Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μία εμφατική νίκη απέναντι στον Άγιαξ της Ηπείρου και ο Απόστολος Μιχαηλίδης που βρέθηκε στο γήπεδο για λογαριασμό του www.prasinoforos.gr σχολιάζει τον αγώνα, καθώς και το τι ακολουθεί για την ομάδα των πρασίνων.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε πάση θυσία τη νίκη τόσο για βαθμολογικούς, όσο και για ψυχολογικούς την νίκη απέναντι στον Πας Γιάννενα, κυρίως έπειτα την ήττα της Πέμπτης κόντρα στον Άγιαξ και η νίκη και μάλιστα με ευρύ σκορ πραγματοποιήθηκε εν τέλει για τους πράσινους κάνοντάς του να ατενίζουν το μέλλον με περισσότερο αισιοδοξία. Ο Πασχαλάκης αποβλήθηκε για τους Ηπειρώτες, καθώς στο 21ο λεπτό ενέργησε λανθασμένα μπλοκάροντας την μπάλα εκτός εστίας με το διαιτητή να δείχνει αμέσως την άγουστα για τα αποδυτήρια στον πορτιέρο των Ιωαννίνων. Από κει και πέρα, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε ανεκμετάλλευτο αυτό το “δώρο” και κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Στο 38 το τριφύλλι άνοιξε το σκορ με εξαιρετική κεφαλιά του Μπεργκ ύστερα από συστημένη σέντρα του Κουλιμπαλί. Οι πράσινοι είχαν ακόμα μερικές φάσεις πριν το ημίχρονο για να εδραιώσουν την διαφορά στο σκορ, με σημαντικότερη αυτή του 45 που το πλασέ του Μπεργκ απομάκρυνε προ της εστίας ο αμυντικός του Πας, Μπέριος. Όμως, το 2-0 ήταν αναπόφευκτο όπως φάνηκε και στο 54 ο Μπεργκ με εξαιρετική σαφώς μπαλιά έβγαλε το Λουντ μόνο του απέναντι στον τερματοφύλακα και ο Φιλανδός με μονοκόμματο πλασέ έδωσε αέρα 2 τερμάτων στην αρμάδα του Αντρέα Στραματσόνι.

Εν συνεχεία με το Πας πλήρως αποδυναμωμένο ήρθαν δύο ακόμη γκολ που επισφράγισαν μία εξαιρετική εμφάνιση για τον ΠΑΟ, πρώτα έπειτα από συνδυασμό Λέτο-Μπεργκ με τον Σουηδό να αποδεικνύει για ακόμη μία φορά τη δεινότητα που χει στο σκοράρισμα και στο 88ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Χουλτ ο Λέτο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και με σουτ εντός της μικρής περιοχής έγραψε το τελικό 4-0 που το δίχως άλλο όπως αναφέραμε και άνωθεν δίνει στην ομάδα μία ψυχολογική ανάταση, καθώς συνεχίζει τις καλές της εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, αφού την περασμένη βδομάδα επικράτησε με 0-3 του Λεβαδειακού και παράλληλα όπως φαίνεται “ξορκίζει” την ήττα απ’ τον Αίαντα δίνοντας την δυνατότητα στους φιλάθλους της ομάδας να ατενίζουν το μέλλον με αισιοδοξία. Όπως έχουμε αναφέρει αρκετές φορές ο Παναθηναϊκός φέτος έχει ποιότητα, βάθος, αρχή, μέση και τέλος και εφόσον απ’ ότι τουλάχιστον έδειξε ο σημερινός αγώνας η ήττα δεν τον επηρέασε (η τουλάχιστον όχι αρνητικά) από κει και πέρα είναι ικανός για τα πάντα και εντός συνόρων, αλλά και στον όμιλο του Europa League που μία νίκη μέσα στη Θέλτα σε λίγες βδομάδες θα αλλάξει τα πάντα στον όμιλο και αν έρθει, ο Παναθηναϊκός πλέον θα μπορεί να ελπίζει εκ νέου όχι μόνο σε πρόκριση, αλλά γιατί όχι και σε μία πρωτιά, δεδομένου του ότι όπως έχουμε αναφέρει πολλάκις, οι ομάδες που “επέλεξε” η κληρωτίδα για τους πράσινους δεν αποτελούν φόβητρο σε καμία περίπτωση και κοινώς θα μπορούσε να ειπωθεί πως “είναι του χεριού του”.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos