Ιδού ο κυρίαρχος της Αθήνας!

Ο Παναθηναϊκός, στην καλύτερη του εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα, νίκησε την ΑΕΚ (1-2) χάρις σε γκολ των Μακέντα και Κουρμπέλη. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη του «τριφυλλιού» στο πρωτάθλημα!

1ο ημίχρονο:

Στο 3′ ο Παναθηναϊκός άγγιξε το 0-1 όμως ο Μαουρίσιο αστόχησε με άδεια εστία μετά από σέντρα του Χατζηγιοβάνη, βρήκε την μπάλα με το στήθος ο Βραζιλιάνος. Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Μάρκο Λιβάγια δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 19ο λεπτό μετά από παρατεταμένο τράβηγμα στον Ζαγαρίτη. Στο 34′ το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ στο αθηναϊκό ντέρμπι με τον Φεντερίκο Μακέντα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από πάσα του Χατζηγιοβάνη.

Στο 38′ ο Λούκας Βιγιαφάνιες έβγαλε μόνο τον Χατζηγιοβάνη με τον Τσιντώτα όμως ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έστειλε την μπάλα πάνω στον γκολκίπερ της ΑΕΚ. Στο 46′ ο Κρίστισιτς δέχτηκε κίτρινη κάρτα μετά από μαρκάρισμα στον Βιγιαφάνιες.

Ο Λούκας Βιγιαφάνιες είδε την κίτρινη κάρτα στο 44′ μετά από μαρκάρισμα στον Λιβάγια. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζαγαρίτης πέρασε σαν σταματημένο τον Βασιλαντωνόπουλο, γύρισε την μπάλα και ο Κουρμπέλης διπλασίασε τα τέρματα των «πρασίνων».

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 0-2 στο αθηναϊκό ντέρμπι.

2ο ημίχρονο:

Καλύτεροι ήταν οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ψάχνοντας το τρίτο γκολ στην αναμέτρηση. Μέχρι το 6ο λεπτό οι «πράσινοι» συνέχισαν να ελέγχουν την αναμέτρηση με τους παίκτες της ΑΕΚ να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους.

Στο 70ο λεπτό ο Καρλίτος πέρασε στην θέση του Βιγιαφάνιες ενώ στο 71ο ο Αγιούμπ αντικατέστησε τον Μακέντα. Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο να μειώσει σε 1-2 όμως ο Ανσαριφάρντ αστόχησε από κοντά με το κεφάλι.

Στο 75′ ο Ινσούα δέχτηκε την κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ στον Χατζηγιοβάνη. Ο Πέτρος Μάνταλος δημιούργησε ανισορροπίες στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με σουτ απείλησε την εστία του Διούδη. Στο 86′ ο Πούγγουρας πήρε την θέση του Αλεξανδρόπουλου και ο Χουανκάρ του Χατζηγιοβάνη.

Στο 87′ η ΑΕΚ μείωσε σε 1-2 με γκολ του Ολιβέιρα μετά από σέντρα του Παουλίνιο.

ΑΕΚ: Τσιντώντας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Ινσούα, Σακχόφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια, Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ζαγαρίτης, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης, Βιγιαφάνιες, Μακέντα