Αγχώθηκε αλλά… έκανε το 1-0 κόντρα στην ΑΕΚ!

«Πύρρειος» νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε της ΑΕΚ (78-72), ως τυπικά γηπεδούχος, στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού της Stoiximan Basket League.

Κορυφαίοι για τους Κυπελλούχους Ελλάδος οι Σαντ Ρος με 18 πόντους, Ιωάννης Παπαπέτρου με 16 και Μάριο Χεζόνια με 14. Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Παρασκευή (21:00 ΕΡΤ-3) με τυπικά γηπεδούχο την «Ένωση» αυτή τη φορά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν «μουδιασμένες» στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Λάθη, αστοχία και αρκετές βολές εκατέρωθεν ήταν τα στοιχεία που ξεχώρισαν. Η ολοκλήρωση της περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με «ελαφρύ» προβάδισμα (15-14), χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάζει με την εικόνα και την απόδοση του.

Η δεύτερη περίοδος κινήθηκε, και αυτή, στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες, μάλιστα, να παίζουν σε ορισμένα σημεία κακό μπάσκετ. Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι ήταν… περίεργο για το «τριφύλλι» ένα «ξέσπασμα» στο τελευταίο ενάμιση λεπτό έφερε την ομάδα του Κάτας στο +7. Μάλιστα σε κάποιο σημείο η διαφορά είχε φτάσει και σε διψήφια τιμή (45-35).

Στη τρίτη περίοδο η ΑΕΚ, αργά αλλά… σταθερά, πλησίασε ξανά σε απόσταση βολής. Πιο συγκεκριμένα ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε αρκετά λάθη, αστόχησε σε σουτ και αυτό έδωσε το δικαίωμα στην «Ένωση» να πλησιάσει στους 3 (50-47) στα μισά του δεκαλέπτου. Πάνω κάτω αυτό συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο δεκάλεπτο, η ολοκλήρωση του οποίου βρήκε τους «πράσινους» στο +5 (62-57).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πλησιάζει, για μία ακόμη φορά, σε απόσταση βολής (62-59). Στη συνέχεια οι παίκτες του Κάτας διατηρούσαν μία διαφορά της τάξης των 5-6 πόντων. Προς το φινάλε της αναμέτρησης οι «πράσινοι» είχαν άλλη μία… δυστοκία και αυτό επέτρεψε στην ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να πλησιάσει στους 3 (73-70) περίπου 02:30 λεπτά πριν από το φινάλε μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Μέικον. Στη συνέχεια μία ατομική ενέργεια του Σαντ Ρος κι ένα κάρφωμα του Ουάιτ ήταν αρκετά για να «καθαρίσουν» την υπόθεση-νίκη για τους «πράσινους».