Παναθηναϊκός-Ναντ: Μια 3άρα στους Γάλλους

Είναι ένα ματς από τα “γνωστά” ματς του Παναθηναϊκού. Εκείνα που του επέτρεψαν να διαθέτει την λεγόμενη “Ευρωπαϊκή ταυτότητα” που απέκτησε κάνοντας εξαιρετικούς αγώνες και πορείες τόσες δεκαετίες τώρα. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης γράφει για την 3άρα που έβαλε ο ΠΑΟ στην Γαλλική Νάντ την αγωνιστική περίοδο 1995-1996, όπου εν τέλει οι πράσινοι φτάσανε ως τα ημιτελικά του Champions League βρίσκοντας μπροστά τους τον Άγιαξ.

Για το Champions Leauge της περιόδου 1995-1996 ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Νάντ και τα πράγματα απλοποιούνται από πολύ νωρίς, καθώς ο Γιώργος Γεωργιάδης ανοίγει το σκορ πριν το πρώτο τέταρτο του αγώνα με εξαιρετικό κοντρόλ και τελείωμα της φάσης. Το 2-0 γίνεται γρήγορα καθώς ο Αλεξούδης αποσπάει τη μπάλα και βγάζει ασιστ στον Βαζέχα ο οποίος κυριολεκτικά τινάζει τα δίχτυα των Γάλλων και απλοποιεί τα πράγματα για την ομάδα της Λεωφόρου πάρα πολύ δείχνοντας πως η νίκη εκείνο το βράδυ για την Ελληνική ομάδα είναι ένα γεγονός “αναπόφευκτο”.

Μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου δίνει ένα πανηγυρικό τόνο στον αγώνα, καθώς αυτός ο πραγματικά χαρισματικός επιθετικός που ακούει στο όνομα Κριστόφ Βαζέχα με πάρα πολύ όμορφη προσπάθεια ξεπερνάει αμυντικό και τερματοφύλακα μαζί και με εξαιρετικό τελείωμα κάνει το 3-0 που συν τοις άλλοις έριχνε αυλαία στην όποια αγωνία είχε απομείνει στον Παναθηναϊκό για τη νίκη εκείνο το βράδυ, ουσιαστικά κλειδώνοντας την. Λίγο αργότερα νέα ευκαιρία για τον Μαραγκό για να διευρύνει και άλλο το σκορ, όμως η προσπάθειά του στέλνει τη μπάλα λίγο έξω απ’ την εστία των Γάλλων. Ο Βάντσικ βγάζοντας και αυτός το ψωμί του κάνει μία εξαιρετική απόκρουση σε τετ α τετ των Γάλλων και λίγο αργότερα σε ένα χλιαρό συρτό σουτ του Κριστόφ Βαζέχα, η μπάλα φεύγει απ’ τα χέρια του goalkeeper της Νάντ, δυστυχώς όμως το δοκάρι στερεί από τον Πολωνό επιθετικό να κάνει το χατ τρικ. Οι Γάλλοι το μόνο που καταφέρνουν να πετύχουν με τον Ντοράν είναι να μειώσουν σε 3-1 στο 87ο λεπτό του αγώνα και ο Παναθηναϊκός εν τέλει έβαλε στο σακούλι του εκείνους τους πολύτιμους βαθμούς, αλλά κυρίως προσέφερε θέαμα υψηλού επιπέδου και έδειξε την σαφή ανωτερότητά του εντός του αγωνιστικού χώρου απέναντι σε μία εκ των πλέον σπουδαίων Γαλλικών ομάδων όπως ήταν η Νάντ, τουλάχιστον προ 20ετίας!