Άδοξος αποκλεισμός από τον Ολυμπιακό!

Εκτός τελικού του F4 Κυπέλλου μπάσκετ γυναικών έμεινε ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας την ήττα με 69-55 από τον Ολυμπιακό στα Χανιά, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του θεσμού.

Κορυφαίες για τις πρωταθλήτριες ήταν οι Χολμς και Φιτζέραλντ, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό. Το «τριφύλλι» ήταν ιδιαίτερα άστοχο σε αρκετά αμαρκάριστα σουτ, αντιμετώπισε πάρα πολλά προβλήματα στη ρακέτα και στο τομέα των ριμπάουντ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και συντήρησε σχεδόν καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης μία διαφορά ασφαλείας για εκείνον.

Πλέον οι «πράσινες» στρέφουν τη προσοχή τους στο πρωτάθλημα εκεί όπου θα διεκδικήσουν, καλώς εχόντων των πραγμάτων, στους τελικούς όποιες δυνατότητες τους αναλογούν. Να θυμίσουμε ότι οι νίκες της κανονικής περιόδου μεταφέρονται στους τελικούς και έτσι οι «ερυθρόλευκες» βρίσκονται ήδη 2-0 μπροστά. Η πρωταθλήτρια ομάδα κρίνεται στις 4 νίκες.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ πολύ νευρικές και άστοχες στις πρώτες επιθέσεις τους. Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης σημειώθηκε μετά από 02:05 με την Χάμπλιν να βάζει μπροστά στο σκορ (2-0) τις Πειραιώτισσες. Η κατάσταση δεν άλλαξε, οι αντίπαλοι εξακολουθούσαν να είναι αγχωμένοι στο παρκέ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να είναι 2-5 υπέρ των «πρασίνων». Το προβάδισμα του «τριφυλλιού» έμεινε μέχρι το 02:52 πριν από το τέλος όταν οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 8-6 με λέι-απ της Βίτολα. Η Ρίντ έφερε το ματς στα ίσια (8-8) αλλά η Νικολοπούλου με 3/4 βολές έδωσε «αέρα» τριών πόντων στον Ολυμπιακό (11-8) περίπου 1′ πριν βγει η περίοδος. Η Ρίντ με λέι απ διαμόρφωσε το 11-10 ενώ το δεκάλεπτο «έκλεισε» με καλάθι της Σπυριδοπούλου με το οποίο διαμορφώθηκε το 13-10.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη. Ο Ολυμπιακός με λέι-απ της Πλουφ και ντράιβ της Αλεξανδρή, μετά από λάθος στην επίθεση του Παναθηναϊκού, πήρε διαφορά 7 πόντων (17-10) 28″ μετά την έναρξη του δεκαλέπτου. Οι πρωταθλήτριες προσπάθησαν να ανακάμψουν, πλησίασαν στους 4 (19-15) μετά από ελεύθερο τρίποντο της Λύμουρα, παρόλα αυτά δεν υπήρξε συνέχεια. Οι Πειραιώτισσες «χτύπησαν» το «τριφύλλι» στη ρακέτα, βρήκαν ουκ ολίγους πόντους και αυτό, σε συνδυασμό με τη κακή μέρα των «πρασίνων» στην επίθεση, και αυτό το γεγονός έφερε το σκορ σε διψήφια τιμή (31-21) υπέρ τους 01:57 πριν βγει το πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-21 με την Σταμολάμπρου να προσθέτει 6 πόντους στην επίθεση του Ολυμπιακού και την Χάμπλιν άλλον 1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα τρίποντο εκατέρωθεν και με τη διαφορά να παραμένει σε διψήφια τιμή υπέρ των «ερυθρόλευκων» (40-24) περίπου 01:30 λεπτό μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ένα μίνι σερί 4-0 έφερε τον Παναθηναϊκό στο -12 (40-28) δείχνοντας, έτσι,… ψήγματα ελπίδας ενόψει της συνέχειας του ημιτελικού. Αυτό συνεχίστηκε στα επόμενα λεπτά όταν οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με επιμέρους σκορ 7-0 μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (44-37) μετά από πάρα πολύ ώρα. Εκείνη την ώρα ο Ολυμπιακός «απάντησε» με σερί 5-0 (49-37) βάζοντας, για πολλοστή φορά απόψε, δύσκολα στις παίκτριες του τριφυλλιού. Η περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό στο -10 (52-42) μετά από το καλάθι της Χατζηνικολάου σε «νεκρό» χρόνο.

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης δεν προσέφερε κάτι ιδιαίτερο πέρα από τις μάχες ανάμεσα στις παίκτριες των δύο ομάδων. Οι «πράσινες» προσπάθησαν και να κρατήσουν τη διαφορά στους 10 και να μειώσουν περαιτέρω, ωστόσο δε το κατάφεραν με ιδιαίτερη επιτυχία. Μάλιστα ο Ολυμπιακός πήγε και στο +13 (57-44) μετά από τρίποντο της Σταμολάμπρου προτού απαντήσει με τον ίδιο τρόπο η Χόλμς με το παιχνίδι να θέλει ακόμη περίπου 5′ για το τέλος του. Η κατάσταση δεν άλλαξε, οι Πειραιώτισσες διαχειρίστηκαν το προβάδισμα που είχαν «χτίσει» και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό εκτός τελικού μετά το τελικό 69-55.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55