Μηδέν τα γκολ, αλλά όχι το θέαμα!

Το τριφύλλι στον αγώνα με την Ένωση “υπέγραψε” μαζί με τους κιτρινόμαυρους την οριστική (πλην απίστευτων αλλαγών) στέψη των Πειραιωτών στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα του Ολυμπιακού με το Πλατανιά και έμεινε στη λευκή ισοπαλία. Θετικά στοιχεία η δυναμωμένη άμυνα, η οποία κρατάει το μηδέν για τρίτο συνεχόμενο αγώνα και δεύτερο στο πρωτάθλημα. Παραμένει το επιθετικό πρόβλημα που πρέπει να λυθεί, όμως βελτίωση υπάρχει κατόπιν των αλλαγών που έχει πραγματοποιήσει ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Γράφει ο Απόστολος Μιχαηλίδης.

Ο αγώνας με την Α.Ε.Κ που διεξήχθη χθες στις 19:30 στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας δεν μπορούμε να πούμε ότι διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, αλλά αντίστοιχα ούτε πως δεν βλεπότανε. Οι δύο ομάδες αναζήτησαν το γκολ σε αρκετές στιγμές της αναμέτρησης, όμως κατά πρώτον οι αποκρούσεις αμφότερων των τερματοφυλάκων σε συνδυασμό με την τύχη που είχαν ορισμένες φορές έκαναν την στρογγυλή θεά να μην αναπαυτεί σε κάποια απ’ τις δύο εστίες. Στο 32ο λεπτό της συνάντησης από καραμπόλες, ο Βλαχοδήμος εξ’ επαφής απέτρεψε ένα σίγουρο γκολ η μάλλον αυτογκόλ, αφού από κόντρα σε παίχτη των πράσινων, η μπάλα κατέληγε προς την εστία με τον “μικρό” να δείχνει τα αντανακλαστικά του και να διώχνει τον κίνδυνο. Στο 37 της αναμέτρησης ο Λέτο βγήκε τετ α τετ με τον Μπάρκα, όμως ο τερματοφύλακας της Ένωσης αντέδρασε σωστά και γλίτωσε την ομάδα του. Στο 39ο λεπτό ο Λαμπρόπουλος είχε προωθηθεί για την Α.Ε.Κ και έκανε την προβολή με τη μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού του τριφυλλιού και να φεύγει οριακά κόρνερ.

Κι ενώ το πρώτο ημίχρονο έληξε και περάσαμε στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λούκα Βιγιαφάνες κι ενώ το ρολόι έδειχνε το 56ο λεπτό της συνάντησης έχασε την ευκαιρία του αγώνα, αφού από γλίστρημα αμυντικού των κιτρινόμαυρων έπειτα από σέντρα του Βλαχοδήμου, ο Αργεντινός βρέθηκε εξ’ επαφής με τον Μπάρκα, όμως εντελώς ενστικτωδώς και έχοντας απλωμένο το ένα χέρι του που εν τέλει η μπάλα βρήκε σε αυτό, ο Έλληνας πορτιέρο αποσόβησε θα έλεγε κανείς ένα βέβαιο γκολ. Μέχρι το τέλος του αγώνα υπήρξαν κάποιες ακόμα μικροευκαιρίες χωρίς όμως κάτι το ιδιαίτερα απειλητικό για τις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες αφήσανε δύο βαθμούς και πλέον ο Ολυμπιακός έχει ξεφύγει για τα καλά, ενώ οι πιθανότητες κατά την προσωπική μου άποψη έχουν πέσει κάτω απ’ το ελάχιστο για να διεκδικήσει μία απ’ τις δύο ομάδες το πρωτάθλημα η έστω να πλησιάσει με αξιώσεις τους Πειραιώτες.

Εν τούτοις, τα θετικά για τον Παναθηναϊκό είναι. 1) Οδυσσέας Βλαχοδήμος: Το παιδί έχει πολύ καλά στοιχεία κι αν τώρα που φαίνεται ότι άρπαξε την ευκαιρία για την θέση βασικού απ’ τα “μαλλιά”, ασχοληθούν κάποιοι μαζί του μπορεί να εξελιχθεί στους κορυφαίους Έλληνες γκολκίπερς της επόμενης δεκαετίας. 2) Άμυνα που τρώει δύσκολα γκολ έχει εξασφαλίσει για την ομάδα την μισή νίκη. 3) Όμως χρειάζεται που και που να σκοράρει και η επίθεση. Όταν όμως λέμε να σκοράρει δεν εννοούμε με ομάδες κατωτέρας ποιότητας και επιπροσθέτως με την “ψυχή στο στόμα”. Είναι ένα απ’ τα πράγματα που πρέπει να κοιτάξει ο Μαρίνος Ουζουνίδης και εντός των προσεχών μηνών να το φτιάξει όσο γίνεται.

Τώρα ο Παναθηναϊκός πρέπει να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα και να κατακτήσει την δεύτερη θέση με όσο μεγαλύτερη διαφορά γίνεται απ’ τον τρίτο, έτσι ώστε να έχει πλεονέκτημα στα πλέι οφ, ενώ επίσης για να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από την σαφώς αποτυχημένη (τουλάχιστον στο μεγαλύτερο κομμάτι της) χρονιά πρέπει να τα δώσει όλα στον θεσμό του Κυπέλλου και ένας πιθανός τίτλος ψυχολογικά θα τόνωνε σε μεγάλο βαθμό, παίκτες, προπονητές και φιλάθλους, ενώ παράλληλα θα άφηνε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον. Ενώ απ’ του χρόνου ασφαλώς χρειάζεται επιτακτική νέος σχεδιασμός, όμως όπως συνηθίζω πολλάκις να επισημαίνω ωραία είναι τα εν λόγω γραφόμενα και γενικά οι απόψεις, όμως έχει προ πολλού φτάσει η ώρα της υλοποίησης των υποσχέσεων όχι επί της θεωρίας, αλλά επί του πρακτέου και αυτό ελπίζουμε πως θα το δούμε εντός των αγωνιστικών γραμμών του γηπέδου προσεχώς.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos