Restart και φόρτσα για τελικό

Το 3-0 στο γήπεδο της Τούμπας ξεχάστηκε γρήγορα και ο Παναθηναϊκός έβαλε βάσεις για την πρόκριση στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Απόστολος Μπουραντώνης αποφασίζει να γράψει για το ματς που στέλνει τους ”πράσινους” πολύ κοντά σε τελικό Κυπέλλου μετά το 2014.

Το Κύπελλο Ελλάδος είναι μια διοργάνωση, στην οποία ο Παναθηναϊκός πιστεύει έντονα, διότι έχει πολλές προοπτικές να πανηγυρίσει ξανά την κατάκτηση κάποιου τίτλου έπειτα από τον κερδισμένο τελικό του 2014 απέναντι στον αποψινό του αντίπαλο, ΠΑΟΚ. Οι ”πράσινοι” είχαν κάθε λόγο να θέλουν πολλά από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ένας από αυτούς ήταν ο προφανής, δηλαδή να βάλει η ομάδα από απόψε τα θεμέλια για να προκριθεί στον αορίστου έδρας τελικό. Ένα νέο κίνητρο, όμως, προέκυψε μετά το απόγευμα της Κυριακής, όταν ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη με σκορ 3-0 και επιμήκυνε τη μεταξύ τους διαφορά στη βαθμολογία του Ελληνικού Πρωταθλήματος. Έτσι, λοιπόν, οι ”πράσινοι” ήθελαν να πάρουν την καλύτερη δυνατή εκδίκηση και μια ιδανική ευκαιρία για να επιτευχθεί αυτό ήταν η αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ. Δεδομένου του γεγονότος ότι πολλοί από τους παίκτες της βασικής ενδεκάδας δεν αγωνίστηκαν στην αναμέτρηση της Τούμπας, υπήρξε η απαραίτητη ξεκούραση, αλλά και προετοιμασία για ένα ακόμη παιχνίδι με το ”δικέφαλο” του Βορρά, το οποίο επρόκειτο να έχει διαφορετική έκβαση και για τις δύο ομάδες. Με λίγα λόγια, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται δύο βήματα, πλέον, μακριά από την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης, έχοντας στο μυαλό του το πώς θα κάνει το 2/2 απέναντι στον ΠΑΟΚ στα παιχνίδια της Λεωφόρου ως προπονητής του Παναθηναϊκού, παρέταξε ξανά τη βασική ενδεκάδα, όπως προαναφέρθηκε στην προηγούμενη παράγραφο. Αναλυτικότερα, κάτω από τα δοκάρια προτιμήθηκε ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος. Στην άμυνα αγωνίστηκαν ο Κουλιμπαλί στα δεξιά, ο Χουλτ στα αριστερά και οι Κουτρουμπής, Μολέντο στο κέντρο. Στη μεσαία γραμμή επιλέχθηκαν οι Βιγιαφάνιες στα δεξιά, Εμποκού στα αριστερά και Κουρμπέλης, Ζέκα στο κέντρο. Ο Βίκτωρας Κλωναρίδης παρατάχθηκε λίγο πιο μπροστά, ενώ στη γραμμή της επίθεσης προτιμήθηκε ο Μάρκους Μπεργκ. Στο γήπεδο της Λεωφόρου δεν επικρατούσε sold out, αλλά υπήρχε υψηλή προσέλευση από πολλούς φίλους των ”πράσινων”, οι οποίοι ανυπομονούσαν να δουν την ομάδα τους να σφραγίζει από απόψε την πρόκριση στον τελικό, η οποία θα ανέβαζε ξανά την ψυχολογία της.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και τα πρώτα του λεπτά βρήκαν ελαφρώς καλύτερο τον ΠΑΟΚ, διότι δε δημιούργησε κάποια κλασική ευκαιρία, αλλά είχε καλύτερη κυκλοφορία μπάλας από τους γηπεδούχους. Η μοναδική προσπάθεια των φιλοξενούμενων στα πρώτα 15 λεπτά αγώνα ήταν ένα αδύναμο σουτ του Κουλούρη που κόντραρε στον Κουρμπέλη. Μετά το εικοσάλεπτο, ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και να κοντράρει στα ίσα την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς. Από τη σέντρα του Χουλτ, ο Μπεργκ πήρε μια κεφαλιά, αναγκάζοντας το Γλύκο να εκτιναχθεί και να παραχωρήσει κόρνερ. Από το κόρνερ αυτό, η μπάλα έφτασε στο Βιγιαφάνιες που έκανε ένα βολέ, το οποίο απομάκρυνε ο Γλύκος με τη γροθιά. Από το διώξιμο αυτό, η μπάλα στρώθηκε στον Μπεργκ που βρήκε με κεφαλιά-πάσα το Ροντρίγκο Μολέντο, ο οποίος έκανε το καθήκον του και άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό, σκορπώντας τον ενθουσιασμό στις εξέδρες του γηπέδου της Λεωφόρου, αλλά και την απογοήτευση στην πλευρά του ΠΑΟΚ. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, οι ”πράσινοι” είχαν άλλες δυο καλές ευκαιρίες στο 37′ και στο 43′. Στην πρώτη φάση, ο Κλωναρίδης σούταρε λίγο δίπλα από την εστία του Γλύκου, ενώ στη δεύτερη, ο Μπεργκ πάσαρε στο Βιγιαφάνιες, ο οποίος σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα. Έτσι, έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Μετά από την ανάπαυλα των δύο ομάδων για το ημίχρονο, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ ετοιμάζονταν να δείξουν τον καλύτερο αγωνιστικό εαυτό τους στην αρένα του γηπέδου της Λεωφόρου. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι πιο ανεβασμένος από τους φιλοξενούμενους και στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας με επιτυχία το ρυθμό του πρώτου. Στο 66′, οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία με τον Μπεργκ να παίρνει την μπάλα από το πασαριστό φάουλ του Εμποκού, να κάνει ένα ωραίο σουτ και να αναγκάζει τον Παναγιώτη Γλύκο, που εν πολλοίς έσωσε τον ΠΑΟΚ από χειρότερο σκορ για την ομάδα του, σε άλλη μία δύσκολη επέμβαση. Οι δύο ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτυ η καθεμία. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτυ όταν από ένα σουτ του Μπεργκ, υπήρξαν υπόνοιες ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κρέσπο. Ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε ένα λεπτό μετά, όταν μετά από κεφαλιά του Μάτος υπήρξαν υπόνοιες ότι ο Χουλτ σταμάτησε την μπάλα με την έκταση του χεριού του. Ο διαιτητής Σιδηρόπουλος δεν έδωσε πέναλτυ ούτε στους μεν, ούτε στους δε. Στο 75′, ο Λέτο μπήκε στη θέση του Κλωναρίδη και επρόκειτο να γίνει η χρυσή αλλαγή των ”πράσινων”. Οκτώ λεπτά αργότερα, έπειτα από κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Μπεργκ, που τροφοδότησε τον Αργεντινό, ο οποίος με σχετική άνεση έκανε το 2-0 και έδειχνε να κλειδώνει το ματς. Στο 90′, οι ”πράσινοι” διαμαρτυρήθηκαν ξανά για πέναλτυ, όταν ο Κρέσπο χτύπησε τον Μπεργκ, αλλά ο Σιδηρόπουλος δε σφύριξε ούτε σε αυτή τη φάση. Λίγα λεπτά μετά, έληξε το παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός πήρε ένα σημαντικό αποτέλεσμα, που θα λειτουργήσει ως σύμμαχος στη ρεβάνς της Τούμπας.

Ο Παναθηναϊκός κρατά πολλά από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Άλλο ένα σημαντικό που παίρνει η ομάδα από αυτό το αποτέλεσμα είναι ότι εφόσον έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση, θα έχει όλο το χρόνο μπροστά της να ασχοληθεί και με τα δρώμενα του Ελληνικού Πρωταθλήματος, διότι εκεί ακολουθεί ένα απαιτητικό πρόγραμμα, στο οποίο πρέπει να ανταποκριθεί. Για την ακρίβεια, θα χρειαστεί να συνδυάσει τις δικές της επιτυχίες με αντίστοιχα στραβοπατήματα του ΠΑΟΚ, ώστε να αποκτήσει τη δεύτερη θέση ενόψει πλέι οφ και να πάρει το εισητήριο για τις προκριματικές φάσεις του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ότι αφορά την ατμόσφαιρα που επικρατούσε στην αναμέτρηση, αυτή ήταν κοσμιότατη από τους φίλους των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να διεξαχθεί ένα ωραίο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό σε ήπια πλαίσια.

Εν κατακλείδι, ο Παναθηναϊκός έχει πολλές πιθανότητες να προκριθεί, αλλά δεν πρέπει να χαλαρώσει, διότι θα δώσει δικαιώματα στους γηπεδούχους και δε θέλει να χάσει κάτι που με κόπο έχτισε απόψε. Αν διαχειριστεί σωστά το δεύτερο παιχνίδι, ο τελικός είναι μπροστά του.