Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 2-0: Μαρκαριάν vs Σάντος

Την περίοδο 2001/2002 στον επαναληπτικό γύρο του πρωταθλήματος (πρώτος αγώνας 2-0 υπέρ της Α.Ε.Κ) εκ νέου βρίσκονται αντιμέτωποι δύο εκ των κορυφαίων ξένων προπονητών που περάσανε ποτέ απ’ το Ελληνικό πρωτάθλημα. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης θυμάται την κόντρα του Φερνάντο Σάντος με τον Σέρτζιο Μαρκαριάν και αναλύει πως ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής τότε απ’ τη Λεωφόρο με 2-0.

Η Ένωση ξεκίνησε δυνατά με ένα φάουλ του Βασίλη Τσάρτα να περνάει οριακά πάνω απ’ το δοκάρι του Νικοπολίδη. Εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός από ένα κόρνερ του Σάριτς και με τους αμυντικούς της ΑΕΚ να μην διώχνουν μακριά τη μπάλα, ο Κυργιάκος έπιασε κεφαλιά, ο Χιώτης απομάκρυνε με την μπάλα να στρώνεται στο Γκούμα, ο οποίος επιχειρεί να την σκάψει αλλά ο Κάρλος Γκαμάρα απομακρύνει πάνω στην γραμμή. Στο 11ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι όταν ο Γεωργέας “κατεδάφισε” τον Μικάελσεν και ο Μπασινάς άνοιξε το σκορ με μία εξαιρετική εκτέλεση και παρόλο που ο Χιώτης διάλεξε σωστή πλευρά δεν μπόρεσε να σώσει την εστία του απ’ την παραβίαση. Η ομάδα του Σάντος προσπάθησε να απαντήσει και ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης δοκίμασε μία σέντρα-σουτ που απομακρύνθηκε επιτυχώς απ’ τον Νικοπολίδη σε κόρνερ. Στο 21 της αναμέτρησης ο Λυμπερόπουλος έβγαλε κάθετη πάσα στο Καραγκούνη με τον “τυπάρα” να στέλνει τη μπάλα δοκάρι, όμως ο Φερούζεμ με ένα τραγικό λάθος για την άμυνα των κιτρινόμαυρων, απομάκρυνε ασταθώς δίνοντας νέα ευκαιρία στον Καραγκούνη που αυτή τη φορά σκόραρε και απλοποιούσε τα πράγματα, καθώς οι πράσινοι παίρνανε μια διαφορά ασφαλείας από πολύ νωρίς. Λίγο αργότερα ένα σουτ του Ντέμη πέρασε απελπιστικά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του τριφυλλιού μπήκε πιο δυνατά με τον Γκούμα να πιάνει εξαιρετική κεφαλιά, όμως με μία σπουδαία επέμβαση ο Χιώτης έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Καραγκούνη να προσπαθεί να κρεμάσει τον Χιώτη από μακριά, όμως ο πορτιέρο της Ένωσης δείχνει τα αντανακλαστικά του και βγάζει την μπάλα κόρνερ. Λίγο αργότερα ο Κωνσταντίνου δοκιμάζει ένα μονοκόμματο σουτ με τη μπάλα να περνάει πάνω απ’ τα δοκάρια. Νέο απευθείας σουτ που κάνει αυτή τη φορά ο Λυμπερόπουλος, όμως και πάλι η μπάλα πηγαίνει ψηλά. Έπειτα από μπλέξιμο στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο Νικολαΐδης βγαίνει τετ α τετ με τον Νικοπολίδη, όμως επιχειρεί ένα δυνατό μεν, αλλά ψηλό σουτ και οι πράσινοι βλέπουν με ανακούφιση την μπάλα να περνάει αρκετά ψηλά απ’ την εστία τους. Ο Νικολαΐδης ζητάει πέναλτι που κατά την γνώμη μου έπρεπε να δοθεί έπειτα από ανατροπή του Μικάελσεν, αλλά ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 91ο λεπτό ο Τσάρτας στέλνει την μπάλα στο δοκάρι από φάουλ, ενώ ένα λεπτό αργότερα νέο φάουλ για την Ένωση, πάλι ο “μαέστρος” Βασίλης Τσάρτας στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και κάπως έτσι λήγει το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό να είναι ο μεγάλος νικητής του αγώνα και τον Σέρτζιο Μαρκαριάν να έχει επικρατήσει έναντι του Φερνάντο Σάντος στην “σκακιέρα” εκείνου του σπουδαίου όπως εξελίχθηκε παιχνιδιού με πολλές φάσεις για τις ομάδες αμφότερες.

Βρείτε τον συντάκτη στο fb: Apostolhs Adiorthwtos