Ο ΠΑΟΚ έφυγε, ο Ολυμπιακός έρχεται

Οι ”πράσινες” έκαναν το καθήκον τους και επιβλήθηκαν του ΠΑΟΚ με 55-75 στην Πυλαία, παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών. Εκεί τις περιμένει ο Ολυμπιακός.

Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν μπροστά στη σειρά των ημιτελικών με 2-1 και έψαχνε άλλη μια επικράτηση επί του ΠΑΟΚ για την πρόκριση στον τελικό, όπερ και εγένετο.

Το ”τριφύλλι” ήλεγχε απόλυτα το μπάσκετ που έπαιζε. Πρωταγωνίστριες οι Ντέλβα και Αλμπάνεζ, που είχαν από 14 πόντους η καθεμία στην αναμέτρηση.

Πώς κύλησε ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε γρήγορα με το σκορ στο 7-1, αλλά ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και ισοφάρισε άμεσα.

Για τη μισή περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με το σκορ στο 12-12. Η πρώτη περίοδος βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με το υπερ του 21-27.

Η διαφορά σιγά σιγά έπαιρνε διαστάσεις και σε αυτό βοήθησε η Αλμπάνεζ. Με τέσσερις γρήγορους πόντους και ένα τρίποντο στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, οδήγησε το σκορ στο 25-36.

Οι ”πράσινες” τελείωσαν νικήτριες το ημίχρονο με 31-46. Η Ντέλβα ήταν καθοριστική πετυχαίνοντας σημαντικούς πόντους για την ομάδα της.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε, και η Λύμουρα με καλάθι και φάουλ έκανε το 31-49. Το σκορ με το οποίο έληξε η περίοδος ήταν το υπέρ του Παναθηναϊκού 45-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι ”πράσινες” δεν πέταξαν λευκή πετσέτα, παρά την επικράτηση, και στις αρχές του, το σκορ πήγε στο 45-65.

Ο αγώνας έληξε με σκορ 55-75 και οι ”πράσινες” πανηγύρισαν την πρόκριση στους τελικούς, όπου τις περιμένει ο Ολυμπιακός.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 31-46, 45-61, 55-75

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή 3(1), Τελίδου 9 (1), Σπανίδου 12(1), Τζουγκράκη 6 (2), Σταυρίδου 14(1), Κατωπόδη 4, Ταρπάγκου 4, Διαμαντίδου, Παπαδοπούλου, Κοντογεωργίου 3

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6(2), Αλμπάνεζ 14 (2), Αυτζή 3(1), Καλημέρη 4, Κόνιαλη 5, Λύμουρα 9, Σλούκα 2, Δίελα 8, Πατεράκη, Παντέλη 4, Ντέλβα 14, Κυριακοπούλου  6