• Thursday, April 19, 2018

Το γήπεδο των…. στεναγμών

Κατώτερος της πάμπλουτης ιστορίας του αποδείχτηκε για πολλοστή φορά φέτος ο Παναθηναϊκός σε εκτός έδρας παιχνίδι, αφού όχι απλώς δεν μπόρεσε να πάρει για μία ακόμη φορά να πάρει την νίκη μακριά απ’ την Λεωφόρο, αλλά είδε τον «Άγιαξ της Ηπείρου» να επικρατεί με 2-1 έναντι αυτού και μάλιστα να τον προσπερνάει για έναν πόντο στον βαθμολογικό πίνακα. Γράφει ο Απόστολος Μιχαηλίδης.

32 χρόνια ολόκληρα είχε να χάσει εντός ή εκτός έδρας απ’ τον Πας, ο Παναθηναϊκός αλλά στην φετινή σεζόν, έγινε και τούτο (απ’ τις 23 Νοεμβρίου 1986 για να είμαστε και απόλυτα ακριβείς).

Στο 6ο λεπτό του αγώνα ο Δώνης επιχείρησε σουτ, το οποίο ο Βελλίδης απέκρουσε, αλλά ασταθέστατα με τον Μυστακίδη κατόπιν σε κενή εστία να πλασάρει άουτ και το 0-0 να παραμένει.

Οι γηπεδούχοι στο 11 απάντησαν στις ευκαιρίες, έπειτα από σέντρα του Καρανίκα με τον Μπετρά να κοντρολάρει την μπάλα και με γυριστό σουτ να προσπαθεί να ανησυχήσει τον Βλαχοδήμο, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά ψηλά.

Ενώ το ρολόι έδειχνε το 25, ο Μυστακίδης είχε μία νέα μεγάλη ευκαιρία, όμως δεν την αξιοποίησε, καθώς είδε τον πορτιέρο των Ιωαννίνων να τον κερδίζει σε τετ α τετ, ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα, πάλι ο ίδιος παίχτης πήρε κεφαλιά, αλλά ο Βελλίδης εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

Στο 30 ο Πας Γιάννενα άνοιξε το σκορ με τον Κόντε, ο οποίος φουριόζος απ’ τα δύο γκολ που είχε σημειώσει στον αποκλεισμό του Πας με 4-2 για το Κύπελλο Ελλάδος κόντρα στην Λάρισα, εκμεταλλεύτηκε την κάθετη μπαλιά του Μπετρά, βγαίνοντας ενώ πρώτα νίκησε σε προσωπική μονομαχία τον Οικονόμου, ενώπιως ενωπίω με τον Βλαχοδήμο και πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το 1-0.

Το τριφύλλι κινδύνευσε να δεχτεί και δεύτερο γκολ, όταν ο Μανθάτης σούταρε από μακριά, ο Βλαχοδήμος δεν συγκράτησε την μπάλα με αποτέλεσμα να έρχεται ο «ασταμάτητος» Κόντε, αλλά αυτή την στιγμή να στέλνει την μπάλα άουτ.

Παρόλο αυτά, ο Κόντε δεν είχε πει την τελευταία του λέξη πριν ο άρχων της αναμέτρησης στείλει τις δύο ομάδες στην άγουσα για τα αποδυτήρια προκειμένου να υπάρξει ανάπαυλα κι έτσι στο 45 σημείωσε το 2-0 με ένα πραγματικά υπέροχο γκολ, αφού μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Γιόχανσον με κεφαλιά, ο νεαρός επιθετικός έπιασε μονοκόμματο σουτ αφήνοντας «στήλη άλατος» τον ανήμπορο να αντιδράσει Βλαχοδήμο και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της συνάντησης.

Δυνατά ξεκίνησε ο Πας και το δεύτερο ημίχρονο και στο 51 ύστερα από αντεπίθεση που έβγαλαν οι γηπεδούχοι Κόντε και Μπετρά συνδυάστηκαν εξαιρετικά, αλλά το σουτ του δεύτερου αποκρούστηκε απ’ τον Βλαχοδήμο που σε αυτό το σημείο κράτησε τον Παναθηναϊκό όρθιο.

Μείωση του σκορ για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη στο 69ο λεπτό με τον Χατζηγιοβάνη να εισέρχεται απ’ τα αριστερά, να κάνει την σέντρα και ο Γαρουφαλιάς προσπαθώντας να διώξει τον κίνδυνο, εν τέλει έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αναζωπυρώνοντας το ενδιαφέρον του παιχνιδιού για τα τελευταία περίπου 20 λεπτά.

Ο Κουλιμπαλί προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά στο σουτ του στο 77, η μπάλα δεν βρήκε στόχο περνώντας εκτός εστίας του Βελλίδη.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επεδίωξε να ανακατέψει την «τράπουλα» εξαντλώντας τις πιθανότητες για τους πράσινους να μην φύγουν απ’ τους «Ζωσιμάδες» με άδεια χέρια, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι και κάπως έτσι μία ακόμα φετινή ήττα προστέθηκε στο ενεργητικό του Παναθηναϊκού.

Σίγουρα πάντως, αν ο Μυστακίδης, ο οποίος κατ’ εμέ είναι ο αδύναμος κρίκος του παιχνιδιού, δεν έχανε τις δύο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, κυρίως αυτή που βρίσκεται μπροστά σε άδειο τέρμα, τότε σαφώς θα μιλούσαμε για ένα άλλο παιχνίδι.

Όμως, με τα «εάν» δεν χτίζεται η ιστορία, κατά συνέπεια τα κεφάλια μέσα στους πράσινους κι ας προσπαθήσουν να συνεχίζουν να πορεύονται κάτω απ’ αυτές τις αναμφίβολα δυσμενέστατες συνθήκες όσο καλύτερα μπορούνε!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας (83΄ Αποστολόπουλος), Γιάκος (73΄ Βιντάλ), Καρανίκας, Μπετρά (80΄ Μπέριος), Σκόνδρας, Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Μανθάτης, Κόντε

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Ινσούα, Κάτσε, Δώνης, Μυστακίδης (64΄ Χατζηγιοβάννης), Λουντ (80΄ Πίσπας), Οικονόμου, Τζανδάρης (55΄ Αλτμαν), Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos