Όντας ανώτερος υπέταξε τους Νεοσμυρνιώτες

Ο Παναθηναϊκός στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ επικράτησε 1-0 έναντι του Πανιωνίου που επιθετικά καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ήταν “άφαντος”. Το τριφύλλι πρόσθεσε 3 βαθμούς στο σακούλι του με τον Λουντ να πετυχαίνει το “χρυσό” γκολ στο 17ο λεπτό της συνάντησης, ωστόσο τα εύσημα πρέπει να αποδοθούν στο σύνολο, αφού οι πράσινοι απ’ το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό ήταν ξεκάθαρα κυρίαρχοι επί του αγωνιστικού χώρου. Γράφει ο Απόστολος Μιχαηλίδης!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά δείχνοντας τις διαθέσεις του απ’ την αρχή. Με εξαιρετικό πρέσινγκ έκλεισε τους κυανέρυθρους απ’ τα πρώτα λεπτά στα καρέ τους, ενώ ως επί το πλείστον επιχειρούσε να εισέλθει στη περιοχή του Γιαννιώτη απ’ τα πλάγια. Στο 17ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί όταν ο Λέτο πάσαρε στον Λουντ, ο οποίος με ένα πολύ δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ανδρέα Γιαννιώτη και έβαλε από νωρίς στο παιχνίδι την ομάδα των πρασίνων σε θέση οδηγού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε απειλητικά αλλά το σουτ του Κλωναρίδη εξουδετέρωσε ο Γιαννιώτης στο 47ο λεπτό της συνάντησης, ενώ στο 57ο λεπτό ο Λουντ έκανε σέντρα προς την περιοχή του Πανιωνίου και ο Χατζηγιοβάννης κατάφερε να πάρει μία πολύ όμορφη κεφαλιά, την οποία εξουδετέρωσε μετά περισσής δυσκολίας ο Γιαννιώτης παραχωρώντας το κόρνερ.

Στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος απείλησε ουσιαστικά για πρώτη και τελευταία φορά, αφού έπειτα από φάουλ του Μπεν, ο Ρισβάνης σε πρώτο χρόνο πήρε τη κεφαλιά με αποτέλεσμα, η μπάλα να στρωθεί στα πόδια του Βλάχου, ο οποίος άνευ πίεσης έπιασε μονοκόμματο σουτ, το οποίο όμως κατέληξε εκτός εστίας του Οδυσσέα Βλαχοδήμου! Ο αγώνας τελείωσε με αποβολή του στόπερ του Πανιωνίου, Βαγγέλη Οικονόμου, ενώ τίποτα άλλο αξιοσημείωτο δεν υπήρχε μέχρι και την λήξη του αγώνα που βρήκε τον Παναθηναϊκό νίκητη εν αναμονή της απόφασης για το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, έτσι ώστε να δουν στο στρατόπεδο του τριφυλλιού με μία πιο ξεκάθαρη εικόνα το τι μέλλει γενέσθαι.

Το επόμενο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό είναι στην Τούμπα. Σίγουρα, όπως όλοι νομίζω μπορούμε να αντιληφθούμε, τα πράγματα δεν θα είναι καθόλου εύκολα, αλλά ο Ουζουνίδης και οι παίκτες του οφείλουν πέραν πάσης αμφιβολίας να πάνε με στόχο τη νίκη μέσα στη Θεσσαλονίκη σε μία έδρα που θα “βράζει”, αφού οι δύο ομάδες έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς απ’ την αναμέτρηση της Αθήνας, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές των πρασίνων πρέπει να παραμείνουν ανεπηρέαστοι (όσο αυτό είναι δυνατόν) έτσι ώστε να μπορέσουν να πάρουν μία ακόμη νίκη και να απομακρύνουν περεταίρω το ενδεχόμενο-εφιάλτη της τελευταίας θέσης, έστω και στη περίπτωση που η απόφαση παρθεί εις βάρος της ομάδας.

Σίγουρα, οι καταστάσεις είναι δύσκολες, τα νεύρα θα είναι τεντωμένα, αλλά το τριφύλλι έχοντας δείξει μία πάρα πολύ καλή εικόνα επί εποχής Μαρίνου Ουζουνίδη, πρέπει να δώσει την τελευταία (μέσα τουλάχιστον στον αγωνιστικό χώρο) μάχη του, έτσι ώστε η σεζόν να μην χαρακτηριστεί πλήρως ως “χαμένη”. Το αν θα κατορθώσει το διπλό στη τούμπα και τι επιτέλους θα συμβεί με την πολυσυζητημένη απόφαση που εν πολλοίς θα κρίνει την τύχη όλων των ομάδων στα πλέι οφ, θα είμαστε εδώ και θα τα συζητήσουμε εν καιρώ. Προς το παρόν, ας κρατήσουμε τόσο τη νίκη, αλλά παράλληλα και την καλή εμφάνιση απέναντι στο Πανιώνιο. Όσο για τα υπόλοιπα, έχω την αίσθηση πως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο εκτός από υπομονή και αναμονή…

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos