Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται απόψε (21:30) την Αθλέτικ Μπιλμπάο για το πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ και λόγω αυτής της αναμέτρησης, αξίζει να γίνει μια αναφορά για τα παιχνίδια που έχει δώσει η ομάδα στην έδρα της απέναντι σε ισπανικές ομάδες.

Σε 14 παιχνίδια που έχει δώσει εν Ελλάδι ο Παναθηναϊκός απέναντι σε ισπανικές ομάδες, έχει κερδίσει τα 3, ενώ μετρά 7 ισοπαλίες και 4 ήττες. Η ιστορία ξεκινά σχεδόν μισό αιώνα πριν, για την ακρίβεια τη σεζόν 1968-1969, όταν ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την αποψινή του αντίπαλο, Αθλέτικ Μπιλμπάο, για το Κύπελλο Εκθέσεων, πρόδρομο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ και σημερινού Γιουρόπα Λιγκ. Το παιχνίδι αυτό δεν είχε κάποιο νικητή, καθώς έληξε με το ισόπαλο 0-0.

Η δεύτερη ισπανική ομάδα που αντιμετώπισαν οι «πράσινοι» ήταν η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και, μάλιστα, για δύο συνεχόμενες αγωνιστικές σεζόν. Η πρώτη πράξη έγινε τη σεζόν 1999-2000 για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, όταν οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Στο 78′, ο Ασάνοβιτς άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ, ενώ στο 90′, ο Ρόι Μακάι ισοφάρισε για τη φιλοξενούμενη ομάδα. Τη σεζόν 2000-2001, Παναθηναϊκός και Λα Κορούνια συναντήθηκαν ξανά, αλλά αυτή τη φορά για το Τσάμπιονς Λιγκ. Το σκορ και η έκβαση ήταν πανομοιότυπα με τον αγώνα της προηγούμενης χρονιάς. Στο 29′, ο Βαζέχα έκανε το 1-0, αλλά στο 85′, ο Ναϊμπέτ διαμόρφωσε το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Την ίδια σεζόν, οι «πράσινοι» υποδέχθηκαν και τη Βαλένθια, σε μια αναμέτρηση με πολύ φτωχό θέαμα και το 0-0 να είναι, δικαιολογημένα, το τελικό αποτέλεσμα στη βραδιά.

Πάμε στη σεζόν 2001-2002, όταν ο Παναθηναϊκός μεγαλούργησε στα ευρωπαϊκά γήπεδα, πόσο μάλλον σε αυτό της Λεωφόρου. Εκείνη τη χρονιά, υποδέχθηκε τρεις ομάδες από την Ισπανία, με την τελική συγκομιδή να είναι ιδιαίτερα καλή. Το πρώτο παιχνίδι ήταν αυτό απέναντι στην ομάδα της Μαγιόρκα, όπου ο Παναθηναϊκός επέβαλε τη δική του κυριαρχία εντός του αγωνιστικού χώρου, επικρατώντας με σκορ 2-0. Στο 25′, ο Γκόραν Βλάοβιτς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και τρία λεπτά μετά, ο Μιχάλης Κωνσταντίνου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα του ματς. Ακολούθησε η αναμέτρηση με τη Ρεάλ Μαδρίτης, που έληξε με το ισόπαλο 2-2. Ο Λυμπερόπουλος με μονοκόμματο σουτ στο 9′ έκανε το 1-0, ενώ λίγο αργότερα (11′), ο Μοριέντες ισοφάρισε για τους «μερένχες». Στο 64′, ο Γιάννης Γκούμας έδωσε ξανά προβάδισμα στους «πράσινους», αλλά στο 80′, ένα καταπληκτικό σουτ του Πορτίγιο έκανε το 2-2, σκορ που ήταν πολύ καλό για τον Παναθηναϊκό. Επόμενο ματς αυτό με την Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με σκορ 1-0 από εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Άγγελου Μπασινά στο 79′.

Μιας και αναφέραμε την Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός την έχει υποδεχθεί άλλες δύο φορές. Η πρώτη ήταν την αγωνιστική περίοδο 2005-2006, σε ένα παιχνίδι που έληξε με το ισόπαλο 0-0. Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν ξανά τα ξίφη τους τη σεζόν 2010-2011, την περίοδο της αγωνιστικής ανόδου της Μπαρτσελόνα, η οποία φάνηκε και στο χορτάρι του ΟΑΚΑ, εφόσον οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με σκορ 0-3. Στο 27′, ο Πέδρο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, στο 62′, μπήκε ένα καταπληκτικό γκολ από το Λιονέλ Μέσσι, ενώ επτά λεπτά μετά, ο Πέδρο βρήκε ξανά δίχτυα, διαμορφώνοντας το 0-3 για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, η οποία, μερικούς μήνες μετά, είχε γίνει Πρωταθλήτρια Ευρώπης αυτής της περιόδου.

Τη σεζόν 2004-2005, στο δρόμο του Παναθηναϊκού βρέθηκε η ομάδα της Σεβίλλης για τη φάση των 32 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ. Στο γήπεδο της Λεωφόρου, νικητές ήταν οι «πράσινοι» με σκορ 1-0, λόγω ενός εξαιρετικού σουτ του Λουκά Βύντρα στο 75′.

Μερικά χρόνια μετά, και συγκεκριμένα, τη σεζόν 2008-2009, ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι τη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Εκεί, βρήκε τη Βιγιαρεάλ, από την οποία και ηττήθηκε με σκορ 1-2. Στο 49′, ο Άριελ Ιμπαγάσα έκανε το 0-1, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Βαγγέλης Μάντζιος ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στο 70′, ο Ιμπαγάσα συμμετείχε ξανά στη φάση, διότι τροφοδότησε το Γιορέντε, ο οποίος διαμόρφωσε το 1-2 και έδωσε την πρόκριση στα «κίτρινα υποβρύχια».

Την αμέσως επόμενη σεζόν, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και στα πλέι οφ αντιμετώπισαν την Ατλέτικο Μαδρίτης. Νικητές ήταν οι «ροχιμπλάνκος» με σκορ 2-3. Στο 36′, ο Μάξι Ροντρίγκεζ άνοιξε το σκορ, για να έρθει έντεκα λεπτά μετά η ισοφάριση από το Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Στο 63′, ο Φορλάν έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Αγουέρο διαμόρφωσε το 1-3. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει το σκορ σε 2-3 με το Σεμπαστιάν Λέτο στο 74′.

Τη σεζόν 2012-2013, είχε έρθει ξανά η στιγμή για τον Παναθηναϊκό να υποδεχθεί ομάδα από την Ισπανία. Αυτή ήταν η ομάδα της Μάλαγα. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 0-0, σε ένα παιχνίδι που δεν προσέφερε ιδιαίτερο θέαμα.

Η τελευταία φορά, μέχρι την αποψινή, που ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε ισπανική ομάδα ήταν τη σεζόν 2016-2017. Οι «πράσινοι», που είχαν προπονητή τότε το Μαρίνο Ουζουνίδη, υποδέχθηκαν τη Θέλτα, από την οποία και ηττήθηκαν με σκορ 0-2. Στο 4′, ο Γκουιντέτι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 76′, ο Ορεγιάνα διαμόρφωσε το 0-2 από εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ.

Απόψε, ο Παναθηναϊκός καλείται να κάνει το πρώτο βήμα για να μπει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, ψάχνοντας το καλό σκορ από το πρώτο παιχνίδι, διότι η αναμέτρηση στο Σαν Μαμές αναμένεται να κρύβει τις δικές της παγίδες για το σύνολο του Ουζουνίδη.