«Καθάρισε» τη Λευκάδα με «διαστημική» Ρίντ!

Με την Τσάστιτυ Ρίντ να κάνει πραγματικά… «όργια» η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επικράτησε της Δόξας Λευκάδας με 64-71 πετυχαίνοντας, έτσι, τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα της Α1.

Η Αμερικανίδα φόργουορντ πέτυχε 27 πόντους (1/1 βολή, 10/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα) «μάζεψε» 7 ριμπάουντ, «μοίρασε» 7 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι άλλες δύο Αμερικανίδες του «τριφυλλιού». Πιο συγκεκριμένα, Χιούστον και Μόργκαν πέτυχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια και της Λολίτας Λύμουρα που πέτυχε 7 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκανε και 2 κλεψίματα.

Με αυτό το «ροζ» φύλλο αγώνα οι «αμαζόνες» έφτασαν το ρεκόρ τους στο 2-1. Την ερχόμενη εβδομάδα στην αναμέτρηση με τις Εσπερίδες έχουν την ευκαιρία να βελτιώσουν κι άλλο το ρεκόρ τους.

Πρώτο δεκάλεπτο

Οι «αμαζόνες» μπήκαν εξαιρετικά στο παιχνίδι και με πάρα πολύ καλή άμυνα πήραν νωρίς νωρίς διαφορά εφτά πόντων (0-7). Η Λευκάδα, παρόλα αυτά, αντέδρασε και πήρε «ελαφρύ» προβάδισμα (13-12) περίπου 100 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, ωστόσο, «έτρεξε» ένα μίνι σερί 2-7 και με κύρια εκφραστή την Ρίντ «έκλεισε» το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά τεσσάρων πόντων (15-19).

Δεύτερο δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες αρκετά άστοχες όσον αφορά τα σουτ εντός παιδιάς. Ενδεικτικό είναι ότι στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου οι «πράσινες» βρήκαν μόνο 3 πόντους και αυτοί από ελεύθερες βολές (1/2 Ρίντ, 2/2 Λύμουρα) την ώρα που οι γηπεδούχες με ένα μικρό σερί 5-0 «πλησίασαν» στους 2 πόντους. Στα επόμενα λεπτά η Λευκάδα βρήκε κάμποσες λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και με σερί 9-2 βρέθηκε στο +3 (29-26) 02:37 πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Το τελευταίο κομμάτι, ωστόσο, άνηκε στο «τριφύλλι». Με πολύ καλή άμυνα και με λύσεις στην επίθεση οι «αμαζόνες» βρέθηκαν στο +7 (30-37) κάνοντας επιμέρους σερί 1-11, διαφορά με την οποία πήγαν στα αποδυτήρια.

Τρίτο δεκάλεπτο

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με το… πόδι στο γκάζι παίρνοντας, ακόμα, και διαφορά 10 πόντων (37-47) με τις Μόργκαν και Χιούστον να έχουν τον πρώτο λόγο στη «πράσινη» επίθεση. Η διαφορά της τάξης των 9-10 πόντων διατηρήθηκε στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου. Η Ριντ, σε εκείνο το χρονικό σημείο, πήρε την… «μπαγκέτα» και με τη βοήθεια της Λολίτας Λύμουρα έφεραν το «τριφύλλι» στο 48-59, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Τέταρτο δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Λευκάδα προσπάθησε να αντιδράσει και με ένα μικρό σερί 7-0 πλησίασε στους 4 πόντους (55-59). Οι «πράσινες» πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα την ομάδα του Ιονίου και βρέθηκαν στο +11 περίπου 5′ πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Η συνέχεια, ουσιαστικά, αποτέλεσε τυπική διαδικασία για τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη. Η αναμέτρηση τελείωσε με το «τριφύλλι» να επικρατεί της Δόξας Λευκάδας με 64-71. Επόμενη αναμέτρηση για τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ του «τριφυλλιού» αυτή κόντρα στις Εσπερίδες Καλλιθέας την ερχόμενη εβδομάδα στο «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-37, 48-59, 64-71