Πώς να χάσει με τέτοιον Κρις Σίνγκλετον ο Παναθηναϊκός;

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την ΑΕΚ στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων για την 23η αγωνιστική της Basketleague. Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν μετά από δύο παρατάσεις τη νίκη με 87-106. Απίστευτοι οι Σίνγκλετον, Μπουρούσης και Ρίβερς, κομβικός ο Καλάθης.

Μετά από ένα επιβαρυμένο πρόγραμμα με δύο παιχνίδια για την Ευρώπη μέσα σε μια εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν αναγκασμένος να αγωνιστεί με την ΑΕΚ για 40 συν 10 έξτρα λεπτά για να κερδίσει μ’ αυτό το εμφατικό 106-87. Η «ένωση» που ήταν και τυπικά γηπεδούχους μιας και οι δύο ομάδες παίζουν στο ίδιο γήπεδο, ξεκίνησε καλύτερα το ματς. Είχε περισσότερη ενέργεια, περισσότερο πάθος και διάβαζε πιο σωστά τα mismatch. Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός ήταν πιο χαλαρός, πιο νευρικός και αρκετά άστοχος από τη γραμμή του τριπόντου. Ωστόσο εκεί που πήγαινε να ξεφύγει η διαφορά, μ’ ένα μικρό σερί κατάφερε και την μάζευε είτε με τον Μπουρούση που δεν είχε αντίπαλο κάτω από την ρακέτα, είτε με τις εμπνεύσεις των Σίνγκλετον, Τζέιμς, Φελντέιν και Καλάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και ήταν αρκετά πιο βελτιωμένος. Είχε το προβάδισμα του αγώνα και κατάφερε να σταματήσει σε πολλές περιπτώσεις την ΑΕΚ. Ωστόσο ο Σωτήρης Μανωλόπουλος αποφάσισε να εκμεταλλευτεί τους δύο ψηλούς του (Μαυροειδή και Μαυροκεφαλίδη) και με high low κατάφερε να βρει εύκολα καλάθια και να κρατήσει την ΑΕΚ μέσα στο παιχνίδι. Μάλιστα κοντά στο τέλος της κανονικής διάρκειας, οι Νιούλεϊ και ΜακΓκραθ πήραν την κατάσταση επάνω τους και μαζί με τον Ούκιτς βρήκαν λύσεις είτε με μεγάλα σουτ είτε σε επιθέσεις με pick and roll. Παρ’ όλα αυτά ο Παναθηναϊκός δεν λύγισε, αντέδρασε και στο τέλος οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση με σκορ 77-77.

Στην παράταση το πρώτο μέρος της ήταν πραγματικά ροντέο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν το προβάδισμα και να εξασφαλίσουν το ματς, ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Μάλιστα η ΑΕΚ έδειξε σε κάποια στιγμή πως είναι το φαβορί για το παιχνίδι, ωστόσο ο Νικ Καλάθης κατάφερε μ’ ένα ριμπάουντ να αφήσει την μπάλα στο καλάθι της ΑΕΚ και να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση (84-84). Στη δεύτερη παράταση οι γηπεδούχοι κουράστηκαν και τα μεγάλα όπλα του Παναθηναϊκού βγήκαν μπροστά και ανέλαβαν να καθαρίσουν το ματς. Ο Σίνγκλετον που ήταν εξαιρετικός σε επίθεση και άμυνα με 16 συνολικά ριμπάουντ και 22 πόντους, εκτέλεσε την ΑΕΚ, ενώ ο Ρίβερς με κάποια μεγάλα σουτ έδωσε την χαριστική βολή στην ομάδα του Μανωλόπουλου. Έτσι, μια μεγάλη νίκη με 106-87 έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Γιάννης Μπουρούσης από τότε που έφυγε από την ΑΕΚ, την έχει αντιμετωπίσει 14 φορές και την έχει κερδίσει και τις 14. Ένα αξιοσημείωτο στατιστικό για τον ίδιο. Πλέον ο Παναθηναϊκός συνεχίζει ως πρώτος αλλά με τον Ολυμπιακό να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.