Αήττητο… τέλος για την Κ19!

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού, καθώς ηττήθηκε με 2-0 από τον ΠΑΟΚ στη Νέα Μεσημβρία.

Η ομάδα του κ.Συλαιδόπουλου, εμφανώς επηρεασμένη από την απουσία του Βαγιαννίδη, μπορεί σε σημαντικό κομμάτι της αναμέτρησης να στάθηκε εξαιρετικά κόντρα στους, δύο χρονιές σερί, πρωταθλητές, ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει από τη Θεσσαλονίκη με κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, μάλιστα, το «τριφύλλι» έπεσε για πρώτη φορά φέτος από την κορυφή της βαθμολογίας. Πιο συγκεκριμένα, παρέμεινε στους 22 βαθμούς, έναν βαθμό λιγότερο από τον πρωτοπόρο, πλέον, ΠΑΟΚ. Τα τέρματα για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πέτυχε ο Τζόλης

Πρώτο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο (4′) δημιούργησε τη πρώτη του καλή στιγμή στην αναμέτρηση! Ο Σαμαράς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, δεν μπόρεσε κάποιος παίκτης του Παναθηναϊκού να κάνει την προβολή. Στη συνέχεια, ο Καλομοίρης δοκίμασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 8′ ήρθε η ώρα της ομάδας της Θεσσαλονίκης να απειλήσει. Ο Τζόλης έκανε το σουτ αλλά ο Χριστογεωργός πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση κρατώντας το «μηδέν» στη «πράσινη» εστία. Ένα λεπτό αργότερα (9′) ο Παναθηναϊκός έχασε τη πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση! Ο Καλομοίρης εκτός περιοχής έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ταλιχμανίδη. Λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης (13′) ο Παναθηναϊκός έχασε (ακόμα μία) ευκαιρία να σκοράρει! Ο Σερπέζης έκλεψε την μπάλα, έκανε το σουτ, αλλά ο Ταλιχμανίδης «κράτησε» το «μηδέν» στην εστία του. Ένα λεπτό αργότερα (14′) ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που «άγγιξε» το 1-0! Ο Τζόλης έβγαλε την ωραία σέντρα από τα αριστερά, αστόχησε στο τετ α τετ ο Πανίδης! Στο 20′ είχαμε το δεύτερο δοκάρι της αναμέτρησης (για τους γηπεδούχους αυτή τη φορά). Ο Δούμτσης έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Χριστογεωργού. Στο 29′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε τη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία της! Ο Τσιγγάρας γύρισε την μπάλα, ο Πανίδης μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Δέκα λεπτά (35′) πριν βγει το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ «άνοιξε» το σκορ! Ο Δούμτσης έβγαλε καταπληκτική σέντρα από τα δεξιά, με τον Τζόλη από κοντά να γράφει το 1-0. Το επόμενο δεκάλεπτο «κύλησε» δίχως κάποια ευκαιρία και, έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον «δικέφαλο» να προηγείται με 1-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση με αυτό του πρώτου. Ενδεικτικό είναι ότι στο πρώτο «κομμάτι» της «επανάληψης» δεν υπήρξε καμία σπουδαία φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Λίγο πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών (54′) στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ έφτασε μία «ανάσα» από το 2-0! Ο Μιχαηλίδης πήρε ωραία την κεφαλιά, αλλά η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Χριστογεωργού! Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα (59′) ο Παναθηναϊκός έχασε την πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Σούλτσε πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ! Δεκαπέντε λεπτά (75′) πριν από το τέλος η ομάδα του κ.Συλαιδόπουλου έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Καλομοίρης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ταχλιμανίδης πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση! Περίπου δέκα λεπτά πριν από το τέλος (82′) ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» την υπόθεση-νίκη. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Τζόλη και μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-0 για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία! Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν υπήρξε κάποια σπουδαία φάση μπροστά από τις δύο εστίες και έτσι το αποτέλεσμα δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Καλουτσικίδης, Παναγιώτου, Μιχαηλίδης, Ταχάτος, Δούμτσης, Τσιγγάρας, Γρόσδης, Τζόλης, Πανίδης και Πουρνάρας

Παναθηναϊκός: Χριστοεώργος, Ζαγαρίτης, Σαμαράς, Σαντικάι, Σπίνος, Αθανασακόπουλος, Ηλιάδης, Σερπέζης, Καλομοίρης, Τζαβίδας και Σούλτσε