Σαν σήμερα: Το… σόου του Μπεργκ και η «4αρα» στον ΠΑΟΚ (vid)

Το ημερολόγιο έγραφε 26 Απριλίου 2014, όταν ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, με τον Σουηδό επιθετικό να… αφηνιάζει και να χαρίζει το τρόπαιο στο «τριφύλλι».

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα μόλις στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μάρκους Μπεργκ, με το 1-0 να παραμένει ως το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο αποτελεσματικός και με δυο γκολ σε πέντε λεπτά, «καθάρισε» το παιχνίδι. Το πανέξυπνο γκολ του Σουηδού στο 50′ και η κεφαλιά του Καρέλη στο 53′ «έγραψαν» το 3-0 για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βούκιτς στο 70ο λεπτό, όμως δεν κατάφερε τίποτα περισσότερο, με τον Μπεργκ να σημειώνει «χατ-τρικ» στο 87′ και να κάνει το 4-1, με ωραία ενέργεια, χαρίζοντας στον Παναθηναϊκό το 18ο Κύπελλο της ιστορίας του.