Το είπε και το έκανε ο Ναν, έφυγε ηττημένη η Φενέρ

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη (74-63) στο «καυτό» ΟΑΚΑ, απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, έχοντας τον Κέντρικ Ναν σε… τρελά κέφια.

Παρόλο που οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά των 14 πόντων από την ήττα στην Κωνσταντινούπολη, πήραν μία τεράστιας σημασία νίκη για τη συνέχεια, με τον Κέντρικ Ναν να σημειώνει 23 πόντους.

Το παιχνίδι:

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στην έναρξη της αναμέτρησης, με τη Φενέρμπαχτσε να «χτυπά» με το ψηλό της σχήμα και να προηγείται με 8-5, στο 4′. Ο Παναθηναϊκός είχε ένα άσχημο πρώτο δεκάλεπτο, αφήνοντας πολλά ελεύθερα σουτ και όντας άστοχος και οι Τούρκοι προηγήθηκαν με οκτώ πόντους (13-21).

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να είναι… παντού σε άμυνα κι επίθεση, μειώνοντας στους δύο πόντους (21-23, 13′). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βελτίωσε την άμυνά της και προχώρησε σε πιο ορθολογικές επιθέσεις, περνώντας μπροστά στο σκορ (34-30, 18′) και «κλείνοντας» το ημίχρονο στο +8 (38-30).

Οι δύο ομάδες μπήκαν με παρόμοιο τρόπο στην επανάληψη, με τη διαφορά να παραμένει στους οκτώ πόντους υπέρ του «τριφυλλιού» (46-38, 25′). Οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 15 πόντους (53-38, 28′), ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους «πράσινους» να βρίσκονται στο +10 (57-47).

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και μείωσε γρήγορα στους πέντε πόντους (59-54, 32′), με εκπληκτικό Μότλεϊ. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του (69-61), δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, ενώ παράλληλα προσπαθούσε να ανεβάσει τη διαφορά. Ο «εξάστερος» έμεινε μπροστά μέχρι το τέλος και πήρε μια σπουδαία νίκη για τη συνέχεια της Ευρωλίγκα.

Δεκάλεπτα: 13-22, 38-30, 57-47, 74-63

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι, Παπαπέτρου, Γκραντ, Ναν, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Μαντζούκας

Φενέρμπαχτσε (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ, Ουίλμπεκιν, Σανλί, Παπαγιάννης, Χέιζ-Ντέιβις, Μπιμπέροβιτς, Νουά, Γκούντουριτς, Ντόρσεϊ, Καλάθης, Μάνταρ, Σέστινα