Κρίμα κι άδικο…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-0 από την ΑΕΚ στην «OPAP ARENA» στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Superleague. Δοκάρι από τον Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις…

Πλέον, το «τριφύλλι» βρίσκεται στο +4 από την δεύτερη ΑΕΚ ενώ ο Ολυμπιακός μείωσε στους 7 βαθμούς από την κορυφή.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να έχει την κατοχή και την ΑΕΚ να περιμένει. Στο 38′ ο Χόρντουρ Μάγκνουσον δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση, όμως το σουτ κατέληξε αρκετά άουτ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (0-0), σ’ έναν αγώνα δίχως σημαντικές φάσεις.

Στο 54′ ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Αθανασιάδης είπε «όχι» στο εξαιρετικό σουτ του Μπερνάρ. Ένα λεπτό αργότερα (55′), ο Άνταμ Τσέριν αντικατέστησε τον Μπένιαμιν Βέρμπιτς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 68ο λεπτό, με τον Πινέδα να κερδίζει τον Μπρινιόλι από πλάγια θέση και να κάνει το 1-0.

Στο 90+8 ο Φώτης Ιωαννίδης άγγιξε το γκολ, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι. Στην επόμενη φάση ο Πάολο Φερνάντες κέρδισε το πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιβάι Γκαρσία, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει.