Στα τρία γκολ, τα δύο δώρο!

Ο Απόστολος Μιχαηλίδης γυρίζει το “ρολόι” πίσω και μας υπενθυμίζει το πως ο Παναθηναϊκός την περίοδο 2002/2003 έφυγε θριαμβευτής απ’ το γήπεδό του νικώντας τον Ολυμπιακό στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας με 3-2 που όμως υπό μία διαφορετική έννοια το σκορ θα μπορούσε να είναι και 5-0, αφού όλα τα γκολ (3 γκολ και 2 αυτογκόλ) τα πετύχανε οι παίχτες των πρασίνων. Εν τούτοις, ο Παναθηναϊκός επικράτησε και αυτό ήταν το σημαντικότερο όλων!

Με το ξεκίνημα του αγώνα και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό ο Τζόρτζεβιτς από φάουλ που είχαν κερδίσει οι Πειραιώτες έβγαλε μία σέντρα με τον Χένρισκεν να παρεμβαίνει κάνοντας λάθος και μην υπολογίζοντας σωστά την πορεία της μπάλας με αποτέλεσμα εκείνη να καταλήξει στα δίχτυα του ανήμπορού να αποτρέψει το γκολ, Αντώνη Νικοπολίδη και να ανοίγει το σκορ για τους κόκκινους. Ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε και 9 λεπτά αργότερα, δηλαδή στο 18 της αναμέτρησης από σέντρα του Γιώργου Καραγκούνη, ο Ολισαντέμπε νίκησε τους αμυντικούς και τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο και με εξαιρετική κεφαλιά που κατάφερε να πάρει έφερε στο παιχνίδι τα ίσα και έθεσε τις βάσεις για να επανέλθει και η ως τότε πεσμένη ψυχολογία των πρασίνων.

Με τις δύο ομάδες να τελειώνουν ισόπαλες το πρώτο ημίχρονο πλέον όλα ήταν ανοιχτά και το δεύτερο μισό του αγώνα αναμενότανε από άπαντες με τεράστιο ενδιαφέρον. Από μία πολύ περίεργη φάση, ο Άντζας στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να πασάρει στον Τζιοβάνι με την μπάλα να προσκρούει στο πόδι του Κυριάκου και να καταλήγει στην εστία των παιχτών του Μαρκαριάν, αφού ο Νικοπολίδης είχε κάνει κίνηση προς την αντίθετη κατεύθυνση και ο Παναθηναϊκός μέσα στη Λεωφόρο ήταν ξανά πίσω στο σκορ και εκ νέου με την πλάτη στο τοίχο έπρεπε να διαχειριστεί και να ανατρέψει ένα πολύ δύσκολο ως εκείνη την φάση του αγώνα αποτέλεσμα για εκείνον. Στο 72ο λεπτό της συνάντησης και ενώ τα περιθώρια στένευαν καθώς ο χρόνος κυλούσε εναντίον της ομάδας της Λεωφόρου ο Άγγελος Μπασινάς εκτέλεσε ένα φάουλ πραγματικά αξιοζήλευτο, καθώς αν και βρισκότανε σε μακρινή απόσταση και οι περισσότεροι συμπεριλαμβανομένου και του Κατεργιανάκη είχαν την πεποίθηση πως θα έκανε σέντρα, εκείνος τους διέψευσε και με ένα άπιαστο φάουλ που ο πορτιέρο του Ολυμπιακού έκανε πραγματικά φιλότιμη προσπάθεια, αλλά δεν θα μπορούσε να διώξει την μπάλα με τίποτα, ο Παναθηναϊκός για μία ακόμη φορά επανερχότανε απ’ τις “πύλες της κολάσεως” και έφερνε στα μέτρα του τον αγώνα με το ψυχολογικό αβαντάζ να είναι υπέρ του και στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα να έκανε ό,τι είναι δυνατόν προκειμένου εκείνος να έβαζε τους 3 βαθμούς στο σακούλι του και να άφηνε τους Πειραιώτες στα “κρύα του λουτρού”. Πράγματι λοιπόν, ο Γιόνας Κόλκα μόλις 5 λεπτά έπειτα απ’ την ισοφάριση, στο 77ο λεπτό του παιχνιδιού σούταρε και η μπάλα γκέλαρε μπροστά στον Κατεργιανάκη και πραγματοποίησε την ολική επαναφορά στον αγώνα για τον Παναθηναϊκό που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά του αγώνα πετυχαίνοντας να υποτάξει μέσα στο σπίτι του, τους Πειραιώτες που καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα δεν απείλησαν και ιδιαίτερα, καθώς ήταν πολύ καλά κλεισμένοι και αν δεν υπήρχαν αυτά τα δύο “δώρα” απ’ τους αμυντικούς του, έχω την πεποίθηση πως η εστία του Νικοπολίδη εκείνο το βράδυ δεν θα παραβιαζότανε.

Όπως και να χει, ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που επιθυμούσε από εκείνο τον αγώνα, πρόσφερε παράλληλα και θέαμα στους οπαδούς της και εκείνη την χρονιά έφτασε στο παρά τρίχα κυριολεκτικά να πάρει εκείνος το πρωτάθλημα, όμως η “μαύρη Ριζούπολη” όπως έχει χαρακτηριστεί εξαιτίας πολλών αρνητικών γεγονότων που συνέβησαν εκτός αγωνιστικού χώρου,  εν τέλει του στέρησαν αυτή την δυνατότητα.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos