Όταν δεν το τελειώνεις… σε τελειώνει

Ο Παναθηναϊκός  κατάφερε να προηγηθεί του Ηρακλή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν φάνηκε ικανός να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με αποτέλεσμα να χάσει έδαφος στην μάχη για τα πλέι οφ. Γράφει ο Απόστολος Μπίτσιος.

Το βράδυ του Σαββάτου οι πράσινοι φιλοξενούνταν στο Καυτατζόγλειο από τον Ηρακλή . Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, όμως το τριφύλλι ήταν αυτό που κατάφερε να προηγηθεί και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Να πούμε πως εκτός αποστολής είχε μείνει ο Κλωναρίδης, του οποίου τα τρεξίματα έλειψαν από τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι. Από νωρίς πήρε την πρωτοβουλία και έψαξε το δεύτερο τέρμα που ουσιαστικά θα κλείδωνε το τρίποντο. Οι ευκαιρίες που χάθηκαν ήταν κάμποσες με αποτέλεσμα, ο Ηρακλής σε μία από τις ελάχιστες φάσεις που του δόθηκαν να κάνει το 1-1 και να κλέψει τον βαθμό.

Πλέον, οι πράσινοι έχουν χάσει αρκετό έδαφος στην μάχη για το καλύτερο πλασάρισμα στα πλέι οφ, καθώς βρίσκονται έξι βαθμούς πίσω από τον Πανιώνιο, έναν από τον ΠΑΟΚ και τρεις μπροστά από Ξάνθη και τέσσερις πάνω από ΑΕΚ, την στιγμή που όλες οι ομάδες πλην του Ιστορικού έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Επομένως, τα τέσσερα ντέρμπι που ακολουθούν είναι κομβικής σημασίας, εφόσον αν οι πράσινοι χάσουν και άλλους βαθμούς θα κινδυνέψουν να μείνουν εκτός πλέι οφ, κάτι το οποίο θα ήταν καταστροφικό για τον σύλλογο.

ΥΓ. ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έφεραν 1-1 με τον Ηρακλή στο Καυτατζόγλειο και νίκησαν  1-0 και 2-0 τον Ολυμπιακό αντίστοιχα. Τα σχόλια δικά σας…