Παναθηναϊκός-Μαγιόρκα: Βλάοβιτς και Μιχαλάκης τους τελείωσαν

Σε ένα ακόμα ονειρικό βράδυ, ένα από κείνα που κάθε φίλαθλος του Παναθηναϊκού, αλλά και Έλληνας γενικότερα ονειρεύονται να έρθουν ξανά για τις Ελληνικές ομάδες. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης θα αναλύσει τον αγώνα που οι πράσινοι επικράτησαν 2-0 απέναντι στην Μαγιόρκα για το Champions League την περίοδο 2001-2002.

Οι Ισπανοί της Μαγιόρκα απ’ το πρώτο λεπτό φάνηκε πως δεν είχαν και πολλές ελπίδες να αποσπάσουν κάτι θετικό απέναντι σε ένα ψυχωμένο, αλλά και καλά οργανωμένο Παναθηναϊκό. Μόλις στο 6ο λεπτό σουτ του Καραγκούνη πέρασε άουτ, ενώ ο Γκόραν Βλάοβιτς στο 25 ήρθε και με μία λόμπα υψηλής κλάσης πάνω απ’ τον Λέο Φράνκο ανοίγει το σκορ και δίνει το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς από τον Ελληνικό πάγκο και όλο το γήπεδο στην κυριολεξία σείεται απ’ τις ιαχές των πρασίνων που βλέπουν την ομάδα τους να παίρνει κεφάλι στο σκορ. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό ο Καραγκούνης πασάρει στον Βλάοβιτς και εκείνος με κεφαλιά δίνει τη μπάλα στον Μιχάλη Κωνσταντίνου που περνάει τη μπάλα πάνω απ’ τον αμυντικό της Μαγιόρκα και πετυχαίνει με πλασέ στην κίνηση το πρώτο επίσημό του γκολ με την πράσινη φανέλα ανοίγοντας τον λογαριασμό. Πριν την λήξει του πρώτου ημιχρόνου, ο Βλάοβιτς στο 35ο λεπτό έχει ευκαιρία για το 3-0 αλλά ο πορτιέρο της Μαγιόρκα του αρνείται το γκολ, κρατώντας ανέπαφη την εστία του στη συγκεκριμένη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκινάει δυνατά εκ νέου και ο Μιχάλης Κωνσταντίνου ενώ βρίσκεται ενώπιως ενωπίω με το Λέο Φράνκο τελικά αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια του Αργεντινού keeper. Για άλλη μία φορά όμως ο Κωνσταντίνου θα βρεθεί τετ α τετ με το Φράνκο που θα επιχειρήσει όπως λέμε στην ποδοσφαιρική διάλεκτο να τον “σκοτώσει” με ένα σουτ βολίδα, όμως η μπάλα θα σταματήσει πάνω στο σώμα του τερματοφύλακα των Ισπανών. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Κόλκα έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ολισαντέμπε κλώτσησε την στρογγυλή θεά μακριά απ’ το τέρμα των Ισπανών σε άτσαλο σουτ από δυσμενή θέση που επιχείρησε, αλλά μικρή σημασία είχε αυτό, καθώς είχε υποδειχτεί οφσάιντ απ’ τον βοηθό με τον ρέφερι της αναμέτρησης λίγο αργότερα να σφυρίζει την λήξη του παιχνιδού και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟ να επικρατεί με 2-0 εν τέλει.

Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού δεν είναι μόνο πως ο Παναθηναϊκός έκανε μία άνετη νίκη κόντρα σε μία δυνατή Ισπανική ομάδα (για την εποχή), αλλά πως η ομάδα της Μαγιόρκα επί της ουσίας δεν απείλησε ούτε σε μία φάση τον Νικοπολίδη, δείγμα της σπουδαίας αμυντικής συνοχής αλλά και γενικότερα την εξαιρετική λειτουργία που επικρατούσε στην ομάδα του τότε.