Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Πράσινα παλικάρια που ανέτρεψαν την κατάσταση!

Την περίοδο 2000/2001 ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό εκτός έδρας. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης εξηγεί πως ενώ το τριφύλλι είχε να διαχειριστεί μία δύσκολη κατάσταση, καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 2 γκολ απ’ το πρώτο ημίχρονο, εν τούτοις με τεράστια αποθέματα ψυχής στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα κατάφερε και ανέτρεψε την όλη κατάσταση παίρνοντας τον πολύτιμο (για ουσιαστικούς και ψυχολογικούς λόγους) βαθμό της ισοπαλίας.

Πρώτη φάση στο παιχνίδι είναι για τον Παναθηναϊκό, καθώς από έξυπνη μπαλιά του Άγγελου Μπασινά, ο Μιχάλης Κωνσταντίνου βρίσκεται απέναντι απ’ τον Ελευθερόπουλο με τον Κύπριο φορ όμως να μην επιχειρεί ένα σωστό πλασέ και έτσι η μπάλα να φεύγει άουτ. Λίγο αργότερα οι πράσινοι βρίσκονται και πάλι στο προσκήνιο με τον Μπασινά να βρίσκει ξανά τον Κωνσταντίνου με τον “Μιχαλάκη” να επιχειρεί σέντρα αλλά τον “Μανωλάκη” να μην προλαβαίνει τη μπάλα, αφού ο Ολισαντέμπε προ κενής εστίας κατόπιν της πτώσης που είχε πραγματοποιήσει ο Ελευθερόπουλος άργησε εκατοστά του δευτερολέπτου και δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, αφού απ’ τη σέντρα του Στέλιου Γιαννακόπουλου, ο Αλέκος Αλεξανδρής έπιασε ένα γυριστό σουτ εξαιρετικό, αλλά η μπάλα πήγε πάνω απ’ τα δοκάρια του Αντώνη Νικοπολίδη και έτσι το σκορ σε εκείνο το χρονικό σημείο παρέμεινε στο μηδέν για αμφότερες τις ομάδες. Ο Μιχάλης Κωνσταντίνου που ήταν πολύ δραστήριος δοκίμασε να νικήσει τον Ελευθερόπουλο με σουτ έξω απ’ την περιοχή, αλλά ο πορτιέρο του Ολυμπιακού του αρνήθηκε το γκολ και έδιωξε τη μπάλα μακριά, ενώ λίγο αργότερα οι Πειραιώτες βρέθηκαν κοντά στο τέρμα όταν πρώτα ο Πατσατζόγλου έπιασε κεφαλιά που έδιωξε ο Νικοπολίδης και εν συνεχεία η μπάλα έφτασε στον Τζιοβάννι, ο οποίος σαστισμένος δείχνοντας πως δεν περίμενε την μπάλα σε τόσο καλό σημείο έκανε “πάσα” στον Νικοπολίδη. Στο 24ο λεπτό της συνάντησης ύστερα από εξαιρετικό συνδυασμό Τζόρτζεβιτς-Καρεμπέ, Τζιοβάνι και Αλεξανδρή, ο τελευταίος με ένα άπιαστο σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες. Ο Παναθηναϊκός σε ένα πολύ κρίσιμο χρονικά σημείο, στο 42 της αναμέτρησης είδε τον Τζόρτζεβιτς από φάουλ 30 μέτρων κι ενώ η μπάλα κάπου βρήκε να νικάει τον Νικοπολίδη και να γράφει το 2-0 εις βάρος της ομάδας της Λεωφόρου που πλέον καλούταν να αντιμετωπίσει υπό εξόχως δυσμενείς συνθήκες την πρόκληση του να μην χάσει, αν και όλα δείχνανε ως εκείνο το χρονικό σημείο πως δεν θα το απέφευγε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός απείλησε πρώτος με τον Σεϊταρίδη να δοκιμάζει μία σέντρα-σουτ με τη μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας Ελευθερόπουλου χωρίς να προλαβαίνει ο Ολισαντέμπε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του αφού έπειτα από εισχώρηση στην μεγάλη περιοχή του Νικοπολίδη ο Γιαννακόπουλος επιχείρησε μία ψηλή σέντρα με τη μπάλα όμως να παίρνει περίεργα φάλτσα και να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ολισαντέμπε έδωσε όμως το πολυπόθητο γκολ στο 71ο λεπτό ξαναβάζοντας στο παιχνίδι την ομάδα του Γιάννη Κυράστα. Κι ενώ η πειραϊκή ομάδα δεν είχε καν συνέλθει απ’ το σοκ της μείωσης του σκορ, ο Ολισαντέμπε χτύπησε ξανά εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία στην άμυνα του Ολυμπιακού ύστερα από κόρνερ που είχε κερδίσει ο Παναθηναϊκός και με τον Φύσσα να του στρώνει τη μπάλα ο Πολωνός άσσος νίκησε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι τον Ελευθερόπουλο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και το 2-2 σφράγισε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών σε  έναν αγώνα που έμοιαζε χαμένος ο Παναθηναϊκός και εν τέλει απέδειξε την κλάση του ως ομάδα, καθώς εντός 3 λεπτών ανέτρεψε το αποτέλεσμα και την ροή ενός ολόκληρου παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Ελευθερόπουλος, Πατσατζόγλου, Αμανατίδης, Κόντης, Ανατολάκης, Γιαννακόπουλος (86’ Ρόμπερτς), Καρεμπέ, Τζόρτζεβιτς, Ζε Ελίας, ζιοβάνι, Αλεξανδρής (62’ Μαυρογενίδης)

Παναθηναϊκός (Γιάννης Κυράστας): Νικοπολίδης, Χένρικσεν, Σεϊταρίδης, Κυργάκος, Φύσσας, Πάουλο Σόουζα (70’ Βλάοβιτς), Κόλκα, Μπασινάς (58’ Μικάελσεν), Καραγκούνης (64’ Μπόατενγκ), Κωσταντίνου, Ολισαντέμπε

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos