9η θέση για Ντεγιάννη

Ακόμη μια καλή εμφάνιση για τον ποδηλάτη του Παναθηναϊκού, Μανώλη Ντεγιάννη, που κατέλαβε την 9η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Marathon.

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στην Κω ο πρώτος σημαντικός εγχώριος αγώνας της ορεινής ποδηλασίας – το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Marathon. Η τοπική κοινωνία αγκάλιασε τη διοργάνωση και καλωσόρισε εγκάρδια όλους τους συμμετέχοντες. Την έναρξη του αγώνα κήρυξε ο Δήμαρχος Κω, Γιώργος Κυρίτσης, ενώ παρόντες για να χειροκροτήσουν τους αθλητές ήταν ο υπεύθυνος αθλητισμού του Δήμου, Θανάσης Σταματάκης, ο πρόεδρος της Μαρίνας και υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας, Σεβαστιανός Μαραγκός, καθώς επίσης και εκπρόσωποι της τοπικής κοινωνίας. «Ψυχή» και συντονιστής του Πρωταθλήματος ήταν ο Δημήτρης Καπατσώρης, παλαιός ποδηλάτης του Παναθηναϊκού.

Στη γραμμή εκκίνησης του αγώνα βρέθηκαν 35 αθλητές οι οποίοι κάλυψαν απόσταση 86,4χλμ. με 2.578μ. θετικά υψομετρικά. Νικητής αναδείχθηκε ο Περικλής Ηλίας (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) καθώς τερμάτισε σε 4:00:39. Ο Μανώλης Ντεγιάννης, στον πρώτο του αγώνα εν Ελλάδι μετά τη συμμετοχή του στον εννιαήμερο αγώνα στα Ιμαλάια, πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στην 9η θέση με συνολικό χρόνο 4:47:42. Έτσι ο ποδηλάτης του Παναθηναϊκού πρόσθεσε άλλη μια καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του επιβεβαιώνοντας ότι μπορεί να προσαρμόζεται εύκολα σε όλα τα αγωνιστικά τερέν.

Πηγή: Panathinaikos1908.gr