Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με μια μέρα καθυστέρηση το εκτός έδρας παιχνίδι του με το Λεβαδειακό και ηττήθηκε με σκορ 3-2, φτάνοντας, πλέον, σε ακόμα πιο δύσκολη κατάσταση. Τι μέλλει γενέσθαι στην ομάδα; Γράφει ο Απόστολος Μπουραντώνης.

Ο Παναθηναϊκός προερχόταν από τον αποκλεισμό του στο Κύπελλο Ελλάδος μετά το παιχνίδι του με την ομάδα της Λαμίας και, όπως ήταν αναμενόμενο, ήθελε να ξεσπάσει στο Λεβαδειακό, προκειμένου να ανέβει στη βαθμολογία, αλλά και για να πανηγυρίσει το πρώτο του διπλό στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης, όμως, ήξερε πως, πέρα από τα γνωστά προβλήματα, είχε και τα επιπρόσθετα ορισμένων απουσιών, που θα έκαναν τη δοκιμασία αυτή πιο δύσκολη. Ο Λεβαδειακός, από την πλευρά του, αποκλείστηκε και αυτός από το Κύπελλο και, συγκεκριμένα, από τον ΠΑΣ Γιάννενα. Επίσης, μετά από το «γκαζωμένο» ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, η ομάδα της Βοιωτίας υπέστη μια αγωνιστική κάθοδο και γνώριζε πολλές συνεχόμενες ήττες. Ως εκ τούτου, στόχος της ήταν να εκμεταλλευτεί την αδυναμία που έχει ο Παναθηναϊκός μακριά από την έδρα του, προκειμένου να επιστρέψει στις επιτυχίες. Όπως καταλαβαίνετε, λοιπόν, τα κίνητρα που είχαν οι δύο ομάδες από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση ήταν πολύ ισχυρά και γι’ αυτό θα προσπαθούσαν αμφότερες να βγάλουν τον καλύτερο εαυτό τους στο χορτάρι του γηπέδου της Λιβαδειάς. Βέβαια, το παιχνίδι αυτό διεξήχθη σε δύο δόσεις, ωστόσο, λεπτομέρειες θα διαβάσετε σε παρακάτω παράγραφο.

Όπως προαναφέρθηκε, ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε να αντιμετωπίσει κάποια προβλήματα, προκειμένου να παρατάξει το βασικό σχήμα για το παιχνίδι της Λιβαδειάς. Έτσι, λοιπόν, επέλεξε να κάνει κάποιους «πειραματισμούς» στην ενδεκάδα, χρησιμοποιώντας ένα σύστημα που θα είχε τη μορφή του 4-4-1-1. Κάτω από τα δοκάρια της φιλοξενούμενης ομάδας αγωνίστηκε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος. Στα δεξιά της άμυνας έπαιξε ο Κουλιμπαλί, ενώ στα αριστερά έπαιξε ο Οικονόμου, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Στο κέντρο της άμυνας προτιμήθηκαν οι Κουρμπέλης και Κολοβέτσιος. Στη μεσαία γραμμή, προτιμήθηκαν οι Βιγιαφάνιες στα δεξιά, Μουνιέ στα αριστερά και Λουντ, Τζανδάρης πιο κεντρικά. Πιο μπροστά αγωνίστηκε ο Όμρι Άλτμαν, που ήταν, παράλληλα, λίγο πιο πίσω από τον προωθημένο της ομάδας, Δώνη.

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, το παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί το απόγευμα του Σαββάτου, ωστόσο, η πολύ κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου οδήγησε, μετά από 10 άσκοπα λεπτά αγώνα, στην αναβολή για σήμερα. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 18′ και ήταν για τον Παναθηναϊκό. Από σέντρα του Κουλιμπαλί και σουτ του Δώνη στην κίνηση, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί. Στο 21′, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν. Σε κόρνερ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, ο Φαβάρο με ωραία κεφαλιά, νίκησε την άμυνα του Παναθηναϊκού και έκανε το 1-0 για το Λεβαδειακό. Στο 29′, ο Ουζουνίδης προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή. Ο Μουνιέ αισθάνθηκε ενοχλήσεις και παραχώρησε τη θέση του στον Τάσο Χατζηγιοβάνη. Επτά λεπτά αργότερα, όμως, ήρθαν τα ακόμη χειρότερα για τους φιλοξενούμενους. Από την κάθετη μπαλιά του Ομπιόρα, ο Γιουσούφ πήρε την μπάλα και σούταρε με το δεξί, για να γράψει το 2-0 για τους γηπεδούχους. Έκτοτε, δεν υπήρξε κάποια άλλη μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, αλλά η πλάστιγγα άρχισε σιγά σιγά να γέρνει προς τη μεριά του Λεβαδειακού, που είχε ένα πολύ ισχυρό προβάδισμα για το τρίποντο. Από την άλλη μεριά, ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν μια αγωνιστική μεταμόρφωση, αν ήθελε να πάρει έστω το βαθμό από αυτό το παιχνίδι.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, τα προβλήματα του Παναθηναϊκού δεν ελαχιστοποιήθηκαν. Τουναντίον, αυξήθηκαν και έγιναν ακόμη μεγαλύτερα. Από γύρισμα του Οικονόμου στην περιοχή, ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε την μπάλα και σφυρίχτηκε έμμεσο. Μετά την εκτέλεση, και με τη βοήθεια από κάποιες κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Μητρόπουλο που με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο προβάδισμα των γηπεδούχων. Στο 54′, ο Ουζουνίδης έκανε διπλή αλλαγή, βάζοντας τον Ινσούα στη θέση του Κολοβέτσιου και τον Χίλιεμαρκ στη θέση του Άλτμαν. Από τότε, και για τα επόμενα 20, περίπου, λεπτά, δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο στο ματς, ενώ από το 75′, το «τριφύλλι» ξύπνησε, αν και ήταν αργά. Στο 76′, από επέλαση του Χίλιεμαρκ στα δεξιά και σωστή πάσα, ο Λουντ βρέθηκε στην κατάλληλη θέση για να πλασάρει τον Επασί και να μειώσει σε 3-1. Οκτώ λεπτά μετά, ο Δώνης γύρισε στον Ινσούα, που σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Στο 94′, ο Ντιόγκο βρήκε την μπάλα με το χέρι, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κερδίσει πέναλτι. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Λούκας Βιγιαφάνιες, που ευστόχησε και διαμόρφωσε το 3-2. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, καθώς λίγο αργότερα, ο Ευαγγέλου σφύριξε για τελευταία φορά στο ματς.

Αυτή η ήττα δημιουργεί νέα προβλήματα στον Παναθηναϊκό, που ακόμα δεν μπορεί να πάρει κάποιο εκτός έδρας τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Το επόμενο παιχνίδι με την ομάδα της Κέρκυρας στο γήπεδο της Λεωφόρου δημιουργεί πολλές σκέψεις στους ανθρώπους της ομάδας, αλλά το σίγουρο είναι ότι υπάρχει μόνο ένα αποτέλεσμα: αυτό της νίκης. Συγκεκριμένα, υπάρχουν πολλοί λόγοι γι’ αυτό. Κατ’ αρχάς, η ομάδα βασίζεται στην έδρα της, ως προς τη συλλογή πολύτιμων βαθμών, καθώς η μοναδική της ήττα στο γήπεδο της Λεωφόρου ήταν από τον Πανιώνιο. Κατά δεύτερον, η ομάδα της Κέρκυρας βρίσκεται σε αγωνιστική κατάσταση, η οποία είναι κατώτερη των προσδοκιών των ανθρώπων της. Προέρχεται από την εντός έδρας ήττα με 0-3 από τον ΠΑΟΚ και βρίσκεται κάτω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Συγκεκριμένα, βρίσκεται στη 15η θέση, μία θέση, δηλαδή, πάνω από τον τελευταίο της βαθμολογίας, Πλατανιά. Κατά συνέπεια, ένα τρίποντο και, μάλιστα, εκτός έδρας, είναι πολύ δύσκολος στόχος για τους Φαίακες επί του παρόντος. Παρά το γεγονός αυτό, όμως, θυμίζουμε ότι η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, κατά τον πρώτο γύρο, ηττήθηκε στο νησί των Φαιάκων από την ομάδα της Κέρκυρας με το εις βάρος του 1-0, οπότε και αυτό το παιχνίδι χρειάζεται την προσοχή του.

Σε αυτό το άρθρο, νομίζω ότι δε χρειάζεται κάποιος επίλογος, διότι θα γραφτούν πολλά κλισέ για τα προβλήματα της ομάδας. Ο επίλογος αυτού του άρθρου θα είναι μόνο μια λέξη: Περαστικά!