Παναθηναϊκός-Ίντερ: Πήρατε το Champions League; Ε και;

Για πρώτη φορά ο Απόστολος Μιχαηλίδης δεν θα αναλύσει κάποιον επίσημο αγώνα του τριφυλλιού, αλλά ένα φιλικό παιχνίδι στα πλαίσια της καλοκαιρινής προετοιμασίας της περιόδου 2010/2011. Όμως, όσο “φιλική” και αν είναι η επικράτηση όταν αντιμετωπίζεις την πρωταθλήτρια του Champions League, αυτό λέει πολλά. Πάμε να δούμε λοιπόν πως ο Παναθηναϊκός υπέταξε την κάτοχο του τίτλου της κορυφαίας διασυλλογικής Ευρωπαϊκής διοργάνωσης, Ίντερ και κέρδισε εντυπώσεις, αλλά και τον σεβασμό των αντιπάλων.

Η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στον νικητή όπως λέει μία παροιμία και αυτό έχω την αίσθηση ότι αντικατοπτρίζει πλήρως τον αγώνα για τον οποίο θα μιλήσουμε. Πάμε λοιπόν να δούμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, καθώς και το τελικό σκορ, αλλά και τον τρόπο με τον οποίο διαμορφώθηκε αυτό.

Ο Παναθηναϊκός είχε αρχίσει να ασκεί από νωρίς πίεση σε όλο το γήπεδο με τους Νερατζούρι να δέχονται το πρώτο γκολ στο 13ο λεπτό όταν απ’ την άμυνα ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε εξαιρετικά τη μπάλα και ο Λέτο έδωσε ασίστ στον Σισέ, ο οποίος ως τελικός αποδέκτης σούταρε με τον τερματοφύλακα της Ίντερ να αποκρούει σε πρώτο χρόνο ασταθώς και με την δεύτερη προσπάθεια ο Γάλλος φορ χρήστηκε σκόρερ ανοίγοντας το σκορ προς έκπληξη όλων. Στο 22ο λεπτό και ενώ η Ίντερ προσπαθούσε να δώσει τις δικές της απαντήσεις και να φτάσει στην ισοφάριση, εν τέλει έγινε το αντίθετο αφού ο Σιμάο έκλεψε τη μπάλα και πάσαρε στον Σισέ, ο οποίος έκανε επέλαση και στον κατάλληλο χρόνο σούταρε νικώντας τον Ορλαντόνι και σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της ομάδας του, καθώς και προσωπικό του. Ο Όμπι στο 24 επιχείρησε ένα σουτ με τον Τζόρβα να δηλώνει “παρόν”, ενώ στο 29 ο Καμπιάσο δοκίμασε και αυτός την τύχη του με τη μπάλα όμως να μην του κάνει το χατίρι και να καταλήγει άουτ. Η πίεση καρποφόρησε για την Ιταλική ομάδα και στο 32ο λεπτό οι πρωταθλητές Ευρώπης μείωσαν έπειτα απ’ την προσπάθεια του Ομπίνα και σύγχυση στην άμυνα των πράσινων την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ετό και έβαλε ξανά την ομάδα του Μπενίτεθ στο παιχνίδι. Πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήρθε η σειρά του Λέτο, καθώς ύστερα από ασίστ του Νίνη ο Αργεντινός άσσος πλάσαρε υποδειγματικά τον Ορλαντόνι και έδωσε αέρα δύο γκολ στο τριφύλλι που μέσα σε αποθέωση απ’ τους φιλάθλους του κατατρόπωνε το ακλόνητο φαβορί του αγώνα, την Ίντερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε και για άλλα γκολ και πράγματι στο 66 ο Σισέ σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε, διότι προηγουμένως απ’ την προσπάθεια του Νίνη σύμφωνα με το βοηθό η μπάλα είχε περάσει την τελική γραμμή του άουτ. Στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης Λούσιο και Σισέ είχαν μια αψιμαχία έπειτα από σκληρό μαρκάρισμα του Βραζιλιάνου αμυντικού στον Γάλλο φορ, όμως ευτυχώς επενέβησαν έγκαιρα οι ψυχραιμότεροι και αποφόρτησαν την τεταμένη κατάσταση που είχε δημιουργηθεί μεταξύ των δύο. Τέλος, η Ίντερ μείωσε σε 3-2 έπειτα από λανθασμένη μεταβίβαση των παικτών του Νιόπλια που ακολούθησε μία καταπληκτική προσπάθεια των Πάντεφ, Μαϊκόν και με τελικό αποδέκτη το Κουτίνιο, ο οποίος με ένα ευθύβολο σουτ με το αριστερό πόδι και από πλάγια θέση νίκησε τον Τζόρβα στο 86, ο οποίος αν και προσπάθησε με τον τρόπο και την δύναμη που κατέληξε η μπάλα στα δίχτυα δεν είχε καμία ελπίδα να την αποτρέψει προς τούτη την κατάληξή της. Όμως, η Ίντερ δεν μπορούσε να διαφοροποιήσει κάτι άλλο στον αγώνα και έτσι εν μέσω αποθέωσης ο Παναθηναϊκός πέτυχε μία εμφατική νίκη, καθώς σε ένα γερό τεστ εκείνου του καλοκαιριού απέδειξε για ακόμα μία φορά από τι είναι φτιαγμένος και πως όταν έχει ένα γερό και οργανωμένο σύνολο δεν έχει να φοβάται τίποτα και από κανέναν, έστω και αν μιλάμε για την ομάδα που την προηγούμενη σεζόν όπως εξάλλου αναφέραμε πολλάκις αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos