Ξεκίνημα με το… δεξί

Μπορεί ως αφετηρία το τριφύλλι στο πρωτάθλημα να μην τα πήγε καθόλου ικανοποιητικά, τουλάχιστον ως τη περασμένη αγωνιστική όπου επικράτησε 1-0 έναντι του Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ και στην Ευρώπη έμεινε γρήγορα εκτός, αλλά τουλάχιστον στο Κύπελλο Ελλάδος ως πρώτη εμφάνιση τα πήγε καλά απέναντι σε μία πλήρως αποδιοργανωμένη ΑΕΛ, εξαιρουμένων των στημένων φάσεων. Γράφει ο Απόστολος Μιχαηλίδης.

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο της συνάντησης και διεκδίκησαν απ’ την αρχή της αναμέτρησης το γκολ που θα τους έδιωχνε το όποιο άγχος υπήρχε. Στο 18 ο Λουτσιάνο έδωσε ασίστ στον Τσάβες, ο οποίος από δύσκολο σημείο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπόζοβιτς στέλνοντας τη μπάλα στην άλλη γωνία από κει που βρισκόταν ο γκολκίπερ της ΑΕΛ.

Στο δεύτερο μισό της συνάντησης, η Λάρισα επιθετικά συνέχισε να είναι ανύπαρχτη, ωστόσο το σύνολο του Μαρίνου Ουζουνίδη αναζητούσε ένα δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» τη νίκη, όμως ο Μπόζοβιτς σταματούσε κάθε προσπάθεια των παικτών των γηπεδούχων φτάνοντας στο 68ο λεπτό της συνάντησης όπου ο Γουάλας με απευθείας εκτέλεση από δύσκολη θέση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του πρωτοεμφανιζόμενου με τη πράσινη φανέλα Σωκράτη Διούδη, ενώ να σημειώσουμε πως στο 53 εκ νέου από φάουλ με σέντρα αυτή τη φορά απ’ το Λεοζίνιο κατόπιν του λάθους του Διούδη αφού απέκρουσε ασταθέστατα, δημιουργήθηκε σύγχυση στην άμυνα, όμως η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ούτε αυτή την ευκαιρία.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε τη πίεση, αλλά δεν καρποφορούσε με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να έχει την τελευταία της ευκαιρία όμως η σέντρα σουτ που επιχείρησε ο Περόνε κατέληξε στο δοκάρι, αυτή τη φορά το κάθετο.

Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι «αποδέχτηκαν» το γεγονός της ήττας με το τριφύλλι να συνεχίζει ανηλεώς να «σφυροκοπάει» τον Μπόζοβιτς, ο οποίος τα απέκρουε όλα ως το τελευταίο λεπτό της συνάντησης (94) όταν ο Μόλινς που λίγα λεπτά πριν είχε και δοκάρι, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Μεγάλη απώλεια ο Λουτσιάνο που τραυματίστηκε ιδιαίτερα άσχημα και θα μείνει εκτός αγωνιστικών χώρων για 5 μήνες, παρά ταύτα εκτός της νίκης οφείλουμε να κρατήσουμε σαν θετικό στοιχείο πως ακόμα μία φορά στην έδρα του ο Παναθηναϊκός κρατάει ανέπαφη την εστία του, γεγονός που του δίνει σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις, πολύτιμους πόντους.

Τώρα τα βλέμματα στρέφονται στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναιτωλικό όπου οι πράσινοι οφείλουν να επικρατήσουν έτσι ώστε να συνεχίσουν τη συγκομιδή βαθμών και να αφήσουν πίσω τους το κακό ξεκίνημα, στο οποίο αναφερθήκαμε στην αρχή του κειμένου μας.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos