Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 2-0 απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, αλλά ηττήθηκε με σκορ 2-3, έπειτα από ανατροπή που πραγματοποιήθηκε μέσα σε έξι λεπτά. Πλέον, το μέλλον της ομάδας στην Ευρώπη προβλέπεται δυσοίωνο. Γράφει ο Απόστολος Μπουραντώνης.

Μετά τις εμφανίσεις του απέναντι στην Καμπάλα και την πρόκρισή του στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, ο Παναθηναϊκός είχε δείξει ότι ήταν έτοιμος για τα επόμενα παιχνίδια. Τώρα, θα μου πείτε άλλο Καμπάλα, άλλο Μπιλμπάο. Αυτό είναι, πράγματι, ένα θέμα. Από την άλλη, όμως, ο Παναθηναϊκός του Μαρίνου Ουζουνίδη έχει δείξει σημάδια ομοιογένειας στις φιλικές του αναμετρήσεις, αλλά και στα παιχνίδια του με τους Αζέρους, σε σημείο να υπήρχε αισιοδοξία και με τα παιχνίδια απέναντι στους Βάσκους. Άλλωστε, οι «πράσινοι» είχαν και τα εξής κίνητρα στο μυαλό τους. Ο Ερνέστο Βαλβέρδε αποχώρησε από την ομάδα για να πάει στην Μπαρτσελόνα, οπότε, ενδεχομένως, η Μπιλμπάο να βρισκόταν σε κατάσταση εσωτερικής και εξωτερικής προσαρμογής με το Χοσέ Ανχέλ Θιγάντα. Εκτός αυτού, η περσινή πορεία της Μπιλμπάο στο Γιουρόπα Λιγκ σταμάτησε πρόωρα, καθώς αποκλείστηκε στη φάση των 32 από τον ΑΠΟΕΛ. Έτσι, υπήρχε η απαραίτητη αισιοδοξία, σε σημείο αυτή να μην εξελιχθεί σε έπαρση και χαθεί ο μπούσουλας. Έτσι, λοιπόν, ο Παναθηναϊκός είχε σκοπό να δείξει το ευρωπαϊκό του πρόσωπο και να πάρει την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης, προσπερνώντας το εμπόδιο ενός πολύ υπολογίσιμου αντιπάλου. Η Λεωφόρος γέμισε και η «πράσινη» εξέδρα περίμενε κάτι πολύ δυνατό από τους παίκτες του Ουζουνίδη.

Όπως ήταν γνωστό εδώ και μερικές μέρες, ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν είχε στη διάθεσή του τον Κουλιμπαλί και έπρεπε να προσαρμόσει την ενδεκάδα του, έχοντας στο μυαλό του και τη συγκεκριμένη απουσία. Αναλυτικότερα, ο Εβρίτης τεχνικός έβαλε τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο στη θέση του τερματοφύλακα, το Ρέις στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Κουλιμπαλί, το Χουλτ στα αριστερά και τους Κουτρουμπή, Μολέντο στο κέντρο. Στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής έγινε μια διαφοροποίηση σε σύγκριση με τα παιχνίδια με την Καμπάλα, καθώς δεν ξεκίνησε ο Τάσος Χατζηγιοβάνης, αλλά ο Μπράιαν Καμπέσας. Στα αριστερά αγωνίστηκε ο Λουντ, ενώ στο κέντρο έπαιξαν, κλασικά, οι Ζέκα και Κουρμπέλης. Λίγο πιο μπροστά από τη μεσαία γραμμή αγωνίστηκε ο Όμρι Άλτμαν, ενώ ως προωθημένος έπαιξε ο Γκιγιέρμο Μολίνς. Το σύστημα της ενδεκάδας είχε τη μορφή του 4-4-1-1.

Το μεγάλο παιχνίδι ξεκίνησε και ο Παναθηναϊκός ήθελε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να επιβάλλει την κυριαρχία του εντός του αγωνιστικού χώρου, πράγμα που έγινε, διότι βρισκόταν συχνά πυκνά στα καρέ του Ερερίν. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 6′, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Κουτρουμπή, αλλά αυτός δεν έκανε καλό τελείωμα της φάσης, με αποτέλεσμα να διώχνει η άμυνα των Βάσκων. Τα επόμενα λεπτά κυλούσαν σε χαμηλό τέμπο, αλλά με τον Παναθηναϊκό ελαφρώς καλύτερο. Από το 25′ και μετά, ανέβαζε στροφές και στο 29′ δικαιώθηκε. Από τη γυριστή κεφαλιά του Μολίνς, ο Ρόμπιν Λουντ πήρε την μπάλα, έκανε μια θαυμάσια ποδιά στον ντε Μάρκος και ευστόχησε απέναντι στον Ερερίν, διαμορφώνοντας το 1-0 για τους «πράσινους». Ακόμα και μετά από αυτήν την εξέλιξη, όμως, ο Παναθηναϊκός δεν ταμπουρώθηκε στην άμυνα, καθώς έψαχνε τρόπους να διευρύνει το προβάδισμά του. Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 43′, όταν ο Μπενιάτ ανέλαβε να επιχειρήσει απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε άουτ. Τα υπόλοιπα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαν και κάτι το αξιομνημόνευτο, αλλά η ουσία του πράγματος ήταν ότι ο Παναθηναϊκός ήλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0.

Ο Πορτογάλος διαιτητής, Μανουέλ ντε Σόουζα, σφύριξε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός με την Αθλέτικ Μπιλμπάο μπήκαν στην «αρένα» για να λύσουν τις αγωνιστικές διαφορές τους. Στο 51′, ο Ουζουνίδης έβαλε το Λουτσιάνο στη θέση του Άλτμαν, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ήρθε και η δεύτερη «κανονιά» στα δίχτυα του Ερερίν. Από την πάσα του νεοεισελθόντα Λουτσιάνο και την κακή απόπειρα απομάκρυνσης του Μπαλενθιάγκα, η μπάλα στρώθηκε στον Μπράιαν Καμπέσας, ο οποίος με σουτάρα έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό, μέσα σε πανδαιμόνιο στο γήπεδο της Λεωφόρου. Μετά από αυτήν την εξέλιξη, ο Θιγάντα έκανε πιο επιθετικογενές το σχήμα της ομάδας του, βάζοντας τον Ινιάκι Ουίλιαμς στη θέση του Λεκουέ. Έκτοτε, το παιχνίδι άρχισε να αλλάζει. Στο 61′, ο Μπενιάτ πάσαρε στο Ραούλ Γκαρθία που πλάσαρε άουτ, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ήρθε η αρχή του τέλους για τον Παναθηναϊκό. Από τη σέντρα του Μουνιαΐν, την κακή εκτίμηση της φάσης από το Βλαχοδήμο και την κεφαλιά του σούπερ σταρ της ομάδας, Αρίτζ Αντούριθ, η Μπιλμπάο μείωσε το σκορ σε 2-1 και μπήκε εκ νέου στο «τρυπάκι» της πρόκρισης. Στο 71′, ο Μπαλενθιάγκα σέντραρε με ακρίβεια, ώστε να βρει τον ντε Μάρκος και αυτός να ισοφαρίσει, με τη σειρά του, σε 2-2, αλλάζοντας άρδην το παιχνίδι, αλλά και τις ψυχολογίες. Τρία λεπτά αργότερα, ήρθε το τελειωτικό χτύπημα για τους γηπεδούχους, διότι ο Ινιάκι Ουίλιαμς ανετράπη από το Μολέντο, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κερδίσουν πέναλτυ. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε ο Αντούριθ, που νίκησε το Βλαχοδήμο και έγραψε το 2-3, πετυχαίνοντας τη μεγάλη ανατροπή υπέρ των Βάσκων. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισοφαρίσει με το Ζέκα στο 76′ και το Δώνη στο 90′, αλλά δεν τα κατάφερε.

Μετά από τρία λεπτά καθυστερήσεων, ο ντε Σόουζα σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης που βρήκε μεγάλη νικήτρια με σκορ 2-3 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία είναι με το ενάμιση πόδι στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Ό, τι έχτισε ο Παναθηναϊκός σε 68 λεπτά αγώνα, γκρεμίστηκε σε 6, με αποτέλεσμα να χρειάζεται τώρα μια υπέρβαση στο Σαν Μαμές για να έρθει η πρόκριση στους ομίλους. Πάντως, ένα από τα θετικά στοιχεία που υπήρξαν στην αναμέτρηση, παρά την ήττα, είναι το γεγονός ότι οι φίλοι του Παναθηναϊκού που βρέθηκαν απόψε στο γήπεδο, δε σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν. Μάλιστα, ακόμη και μετά τη λήξη του ματς, χειροκρότησαν την προσπάθεια της ομάδας τους, η οποία για 68 λεπτά πουλούσε και αγόραζε μια ομάδα που αγωνίζεται σε ένα από τα κορυφαία πρωταθλήματα του πλανήτη, την Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Κλείνοντας το άρθρο, επισημαίνεται ότι ο Παναθηναϊκός αποχαιρετά, εκτός απροόπτου τα ευρωπαϊκά δρώμενα από πολύ νωρίς, αλλά δε χρειάζεται να πάει με ηττοπάθεια στο Σαν Μαμές. Ακόμη κι αν οι πιθανότητες είναι λιγοστές, στόχος της ομάδας είναι να παλέψει για την υπέρβαση. Για την ώρα, υπάρχει και το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πλατανιά, ενώ για το παιχνίδι στην Ισπανία υπάρχει το χρονικό διάστημα της μίας εβδομάδας, ώστε να κάνει η ομάδα όσα σχέδια μπορεί να κάνει.