Στο 90′ και να «καίει»! (Pics)

Σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ με 2-3 με γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο 90′ μετά από ασίστ του Λέτο.

Το ματς:

Στο 6′ η πρώτη καλή φάση στο ματς για τον Παναθηναϊκό με τον Βιγιαφάνες να αστοχεί από κοντά κόντρα στον Μπάρκα. Δύο λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Κλωναρίδη από τον Ντίντακ. Στο 12′ πρώτη κάρτα στον ματς για τον Λούκας Βιγιαφάνες. 11 λεπτά αργότερα ήρθε και η πρώτη κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ με τον Λαμπρόπουλο.

Στο 24′ ο Παναθναϊκός άνοιξε το σκορ με τον Βίκτορα Κλωναρίδη μετά από γύρισμα του Μάρκους Μπεργκ. Τρία λεπτά αργότερα (27′) ο Πολ Ζοσέ Εμποκού έδωσε πάσα-γκολ στον Μάρκους Μπεργκ ο οποίος έγραψε το 0-2. Στο 32′ ο Σουηδός παραλίγο να γράψει το 0-3 αλλά αστόχησε με προβολή από κοντά. Στο 42′ τεράστια ευκαιρία για το «τριφύλλι» με τον Βιγιαφάνες να μην μπορεί να νικήσει τον Μπάρκα σε τετ-α-τετ. Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου με κεφαλιά του Γιόχανσον που κατέληξε άουτ.

Στο 48′ ο Ζέκα είδε την κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα. Στο 59′ η πρώτη μεγάλη φάση για την ΑΕΚ στο παιχνίδι με τον Αραούχο να σουτάρει τον Βλαχοδήμο να διώχνει και τον Λάζαρο να στέλνει την μπάλα στην επαναφορά άουτ. Στο 62′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Βιγιαφάνες με τον Χριστοδουλόπουλο να κάνει το 1-2. Στο 77′ ο Πέκχαρτ με κοντινό σουτ έκανε το 2-2.

Στο 90′ ο Μπεργκ μετά από πάσα του Λέτο έκανε το 2-3 και έδωσε την νίκη στον Παναθηναϊκό!