Προβλημάτισε ο Παναθηναϊκός στην πρόβα τζενεράλε κόντρα στην ΑΕΚ!

Με ήττα (87-77) στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ ολοκλήρωσε την φετινή του προετοιμασία ο Παναθηναϊκός.

Κακή εικόνα με αρκετά λάθη και κακές επιλογές παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο φετινό φιλικό του κόντρα στην ΑΕΚ. Η έλλειψη χειριστή ήταν εμφανής για ακόμη μια φορά. Ταυτόχρονα δεν ήρθαν βοήθειες από παίκτες του πάγκου όπως ο Ουάιτ ενώ δεν αγωνίστηκε ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος.

Οι πεντάδες:

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Γκίκα, Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλο και Μορέιρα. Από την άλλη την πεντάδα του Παναθηναϊκού απάρτιζαν οι Τζάκσον, Φόστερ, Παπαπέτρου, Μπέντιλ και Παπαγίαννης.

Το ματς:

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στον αγώνα. Προεξάρχοντος του Χρυσικόπουλου οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +8 (10-2) μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη. Η είσοδος του Νέντοβιτς κρίθηκε επιβεβλημένη και βοήθησε στην επίθεση τους τυπικά φιλοξενούμενους. Η παρουσία του Σέρβου γκαρντ άλλαξε πλήρως την εικόνα των «πράσινων» οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (15-17) μέσα σε μόλις τέσσερα λεπτά. Το τέλος του δεκαλέπτου είδε τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούνται στα ίσα και να πάνε στους πάγκους με ισόπαλο σκορ (24-24).

Δεύτερη περίοδος:

Οι αρκετές αλλαγές σε σχήματα και πρόσωπα από τους δύο προπονητές οδήγησαν στο να πέσει ρυθμός στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου. Ταυτόχρονα το σκληρό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές είχε ως αποτέλεσμα τα περισσότερα φάουλ να γίνουν πολύ γρήγορα. Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα για έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Λίνο Χρυσικόπουλο. Ταυτόχρονα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβρισκε σκορ από αρκετούς παίκτες και αυτή ήταν η διαφορά των δύο αντιπάλων. Οι γηπεδούχοι πήραν μια καλή διαφορά λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (45-39).

Τρίτη περίοδος:

Με μεγαλύτερη όρεξη και περισσότερη ενέργεια άρχισε το δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός. Ο κόουτς Βόβορας δοκίμασε αρκετά συστήματα πάνω στον Παπαπέτρου, από την άλλη η ΑΕΚ πίεζε ψηλά και συνεχώς στην άμυνα. Αυτό απέδωσε και «κλείδωσε» την επίθεση του «τριφυλλιού» που έκανε συνεχόμενα λάθη. Η απουσία χειριστή ήταν ξανά εμφανής. Κάπως έτσι η «Ένωση» έφτασε στο +10 (56-46). Ξανά με τον Νέντοβιτς να πρωταγωνιστεί οι «πράσινοι» πλησίασαν στο -3. Οι κακές επιλογές που ακολούθησαν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8 (68-60).

Τέταρτη περίοδος:

Απολύτως τίποτα δεν άλλαξε στην εικόνα του αγώνα με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κάνει λάθη και η διαφορά έφτασε ξανά στους 10 πόντους (75-65). Οι παίκτες του Βόβορα προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης τέσσερα λεπτά πριν το τέλος πλησιάζοντας στο -5. Παρόλα αυτά η ομάδα του Παπαθεοδώρου κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και επικράτησε με 87-77.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-39, 68-60, 87-77.