλε τις ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε αντίστοιχη δράση, αφού αμφότερες οι ομάδες έριξαν ρυθμούς, όμως παρόλο αυτά, ο Παναθηναϊκός έπειτα από φάουλ που είχε κερδίσει πλάγια δεξιά και στο οποίο κατόπιν της εκτέλεσής του, ο Φερνάντο Γκαλέτο υπό δύσκολη θέση και με μεγάλη πίεση έβαλε σωστά το πόδι του νικώντας τον τερματοφύλακα της Ισπανικής ομάδας και μειώνοντας σε 4-2.

Μολονότι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να συνέλθει και κάπως να κρατήσει τις ισορροπίες στην συνέχεια του αγώνα δεν μπόρεσε να καταφέρει περεταίρω μείωση του σκορ, γεγονός που θα τον έφερνε τότε να απέχει μόλις ένα γκολ μακριά απ’ την  ισοπαλία ενώ συν τοις άλλοις θα είχε περισσότερες ελπίδες και στο δεύτερο παιχνίδι που θα γινόταν στην Αθήνα, όμως δεν άλλαξε κάτι και έτσι το 4-2 σφράγισε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Στην ρεβάνς δυστυχώς οι πράσινοι μείνανε στο 1-1 απέναντι στη Ντεπορτίβο και έτσι αποχαιρέτησαν την διοργάνωση του Ουέφα που εν τέλει ο τίτλος πήγε στα χέρια της Γαλατάσαραϊ στις 17 του Μάη του 2000 όπου δόθηκε ένας εκπληκτικός τελικός μεταξύ των Τούρκων και των Άγγλων της Άρσεναλ, με την ομάδα του Φατίχ Τερίμ εν τέλει να ήταν εκείνη η οποία αναδείχθηκε τροπαιούχα.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos