Όταν μιλάνε οι πληγωμένες προσωπικότητες

Αποστολή εξετελέσθη… Ο εγωισμός του πολυσυζητημένου Νικου Παππά και η σκληροτράχηλη άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου χάρισαν στον Παναθηναικό μια νίκη ουσίας επι της Πρωταθλήτριας Ευρώπης. Γράφει ο Σπύρος Μπόσγας.

Και όχι μόνο ουσίας… Και εξηγώ. Οι πράσινοι οχυρώνουν για μια ακόμη χρονιά το κάστρο τους στέλνοντας μήνυμα σε όλες τις ομάδες πως στο “σπίτι”τους δεν χάνουν… Παράλληλα κερδίζουν χρόνο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.Θα μου ήταν αδύνατο να φανταστώ τις συνέπεις μιας ακόμη ήττας παρα την δεδομένη ποιότητα του αντιπάλου… Πλέον το τριφύλλι ταξιδεύει με αλλον αέρα στην Βιτόρια την επόμενη αγωνίστικη ψάχνοντας το πρώτο του διπλό στην διοργάνωση.

ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ

Ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε να ξεκινήσει με τους Καλάθη, Ντένμον, Ρίβερς, Σίγκλετον, Γκίστ αφήνοντας στον πάγκο τον συνήθη starter Λοτζέσκι. Η Φενέρμπαχτσε με τους πρώτους πέντε πόντους του Ουαναμεικερ πήρε απο την αρχή κέφαλι στο σκόρ. Δεν επέτρεψε στον Παναθηναικό SUPERFOODS να επιβάλλει τον ρυθμό του σχεδόν σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου. Την ωρα που ο Ισπανός τεχνικός του τιφυλλιού δοκίμαζε σχήματα οι Τούρκοι έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Κώστα Σλουκα και εκτελεστές τους Βέσελι, Ντατόμε βρισκόντουσαν μονίμως σε θέση οδηγού στο πρώτο ημίχρονο μεχρι να φτάσουμε στο τελικό 36-44.

ΕΠΑΙΞΕ ΑΜΥΝΑ ΣΑΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

Οι πράσινοι εμφανίστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο. Με άμυνα που τσάκιζε… κόκκαλα και τους Καλάθη ,Παππά κολλημένους σε Ουαναμέικερ και Σλούκα αντίστοιχα οι παικτες του τριφυλλιού κατόρθωσαν να αλλάξουν το μομέντουμ του αγώνα. Πλησίασαν στον πόντο (51-52) ενώ θα μπορούσαν να προσπεράσουν τους τούρκους αν ευστοχούσε ο Σίγκλετον σε ελεύθερο τριποντο, κατι που έκανε στην επόμενη επίθεση ο Νικολο Μέλι γράφοντας το 51-55. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με δυο εύστοχες βολές του “αφυπνισμένου” Νικου Παππά ο οποίος έγραψε το 53-55.

Ο ΑΣΣΟΣ ΣΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΣ ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ

Ο Πασκουάλ είχε χρησιμοποιήσει στα τρία πρώτα δεκάλεπτα τους 11 απο τους 12 παίκτες του.Ο μοναδικός παίκτης που δεν είχε αγωνιστεί ουτε λεπτό μεχρι εκείνη την στιγμή ήταν το κλειδί της επιτυχίας για τον Παναθηναικό.Ο λόγος για τον Θανάση Αντετοκούνμπο. Ο φόργουορντ του τριφυλλιού έδωσε το κάτι παραπάνω σε άμυνα και επίθεση μάζεψε καθοριστικά ριμπάουντ ενώ πέτυχε και έξι ποντους (τους δύο μετα απο παλικαρίσιο επιθετικό ριμπάουντ). Με τους παίκτες του Παναθηναικού ομως να έχουν άσχημα ποσοστά μέχρι εκείνη την ώρα σε άμυνα και επίθεση το σκόρ βρισκόταν στο 61-66 δύο λεπτά πριν την λήξη. Κάπου εκεί ήρθε να πάρει την ομάδα απο το χεράκι ο Νίκος Παππάς. Αρχικά με ενα εύστοχο τρίποντο και στη συνέχεια με ένα πανέξυπνο και ηρώικο γκόλ-φάουλ έγραψε το 67-66 ακριβώς ενα λεπτό πριν την λήξη. Στη συνέχεια ο Ντατόμε ευστόχησε σε δυο ελεύθερες βολες κάνοντας το το 67-68. Ο Παππάς όμως ο οποίος είχε δεχθεί σκληρή κριτική ολη την εβδομάδα για την συμπεριφορά του έδειξε πως δεν… μασάει και με τρίποντο στο παρα ενα έγραψε το τελικό 70-68. Το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά και οι παίκτες του Πασκουάλ μια ένεση ψυχολογίας και αγωνιστικής αυτοπεποίθησης ενόψει της δύσκολης συνέχειας.