Σπουδαίο διπλό στην Ευρωλίγκα!

Σε ένα παιχνίδι… θρίλερ ο Ερυθρός Αστέρας έπαιξε πολύ καλές άμυνες στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήρε σημαντικό «διπλό» στην έδρα της Βαλένθια (86-82), η οποία συνεχίζει να προβληματίζει με την εικόνα της.

Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει τα ηνία, έχοντας σε καλή κατάσταση τον Φερνάντο Σαν Εμετέριο (9-6, 4′). Ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε λύσεις στην επίθεση, χάρη σε Ντάνγκουμπιτς και Φελντέιν και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Σέρβους να προηγούνται με 22-26, δείχνοντας ικανοί να παλέψουν για τη νίκη ως το τέλος.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει τα ηνία του αγώνα και με μπροστάρη τον Ντόμπριτς κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (22-33, 13′). Η Βαλένθια δεν είχε απαντήσεις και οι Σέρβοι διατηρούσαν τα ηνία του αγώνα, χάρη στον Ρότσεστι (29-40, 26′). Η Βαλένθια αντέδρασε και χάρη σε επί μέρους 9-0 μείωσε σε απόσταση… βολής για το 38-40 του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδια φόρα και… επιβραβεύτηκαν. Τόμας και Ντόορνεκαμπ φώναξαν παρών και η Βαλένθια πήρε και πάλι προβάδισμα (47-45, 23′). Ο Τίμπορ Πλάις συνέχισε να σκοράρει και η διαφορά αυξήθηκε (51-47, 25′). Αμπάλντε και Σαν Εμετέριο πήραν προσπάθειες για την Βαλένθια, διατηρώντας το προβάδισμα (59-54, 28′). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα, καθώς Τόμας και Σαν Εμετέριο έγραψαν το 63-56 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η Βαλένθια μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Σαν Εμετέριο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (72-59, 34′). Φελντέιν και Άντιτς ανέλαβαν δράση, όμως για τον Αστέρα. Οι Σέρβοι με ένα επί μέρους 17-0(!) όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά πήρε και διαφορά (72-76, 38′). Η Βαλένθια απάντησε με δικό της 5-0 και πέρασε μπροστά με ηγέτη τον Σαν Εμετέριο (77-76, 39′).

Το… θρίλερ συνεχίστηκε, με τον Ρότσεστι να βάζει σε θέση οδηγού τους Σέρβους σε κρίσιμο σημείο (77-78, 43” για το τέλος). Ο Σαν Εμετέριο με μια λάθος πάσα έδωσε το δικαίωμα στον Φελντέιν να ανεβάσει τη διαφορά (77-80, 26” για το τέλος). Το νέο λάθος του Βαν Ρόσομ «καταδίκασε» τη Βαλένθια στα 17” για το τέλος. Ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε τα ηνία του αγώνα κια στο τέλος πήρε τη νίκη με 86-82, φτάνοντας τις 5 νίκες σε 12 παιχνίδια στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-40, 63-56, 82-86.

Πηγή: SDNA.gr