«ΣΟΚ» στο φινάλε στο ντεμπούτο Μπόλονι!

Ούτε σήμερα κατάφερε να «σπάσει» το ρόδι ο Παναθηναϊκός ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με το Βόλο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Superleague 1.

Οι «πράσινοι» μπορεί να εμφάνισαν ένα ελαφρώς βελτιωμένο πρόσωπο σε σύγκριση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους φέρει τη πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτο ημίχρονο

Η πρώτη τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση ήταν για τους φιλοξενούμενους με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (10′). Ο Γκουαροτσένα έκανε το σουτ αλλά ο Διούδης μπλόκαρε τη μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα (11′) ο Παναθηναϊκός δημιούργησε τη πρώτη του καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Κουρμπέλης είδε τον Χατζηγιοβάνη που με τη μια έκανε παράλληλη μπαλιά προς τον Καρλίτος που σούταρε με το αριστερό αλλά έστειλε τη μπάλα έξω από την εστία του Γκαραβέλη. Στην επόμενη φάση ήταν η σειρά του Βόλου να γίνει απειλητικός (12′). Χατζηγιοβάνης έκανε λάθος πάσα προς τα πίσω, ο Ουάρντα έκλεψε, έδωσε στον Φεράρι που έκανε το σουτ και ο Διούδης έδιωξε σωτήρια.

Ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στην αναμέτρηση (16′) ο Καρλίτος έχασε ακόμα μία καλή ευκαιρία για το «τριφύλλι». Ο Ισπανός φορ μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία του Γκαραβέλη με τον Έλληνα κίπερ να «κρατάει» το 0 στην άμυνα του. Μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (32′) οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι. Ο Ουάρντα πήρε τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας. Είχε μια σύγκρουση με τον Σάντσες αλλά ο Παπαπέτρου έδωσε συνέχεια στο ματς ελέγχοντας τη φάση και στο V.A.R

Η επόμενη καλή στιγμή, γενικά, στην αναμέτρηση καταγράφηκε μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (36′). Ο Αϊτόρ έκανε το κόρνερ, ο Καρλίτος πήρε την πρώτη κεφαλιά η άμυνα του Βόλου έδιωξε, ο Μαουρίσιο έκανε το σουτ αλλά ο Μπαριέντος έβαλε το πόδι του και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα (38′) το «τριφύλλι» είχε νέα καλή στιγμή αλλά η κεφαλιά του Καρλίτος πέρασε πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν για τους φιλοξενούμενους (45′). Ο Νίκο Μαρτίνες βρέθηκε σε θέση βολής εκτός περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε έξω.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την άμυνα της ομάδας της Μαγνησίας με κύριο εκφραστή τον Σάντσες από τα δεξιά, ο οποίος ήταν εμφανώς βελτιωμένος σε σύγκριση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις. Στο 54′ το «τριφύλλι» είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να βρει δίχτυα στην αναμέτρηση. Ο Φάκουντο Σάντσες μέσα στην περιοχή προσπάθησε να σουτάρει η μπάλα βρήκε στο αριστερό χέρι του Σαλβαδόρ Σάντσες με τον Παπαπέτρου να σφυρίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρλίτος αλλά νικήθηκε από τον Γκαραβέλη ο οποίος μάντεψε σωστά τη γωνία που έστειλε ο Ισπανός φορ τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα (56′) ο Καρλίτος πήρε το αίμα του πίσω! Στο κόρνερ από τα αριστερά του Χατζηγιοβάνη η άμυνα του Βόλου δεν έδιωξε με τον Μακέντα να πηγαίνει προς τη μπάλα αλλα τελικά ο Μαουρίσο έκανε τη σέντρα προς το κεφάλι του Καρλίτος στο δεύτερο δοκάρι ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα (59′) η ομάδα του Μπόλονι έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε τη σέντρα ο Μακέντα πήρε την πρώτη κεφαλιά αλλά ο Αϊτόρ δεν μπόρεσε να πάρει τη δεύτερη και να τη στείλει στα δίχτυα.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα (63′) ο Βόλος έκανε τη πρώτη του τελική στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Δουβίκας βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ κάτω από τα πόδια του Πούγγουρα αλλά μπλόκαρε ο Διούδης. Περίπου ένα τέταρτο πριν από το τέλος (74′) το «τριφύλλι» είχε ακόμα μία καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Καρλίτος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε. Στο 80′ οι «πράσινοι» βγήκαν ξανά με προοπτικές μπροστά. Ο Μολό έδωσε στον Μπουζούκη, αυτός πέρασε στον Μακέντα που μέσα στην περιοχή άργησε να κάνει το σουτ και κόπηκε. Τέσσερα λεπτά αργότερα (84′) ο Χατζηγιοβάνης έκανε την παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά με τον Μακέντα σε θέση βολής να κόβεται τελευταία στιγμή και την άμυνα του Βόλου να διώχνει σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι τελικά «έκλεψαν» το βαθμό της ισοπαλίας στο 90+2′. Ο Γκουαροτσένα βρέθηκε αριστερά, έκανε απευθείας τη σέντρα προς τον Μπαρτόλο που νίκησε τον Σένκεφελντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οι ενδεκάδες με τις οποίες παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο του Ο.Α.Κ.Α.

Παναθηναϊκός (4-4-2): Διούδης, Ζαγαρίτης, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Σάντσες, Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Χατηγιοβάνης, Αϊτόρ, Καρλίτος, Μακέντα

Βόλος (4-2-3-1): Γκαραβέλης, Φερράρι, Σάντσες, Κολόμπο, Τέκιο, Μπαριέντος, Ριένστρα, Ουάρντα, Μαρτίνες, Γκουαροτσένα, Δουβίκας