Σε ένα σχεδόν κατάμεστο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό για την 14η αγωνιστική της Basket League. Ο Παναθηναϊκός, με το ρεκόρ του στο 13-0, δεν αγχώνεται για την πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ολυμπιακός παίζει τη ζωή του, μετά τα τραγικά επιτεύγματα του τον τελευταίο καιρό.

Ντένμον, Γκιστ, Γκέιμπριελ, Καλαθης, Σίνγκλετον οι πέντε του Παναθηναϊκού. Σπανούλης, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Μάντζαρης η πεντάδα του Ολυμπιακού.

Με 2 καλάθια των Μακ Λιν και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-4, ενώ με Σπανούλη και Μακ Λιν προηγήθηκε με 1-8 και 5-13, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε σκοράρει μόνο με βολές των Καλάθη και Σίνγκλετον. Ο Ολυμπιακός είχε επιβάλλει με πολύ καλή άμυνα τον ρυθμό του και έβαζε δύσκολα στους πρωταθλητές Ελλάδος.

Ο Ολυμπιακός ανανέωσε αρκετές φορές την επίθεση του με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, όμως ο Μακ Λιν, έκανε το 3ο του φάουλ έχοντας ήδη βάλει το πρώτο πρόβλημα στον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Ο Λεκαβίτσιους ευστόχησε και στις 2 βολές για το 7-13. Ο Πρίντεζης μετά από ριμπάουντ σε βολή έκανε το 7-16, ενώ το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού δεν μπήκε ούτε από τον Νίκο Παππά. Ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 7-18 και το ΟΑΚΑ άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία του εμψυχώνοντας τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Όμως, οι παίκτες του Παναθηναϊκού πατούσαν σε άλλο γήπεδο τα πρώτα 8 λεπτά.

Ο Σίνγκλετον έλυσε τον γόρδιο δεσμό, 1 λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτιου, όμως ο Σπανούλης έκανε το 9-20, με τον Τσάβι Πασκουάλ να αντιδρά σαν.. Ομπράντοβιτς, φωνάζοντας σε όλο τον πάγκο για την έλλειψη συγκέντρωσης της ομάδας. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλή άμυνα και είχε την τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου, όπου ο Βουγιούκας με το follow διαμόρφωσε το 11-20 της πρώτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά προβλήματα από την εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών και πρέπει να τα λύσει άμα θέλει να διεκδικήσει τη νίκη-αήττητο του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Λεκαβίτσιους μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Λεκαβίτσιους, πριν απαντήσει ο Ολυμπιακός  για το 14-22. Ο Παππάς κέρδισε το φάουλ μετά από διεκδίκηση του ριμπάουντ από τον Στρέλνιεκς και ευστόχησε σε 1 βολή για το 15-22. Ο Ουίλτζερ σκόραρε για 3, κάνοντας το 15-25, όμως ο Παναθηναϊκός κέρδισε το 4ο φάουλ των παικτών του Ολυμπιακού, που αντιμετώπιζαν με πολύ ”ξύλο” τους παίκτες του Παναθηναϊκού, πριν σκοράρει υπό δύσκολες συνθήκες ο Λεκαβίτσιους για το 18-25 και το time-out του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να προσπαθεί να παίξει άμυνα και να οδηγεί σε λάθος τους Πειραιώτες. Η ταυτόχρονη χρησιμοποίηση Λεκαβίτσιους-Καλάθη έκανε εντύπωση. Ο Βουγιούκας έκανε το 20-25, πριν ο Τόμπσον κάνει το 20-27. Ο Γκάμπριελ έκανε λάθος, όμως έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε τις 2 βολές (1/2) για το 21-27. Βέβαια μετά πήρε ένα αψυχολόγητο σουτ που το έχασε. Ο Βουγιούκας κέρδισε άλλο ένα ριμπάουντ (εξαιρετική η αρχική παρουσία του) και κέρδισε και το φάουλ του Μπόγρη, με το που πάτησε παρκέ ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού. Ευστόχησε στη 2η για το -5 (22-27) του 16ου λεπτού.

Ο Καλάθης έκλεψε στη συνέχεια τη μπάλα και το φάουλ του Στρέλνιεκς, ενώ το ΟΑΚΑ άρχισε να παίρνει φωτιά. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με 1/2 βολές (πάλι τη 2η εύστοχη) και έφτασε τις 5 χαμένες βολές. Ο Πρίντεζης αστόχησε και ο Βουγιούκας κέρδισε άλλες 2 βολές από τον Μπόγρη, χάνοντας πάλι την πρώτη και ευστοχώντας στη δεύτερη. 6 χαμένες βολές έως τώρα για το ”τριφύλλι”.

Ο Μιλουτίνοφ έκανε επιθετικό φάουλ και ο Γκάμπριελ αστόχησε σε άλλο ένα τρίποντο και έκανε και φάουλ στον Μιλουτίνοφ (1/2) για το 24-28. Ο Καλάθης με εντυπωσιακή διείσδυση μείωσε σε 2 πόντους (26-28) και ανάγκασε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει time-out. Χωρίς να παίζει καλό μπάσκετ, με πολύ χαμηλά ποσοστά στην επίθεση και μέτρια άμυνα, είναι μόλις 2 πόντους πίσω από τον Ολυμπιακό.

Ο Πρίντεζης ευστόχησε με ένα κλασσικό του καλάθι, πριν ευστοχήσει ο Γκιστ ”ισοφαρίζοντας” το καλάθι που δέχθηκε. Ο Μάντζαρης κέρδισε το φάουλ από την τραγική άμυνα του Ντένμον και ευστόχησε σε 2 βολές για το 28-32 στο 19ο λεπτό. Ο Γκιστ μείωσε πάλι στο καλάθι, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, πριν ο Ντένμον και ο Ρίβερς αποτύχουν να βάλουν τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού για πρώτη φορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(30-32).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ του Παπανικολάου, πριν χρεωθεί το 4ο του φάουλ ο Μιλουτίνοφ (3 έχει και ο Μακ Λιν, ο οποίος επέστρεψε). Ο Ρίβερς ευστόχησε στο πρώτο του καλάθι σήμερα για το 32-35, προτού ο Πρίντεζης χρεωθεί με βήματα. Ο Παππάς κέρδισε το 4ο πεντακάθαρο φάουλ του Μακ Λιν, αλλά αστόχησε πάλι στην πρώτη βολή(5 συνεχόμενες πρώτες βολές έξω). Ευστόχησε στη 2η για το 33-35, ενώ ο Σπανούλης αστόχησε. Ο Παππάς αστόχησε, ο Ρίβερς κέρδισε την κατοχή και σκόραρε για 3 για το 36-35, πριν το time-out του Σφαιρόπουλου με το ΟΑΚΑ να αποθεώνει τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Ο Πρίντεζης αστόχησε σε σουτ 3 πόντων, ο Καλάθης και ο Σίνγκλετον δεν συνεννοήθηκαν καλά στην επαναφορά και το 36-35 παρέμεινε. Ο Παπανικολάου ευστόχησε για 3 (36-38) πριν ο Παππάς εκμαεύσει το 5ο φάουλ του Μακ Λιν και αστοχήσει. Ο Μάντζαρης με ένα τυχερό καλάθι έκανε το 36-40. Ο Μακ Λιν (με 4 φάουλ επαναλαμβάνουμε) κέρδισε 2 βολές, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν κυνηγά να του πάρει το φάουλ. Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 36-41. Ο Ρίβερς ευστόχησε για το 38-41, ο Πρίντεζης αστόχησε και ο Γκιστ με follow κάρφωμα έκανε το 40-41 στο 26ο λεπτό.

Ο Παπανικολάου ήταν ζεστός (40-44) και ο Παππάς δεν κατάφερε να κλέψει στην επόμενη φάση. Ο Μήτογλου πέρασε πρώτη φορά στο παρκέ πριν ο Σπανούλης κάνει έρμπολ. Ο Παππάς αστόχησε (του έγινε φάουλ), ενώ ο Ουίλτζερ ευστόχησε αλλά είχε πατήσει την πλάγια γραμμή. Ο Ρίβερς ευστόχησε για 3 μέσα σε αποθέωση για το 43-44 και ο Ολυμπιακός εξάντλησε την επίθεση του χωρίς να σκοράρει. Ο Μήτογλου έκανε το 45-44 πριν ευστοχήσει ο Σπανούλης για το 45-46. Ο Παππάς έκανε το 48-46 με μεγάλο σουτ 3 πόντων, ενώ ο Μακ Λιν ισοφάρισε με 2/2 βολές. Ο Λεκαβίτσιους κέρδισε το φάουλ από τον Ρόμπερτς (παραλίγο να ευστοχήσει και στο καλάθι) και ευστόχησε σε 2 βολές για το 50-48, για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με airball του Παπανικολάου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με lay up του ”καυτού” K. C. Rivers απέναντι στο ”κοντό” σχήμα του Ολυμπιακού, όμως ο Ρόμπερτς ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 52-50. O Ρίβερς έδωσε έτοιμο καλάθι στον Μήτογλου, όμως ο Ρόμπερτς μείωσε εκ νέου στους 2 πόντους. Ο Μιλουτίνοφ με το που μπήκε ξανά στο παιχνίδι παρασύρθηκε από τον Λεκαβίτσιους και αποβλήθηκε, με παραπάνω από 8 λεπτά για τη λήξη και κατευθύνθηκε απογοητευμένος στον πάγκο της ομάδας του.

Ο Ουίλντζερ έχασε τη μπάλα από την πίεση του Μήτογλου, προτού ο Ρίβερς κερδίσει 2 βολές από τον Τόμπσον και ευστοχήσει σε 2/2 βολές για το 56-52. Ο Στρέλνιεκς κέρδισε 2 βολές από φάουλ του Ντένμον (1/2), ενώ ο Ρίβερς κέρδισε ξανά 2 βολές από τον Τόμπσον για το 58-53 και το πρώτο προβάδισμα με 5 πόντους απόψε. Με 7′ να απομένουν, ο Ολυμπιακός είχε συμπληρώσει ήδη 5 φάουλ. Ο Ουίλντζερ αστόχησε υπό την πίεση του Μήτογλου, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 61-53 του Παναθηναϊκού και την αποθέωση την ώρα που οι ομάδες κατευθύνοντας στους πάγκους, μετά το time-out που κάλεσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Ο Σπανούλης κέρδισε 2 βολές από τον Μήτογλου, φτάνοντας και ο Παναθηναϊκός στα 5 φάουλ. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ευστόχησε σε 1/2 βολές, προτού αστοχήσει και σε σουτ 2 πόντων. Ο Μακ Λιν επέστρεψε, ο Πρίντεζης ευστόχησε και το 61-56 ήταν γεγονός. Ο Σίνγκλετον κέρδισε άλλο ένα φάουλ από τον Τόμπσον (4ο και του ίδιου), ενώ ο Μήτογλου έδωσε την θέση του στον Γκιστ και αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο.

Ο Σίνγκλετον ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 63-56, ενώ ο Νικ Καλάθης επέστρεψε για το τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Μακ Λιν έχασε μόνος του το καλάθι, ενώ ο Λεκαβίτσιους έχασε τρίποντο. Ο Μακ Λιν έκανε βήματα και ο Λεκαβίτσιους με εντυπωσιακό καλάθι έκανε το 65-56 και ο Σφαιρόπουλος κάλεσε time-out, με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή για τους ”πράσινους”.

Ο Πρίντεζης και ο Καλάθης αστόχησαν πριν ο Παπανικολάου κάνει airball και αστοχήσει ο Μακ Λιν, ενώ και ο Λεκαβίτσιους αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο. Ο Μακ Λιν ευστόχησε σε 2/2 βολές για το 65-58 και αμέσως υπήρξε time-out. Ο Παναθηναϊκός έκανε λάθος, ο Σπανούλης airball όμως ο Πρίντεζης κέρδισε το καλάθι και φάουλ. Ο Πρίντεζης αστόχησε στη βολή, ο Καλάθης ευστόχησε στο δίποντο ενώ ο Ουίλντζερ έχασε ένα εύκολο καλάθι, πριν ο Καλάθης κερδίσει 2 βολές (1/2 όπως πάντα) για το 68-60 με 1′ να απομένει για τη λήξη.

Ο Μάντζαρης με 1/2 βολές μείωσε στους 7 και η νίκη δεν γινόταν να χαθεί. Ο Ρίβερς έκλεψε, δεν έκανε επίθεση και το 68-61 σφράγισε, μέσα σε αποθέωση, άλλη μία νίκη (5η συνεχή) απέναντι στον ”αιώνιο αντίπαλο”.

Επόμενο παιχνίδι ο ”τελικός” με Μπάμπεργκ, στη Γερμανία (2/2, 21:00).