Δεν φτάνουν όλα τα φετινά δεινά για τους πράσινους, έχει και την διαιτησία που ορισμένες φορές όπως την σημερινή επί παραδείγματι παίζει καταλυτικό ρόλο στα αρνητικά αποτελέσματα. Το τριφύλλι έφερε 1-1 εκτός έδρας με τα Γιάννενα, αλλά αδικήθηκε κατάφορα καθώς μέτρησε γκολ για το ΠΑΣ το οποίο ήταν πεντακάθαρο οφσάιντ. Γκολ ο συνήθης ύποπτος Μπεργκ και μαχητικότατη εμφάνιση σε ένα απ’ τα καλύτερα παιχνίδια εκτός έδρας των πρασίνων για φέτος. Γράφει ο Απόστολος Μιχαηλίδης.

Ο κακός αγωνιστικός χώρος σίγουρα δυσκόλεψε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών και στο πρώτο ημίχρονο το θέαμα ήταν “λειψό”.  Στο 23ο λεπτό ο Λιλά σούταρε, όμως η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας του Βλαχοδήμου με την απάντηση για την ομάδα του Ουζουνίδη να έρχεται στο 28, όμως ο Κλωναρίδης καθυστέρησε με αποτέλεσμα το σουτ να κοπεί απ’ τους αμυντικούς.

Στο 31 ο Κούτρης πραγματοποίησε σουτ εκτός περιοχής και ο Κόντε με κεφαλιά από πεντακάθαρη θέση οφσάιντ, το οποίο διαιτητής και επόπτης…. δεν είδαν ποτέ, σημείωσε τέρμα και έβαλε την τοπική ομάδα των Ιωαννίνων στη θέση του οδηγού δίνοντας το προβάδισμα, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον ΠΑΟ να έχει δύσκολο έργο στο δεύτερο ημίχρονο καθώς καλούταν να ανατρέψει την κατάσταση έχοντας εις βάρος του αποτέλεσμα και ψυχολογία.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού της αναμέτρησης οι πράσινοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά το φάουλ του Εμποκού σταμάτησε στο δοκάρι του Πασχαλάκη, όμως στο 56ο λεπτό του αγώνα ο Μπεργκ έπειτα από κόντρες και κακή αντίδραση του γκολκίπερ του ΠΑΣ, βρέθηκε ανενόχλητος χωρίς να δυσκολευτεί να σημείωση την ισοφάριση με αποτέλεσμα το παιχνίδι να έρθει και πάλι στα ίσα του.

Στο 76 της συνάντησης ο Ζέκα έκανε τραγικό λάθος δίνοντας την μπάλα σε αντίπαλο, όμως ο Ζάιρο που βρέθηκε ενώπιως ενωπίω με τον Βλαχοδήμο νικήθηκε στο τετ α τετ από τον φερέλπιδα κίπερ, ο οποίος κράτησε στην συγκεκριμένη φάση την εστία του απαραβίαστη.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε τη νίκη και μαχόταν μέχρι το τέλος για αυτήν, όμως δυστυχώς για την ομάδα των Αθηνών είδε πρώτα την κεφαλιά του Χατζηγιοβάνη στο 89ο λεπτό και εν συνεχεία την εκτέλεση φάουλ του Εμποκού να βρίσκουν κατάληξη έξω απ’ τα δοκάρια της εστίας του Πασχαλάκη με αποτέλεσμα το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο, ωστόσο οι πράσινοι έχουν όλα τα δίκια με το μέρος τους να κάνουν παράπονα, αφού η διαιτησία στο συγκεκριμένο παιχνίδι πέραν πάσης αμφιβολίας αλλοίωσε πεντακάθαρα το αποτέλεσμα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γ.Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μαμπουλού (72΄ Ζάιρο), Καρανίκας, Ακόστα, Λίλα, Γιάκος (68΄ Γαρουφαλιάς), Κοζορώνης, Κόντε, Κούτρης (61΄ Ναδάλες)

Παναθηναϊκός (Μ.Ουζουνίδης): Ο.Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Τελάντερ (59΄ Μολέδο), Κουλιμπαλί, Χουλτ, Λουντ (63΄ Π.Βλαχοδήμος), Ζέκα, Εμποκού, Βιγιαφάνιες, Κλωναρίδης (76΄ Χατζηγιοβάνης), Μπεργκ.

Τώρα, ο Παναθηναϊκός πρέπει απλά να συνεχίσει κρατώντας την μαχητικότητα που επέδειξε στην αποψινή αναμέτρηση και ελπίζοντας παρόμοια λάθη με τα σημερινά να μην επαναληφθούν εις βάρος του, διότι είναι κρίμα να αδικείται μία ομάδα, πόσο μάλλον όταν ετούτη έχει ήδη τόσα προβλήματα από μόνη της τα οποία προσπαθεί να επιλύσει να έρχονται τέτοιοι παράγοντες και να κάνουν το έργο του εν λόγω συνόλου ακόμα πιο δύσκολο.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos