Νικητές μέσα από τη χαρμολύπη

Το βράδυ της Τετάρτης, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για το Κύπελλο Ελλάδος. Συγκεκριμένα, κέρδισαν εντός έδρας την ΑΕΛ με σκορ 2-0, αλλά θα στερηθούν τις υπηρεσίες του Λουτσιάνο, που θα μείνει για πέντε μήνες εκτός γηπέδων, με αποτέλεσμα ο Μαρίνος Ουζουνίδης να ψάχνει τις εναλλακτικές του για το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναιτωλικό. Γράφει ο Απόστολος Μπουραντώνης .

Το κλίμα στην ομάδα έχει εξομαλυνθεί σχετικά, μετά την εντός έδρας επικράτηση στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Σμύρνης, αν και υπήρχαν ακόμη περιθώρια βελτίωσης. Οι «πράσινοι» πήραν το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα και ήθελαν με την ίδια συνταγή να ξεκινήσουν και τις φετινές τους αγωνιστικές υποχρεώσεις στο Κύπελλο Ελλάδος, παίζοντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά εντός έδρας. Ο όμιλος της ομάδας απαρτίζεται από τους ΑΕΛ, Παναχαϊκή και Αναγέννηση Καρδίτσας και το ντεμπούτο για τη διοργάνωση ήταν το ματς απέναντι στους Θεσσαλούς. Η ομάδα της Λάρισας διανύει μια μέτρια, ως τώρα, πορεία στο Ελληνικό Πρωτάθλημα και αυτό ήταν ένα κίνητρο που ήθελε να εκμεταλλευτεί ο Παναθηναϊκός. Άλλωστε, το Κύπελλο Ελλάδος είναι μια εντελώς διαφορετική διοργάνωση και ένα θετικό ξεκίνημα, ενδεχομένως, να έδινε και έναν αέρα αισιοδοξίας στην ομάδα και να τη βοηθούσε και για τη συνέχειά της στα παιχνίδια του Πρωταθλήματος. Εκτός αυτού, ένα καλό ντεμπούτο θα ήταν και το πρώτο βήμα για την πρόκριση, εφόσον μετά θα υπήρχαν άλλα δύο παιχνίδια, στα οποία το σύνολο του Μαρίνου Ουζουνίδη έχει τον τίτλο του φαβορί. Με όλους αυτούς τους οιωνούς, λοιπόν, ο Παναθηναϊκός ήταν έτοιμος να ξεκινήσει το ματς, έχοντας στο μυαλό του τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας επικράτηση.

Στα πλαίσια του Κυπέλλου, ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε την ευκαιρία να τσεκάρει πολλά νέα πρόσωπα, ώστε να εξαγάγει τα δικά του συμπεράσματα. Πέραν τούτου, πολλοί βασικοί παίκτες χρειάζεται να πάρουν δυνάμεις για το εκτός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί με τον Παναιτωλικό. Αναλυτικότερα, κάτω από τα δοκάρια των γηπεδούχων αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι ο Σωκράτης Διούδης. Στο δεξί άκρο της άμυνας έπαιξε ο Γιόχανσον, ενώ στα αριστερά ο Εβρίτης τεχνικός προτίμησε τον Ινσούα. Στο κέντρο έπαιξε ο Κουρμπέλης, ενώ μετά από αρκετό καιρό επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και ο Ροντρίγκο Μολέντο. Στη δεξιά πλευρά της μεσαίας γραμμής επιλέχθηκε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης και στην αριστερή πλευρά ο Μουνιέ. Στο κέντρο έπαιξαν οι Ρέις και Σιλά. Το σύστημα που είχε τη μορφή του 4-4-2, ολοκλήρωσαν οι Λουτσιάνο και Τσάβες, που αγωνίστηκαν στη γραμμή της επίθεσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ξέρουν πολύ καλά τι θέλουν από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Η πρώτη στιγμή της αναμέτρησης ανήκε στην ΑΕΛ. Αναλυτικότερα, στο 8′, ο Λεοζίνιο πήγε να απειλήσει τους γηπεδούχους, αλλά χρειάστηκε η παρέμβαση του Μολέντο, που έδιωξε σε κόρνερ. Η πρώτη φάση του Παναθηναϊκού τού βγήκε σε καλό, διότι από εκεί άνοιξε το σκορ. Στο 18′, από πάσα του Λουτσιάνο, ο Τσάβες έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 για το «τριφύλλι», που πήρε την ψυχολογία με το μέρος του. Για τα επόμενα δέκα, περίπου, λεπτά, το παιχνίδι είχε πέσει ελαφρώς, αλλά στην πορεία ο ρυθμός του ανέβηκε εκ νέου. Στο 28′, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να διευρύνουν το προβάδισμά τους ξανά με τον Τσάβες, ο οποίος έκανε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πήρε μια κόντρα και κατέληξε άουτ. Ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού προσπάθησε να βγει ξανά στο προσκήνιο, όταν έκανε μια ακόμη ενέργεια στο 42′, αλλά το πλασέ του κατέληξε στον Μπόζοβιτς. Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι άλλο αξιομνημόνευτο και ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας το υπέρ του 1-0 και το χρόνο να βελτιωθεί στο δεύτερο ημίχρονο, ώστε να κλείδωνε το ματς και να έπαιρνε τους 3 σημαντικούς βαθμούς.

Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης, που ήταν ο διαιτητής του παιχνιδιού, σφύριξε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο και η κάθε ομάδα προσπάθησε να βγάλει το δικό της νεύρο στον αγωνιστικό χώρο. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, Τσάβες και Λουτσιάνο συνεργάστηκαν αρμονικά, με το δεύτερο να επιχειρεί το σουτ, αλλά να βλέπει την μπάλα να καταλήγει μακριά από την εστία. Στο 61′, ο Γιόχανσον βρήκε το Μουνιέ, το πλασέ του οποίου σταμάτησε στον Μπόζοβιτς, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Ουζουνίδης αντικατέστησε το Μουνιέ με το Λούκας Βιγιαφάνιες, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Στο 68′, η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, καθώς το απευθείας φάουλ του Γουάλας κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Διούδη. Τέσσερα λεπτά μετά, μπήκε ο Χίλιεμαρκ στη θέση του Ρέις και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έχασε ευκαιρία, εφόσον το σουτ που έκανε αποκρούστηκε από τον Μπόζοβιτς. Στο 78′, ο Ουζουνίδης έβαλε το Μολίνς στη θέση του Λουτσιάνο, που τραυματίστηκε πολύ σοβαρά, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ σπατάλησε μία ακόμη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, ο Περόνε έκανε σέντρα σουτ από τα αριστερά και η μπάλα βρήκε ξανά στο δοκάρι. Στο 86′, ο Τσάβες είδε άλλο ένα δικό του σουτ να σταματά στον Μπόζοβιτς. Τα επόμενα λεπτά ανήκαν στον Γκιγιέρμο Μολίνς. Στο 89′, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ΑΕΛ με δυνατό σουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα, από πάσα του Χίλιεμαρκ, έκανε ένα ωραίο πλασέ και κλείδωσε το ματς.

Λίγα λεπτά αργότερα, ήρθε και η λήξη του παιχνιδιού, που βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με σκορ 2-0. Οι «πράσινοι» ισοβαθμούν στην κορυφή του ομίλου με την Παναχαϊκή, που κέρδισε το απόγευμα της Τετάρτης την Αναγέννηση Καρδίτσας. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Καρδίτσας μαζί με την ΑΕΛ δε βρίσκονται σε προνομιούχο θέση για πρόκριση και δεν έχουν πάρει ακόμη βαθμούς στον όμιλο του Κυπέλλου. Σχετικά με το παιχνίδι, η ομάδα δεν εντυπωσίασε, αλλά δεν περιμένει κανείς από τέτοια παιχνίδια να δει κάτι το μαγικό. Σίγουρα, πάντως, για να μην είμαστε και άδικοι, υπάρχουν σημάδια που δείχνουν βελτίωση σε σύγκριση με τη μουδιασμένη πρεμιέρα του Πρωταθλήματος, στο οποίο καλείται να στραφεί τώρα, ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μιας καλής θέσης. Το ερχόμενο Σάββατο, η αποστολή της ομάδας θα ταξιδέψει μέχρι το Αγρίνιο για το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, σε μια έδρα που κρύβει τις δικές της παγίδες, όπως μαρτυρά και το περσινό 0-0, που ήταν και πάλι για την 5η αγωνιστική. Στο παιχνίδι αυτό, όμως, αλλά και σε πολλά άλλα του φετινού πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός δε θα έχει στη διάθεσή του τον Λουτσιάνο, ο οποίος, όπως προαναφέρθηκε, τραυματίστηκε άσχημα. Αναλυτικότερα, έπαθε ρήξη χιαστών και θα μείνει για περίπου πέντε μήνες εκτός γηπέδων κάτι που σίγουρα βάζει την ομάδα σε μπελάδες. Μέχρι το Σάββατο, ο Μαρίνος Ουζουνίδης θα ψάξει τις επιλογές του για το ματς στο Αγρίνιο, αρχικά, και για τα υπόλοιπα ματς, εν συνεχεία.

Κλείνοντας, το 2-0 της Τετάρτης βάζει τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού για το Κύπελλο, αλλά μια φορά δεν είναι αρκετή. Θα χρειαστούν πολλές τέτοιες, ή και καλύτερες εμφανίσεις, ώστε η ομάδα να πάρει τα πάνω της και να μη βρεθεί σε ανεπιθύμητη θέση.